Oznanila za 6. velikonočno nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Tisti čas je rekel Jezus svojim učencem: »Če me kdo ljubi, se bo držal moje besede in moj Oče ga bo ljubil. Prišla bova k njemu in prebivala pri njem. Kdor me ne ljubi, se ne drži mojih besed; in beseda, ki jo slišite, ni moja, ampak od Očeta, ki me je poslal. To sem vam povedal, dokler sem še med vami. Tolažnik pa, Sveti Duh, ki ga bo Oče poslal v mojem imenu, vas bo učil vsega in spomnil vsega, kar sem vam povedal. Mir vam zapuščam, svoj mir vam dajem. Ne dajem vam ga, kakor ga daje svet. Vaše srce naj se ne vznemirja in ne plaší. (Jn 14,23–27)

BESEDA O BESEDI

»ČE ME KDO LJUBI …« Jn 14,23–29

Zanimivo, da Jezus ljubezen povezuje z izpolnjevanjem zapovedi, ali pa preprosto, kot smo slišali danes, z držanjem besede. »Če me kdo ljubi,« pravi »se bo držal moje besede«. Danes pri vzgoji radi razmišljamo, da izpolnjevanje pravil ni ravno izraz ljubezni. Izpolnjevanje pravil razumemo kot nujo, nesvobodo ipd. Le kar nekdo svobodno izbira ali čuti, je lahko izraz ljubezni. Tako pogosto sklenemo, da je bolje ne ukazovati oz. zapovedovati, ampak naj človek sam pokaže, kaj hoče oz. koliko mu je do nečesa. Tako najbrž največkrat ne dosežemo prav dosti. Stvari niso narejene ne iz zapovedi ne iz ljubezni. – Jezus se ne boji govoriti, da se ljubezen kaže tako z izpolnjevanjem zapovedi kot z držanjem besede. »Če me ljubite, se boste držali mojih zapovedi,« in nadaljuje: »Če me kdo ljubi, se bo držal moje besede.« Zakaj tako? Verjetno manjka naši logiki pomembno dopolnilo, ki ga najdemo v današnjem evangeliju. Jezus pravi: »Beseda, ki jo slišite, ni moja, ampak od Očeta, ki me je poslal.« Jezus, ki kot Bog ne potrebuje kritja za svojo besedo ali zapoved, se vendarle sklicuje na Očeta. Tako nam pove, da tega ne dela zaradi sebe, ampak iz popolnega zaupanja Očetu, iz ljubezni do njega. S tem nam kaže na vrednost vsake besede ali ukaza. Vse ima vrednost v Očetu, v Bogu. Ljubiti je mogoče, če bomo iskali besedo, ki temelji v Bogu; če bo delal vsak, kar mu ugaja, ni mogoče niti priti skupaj niti ljubiti. 
Še nekaj je potrebno poudariti v sporočilu današnjega evangeljskega odlomka. Jezus vidi ljubezen mogočo le, če besedo vzamemo zelo zares. Beseda ni nekaj, kar se izpolni ali ne. Beseda ni nekaj, kar lahko slišim ali ne. Beseda je Bog in Bog je beseda, med ljudmi pa pomeni, beseda je človek in človek je beseda. Če vzamem zares besedo, vzamem zares tako človeka kot Boga, če ne, ne jemljem zares niti enega niti drugega. Ljubiti pomeni vzeti besedo zares. (po: E. Mozetič)


6. velikonočna nedelja

To sem vam povedal, dokler sem še med vami. Tolažnik pa, Sveti Duh, ki ga bo Oče poslal v mojem imenu, vas bo učil vsega in spomnil vsega, kar sem vam povedal. (Jn 14,25–26)

Nismo v miru, pogosto nas tarejo skrbi in strahovi. Vse se zdi tako nejasno. V današnjem evangeliju Jezus razloži Sveto Trojico in postavi trden okvir, na katerega se lahko vedno opremo. Koliko smo v miru, je odvisno od globine našega odnosa z vsakim izmed članov te Trojice. Potrebujemo Očeta. Potrebujemo Odrešenika. Potrebujemo Tolažnika.
Poklicani smo, da verjamemo, da nas Božje uho sliši, da nas Božja roka vodi, da nas Božja moč podpira, da nas Božji ščit zakrije. Vsak od nas potrebuje ščit – oklep – da nas varuje, ne samo pred svetom, ampak pred lastno nevero.
Oče, Sin in Sveti Duh: Ljubezen, Ljubljeni in Tolažnik, pridite in nas obdajte z mirom. Sredi kaosa nam dajte jasnost. Pomagajte nam, da bomo trdni v prepričanju, da imamo pravico in dolžnost klicati pomoč in zaščito. Prosimo vas za močno razumevanje naše vere in hkrati tudi za pogum, da jo bomo razglašali. (po: K. Johnson)

Jezus pravi učencem, naj se ne vznemirjajo. Če ga ljubijo, se bodo veselili, da odhaja k Očetu. Ljubezen prinaša mir in veselje. Daje možnost, da se umirimo povsod, v vsaki situaciji, v vsakem položaju. Kjer ni miru, smo pozabili na Božjo ljubezen, ampak gradimo na lastni moči. Če se ne moremo umiriti, je najbrž znamenje, da smo pozabili na Boga, da ga ne spustimo blizu in ne verjamemo, da lahko vstopa med nas in med nami prebiva.
Govori pa Jezus tudi o Tolažniku, ki ga bo poslal. Iz tega lahko razumemo, da bo tisti, ki ga ljubi, doživljal tudi stisko, trpljenje, preganjanje. Ljubezen je namreč vedno tudi križana. Držati se zapovedi zato pomeni, sprejemati tudi križ, ki ga zvestoba besedi od nas zahteva. (po: E. Mozetič)

Razen Marije ni nihče spoznal globine skrivnosti učlovečenega Boga.
V njenem življenju se je vse oblikovalo ob navzočnosti
učlovečenega usmiljenja. (papež Frančišek)


Naslovljeno na vas.

Sveto leto 2025

Natančnejši program

Program dogodkov v svetoletnih cerkvah bo na voljo na spletni strani Škofije Celje: Program svetega leta

Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025

Marijin mesec maj in šmarnice

Pri nas bodo šmarnice med tednom vsak dan, povezane s sv. mašo. Ob nedeljah pa bodo šmarnice popoldne ob 16. uri »na terenu«. Otrokom in mladim se bo že dopoldanska nedeljska sv. maša štela za šmarnice. A vseeno prav lepo vsi, od najmlajših do najstarejših, vabljeni k popoldanskim nedeljskim šmarnicam, ki bodo:
V nedeljo, 25. maja pri Mahorjevi kapeli v Zaklu

PRAZNIK GOSPODOVEGA VNEBOHODA—ta četrtek

V Katoliški Cerkvi v četrtek, 29. maja 2025, obhajamo slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov vnebohod je poleg velike noči in binkošti eden izmed najpomembnejših krščanskih praznikov, ki so ga zanesljivo obhajali že ob koncu 4. stoletja. Praznujmo ga tudi mi!

POČITNIŠKI ORATORIJ 2025 na Gomilskem od 14. do 20. 7.

»Oratorij Slovenija je na svojih družbenih omrežjih napovedal temo oratorija v svetem letu 2025. Po svetopisemskem je znova na vrsti svetniški lik in tokrat so prireditelji ostali v domači Cerkvi: mladi bodo prihodnje leto spoznavali življenje in misel bl. Alojzija Grozdeta, ki goduje 27. maja ter je zavetnik pesnikov, študentov in dijakov. Če bi se njegovo življenje ne končalo tako zgodaj, bi verjetno stopil na pot duhovnega poklica.
Starši, rezervirajte dneve počitnic za zelo prijetno in koristno doživljanje počitnic vašemu otroku. Pohitite s prijavo, ki se bo odprla 4. junija ob 18. uri (spletna prijava), ker je število mest omejeno. Na razpolago bodo tudi papirnate prijavnice.


MAŠNI NAMENI

NED. – 25.5. N. turizma
6. velikonočna ned.
Beda Častitljivi, duhovnik, cerkv. uč.
7.00 češćenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
9.00 za +Štefanijo Rančigaj
10.00 birma v Šentjurju
16.00 šmarnice – Mahorjeva kapela v Zaklu

PON. – 26.5.
Filip Neri, duhovnk
Prošnji dan
16.00 pogreb +Marije Berzelak s sv. mašo
19.00 za +Ivana Arko –osmina
Še zadnji teden šmarnic

TOR. – 27.5.
Lojze Grozde, mučenec
Prošji dan
19.00 za +Franca in Milko Rančigaj
Slavljenje – Bog je ljubezen

SRE. – 28.5.
German Pariški, škof
Prošnji dan
19.00 za +Ano Mahor —oblet.

ČET. – 29.5.
Gospodov vnebohod
7.30 za +Marjano Lukner
19.00 za +Matildo Vaš

PET. – 30.5.
Kancijan in drugi oglejski mučenci
19.00 za vse +Španove
Začetek binkošne devetdnevnice

SOB. – 31.5.
Jošt, puščavnik
19.00 za +Frančiško Šram
Sklep šmarnic

NED. – 1.6.
7. velikonočna ned.
Justin, mučenec
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Elizabeto Brišnik

V tem tednu:
Prošni dnevi pred Vnebohodom, v četrtek pa slovesni praznik Jezusovega vnebohoda, v soboto pa sklep šmarnic.

Dežurni ministranti: šmarničarji
Bralci: v nedeljo: I. Simon Brdnik, Anka Trogar; II. Melanija Hadolin, Nika Šlander
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Trnava

Oznanila za 5. velikonočno nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Otroci, le malo časa bom še z vami. Novo zapoved vam dam, da se ljúbite med seboj! Kakor sem vas jaz ljubil, tako se tudi vi ljubíte med seboj! Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če boste med seboj imeli ljubezen.« (Jn 13,33–35)

BESEDA O BESEDI

LJUBEZEN NI IZBIRA, TEMVEČ ZAPOVED Jn 13,31–35

Ko je Jezus pri zadnji večerji učencem umil noge, je imel zatem še poslovilni govor. Današnji odlomek je iz tega govora. Danes so Jezusove besede bogate in hkrati zahtevne: “Novo zapoved vam dam, da se ljúbite med seboj! Kakor sem vas jaz ljubil, tako se tudi vi ljubíte med seboj! Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če boste med seboj imeli ljubezen.” Zakaj je ta beseda zahtevna?
Učenci v šoli imajo obvezne predmete, ob tem pa še izbirne in razne krožke, ki jih lahko sami izberejo. Za Jezusove učence ljubezen nikakor ni izbirni predmet, še manj nek krožek, ampak zapoved. Jezus ni rekel: Kdor želi, lahko tudi malo ljubi bližnjega. Ne, ljubezen je zapoved in hkrati razpoznavno znamenje tistim, ki niso ali še niso Kristusovi učenci. Stvar pa je še težja, ker ne gre za kakršnokoli ljubezen, temveč za Jezusovo, za ljubezen, ki služi in daje življenje. Kaže se bolj v dejanjih kot v besedah.
V Jezusovem času je bila zapoved ljubezni res nekaj novega. To je bil čas, ko so bili celi sloji prebivalstva odrinjeni na obrobje in zapostavljeni. Tako npr. ženske ali otroci, pa sužnji. V svetu izobražencev je bila nekaj vredna ljubezen do idej, ne do ljudi. Zato je bil pojav skupin kristjanov, ki so se ljubili med seboj, v takratnem svetu nekaj osupljivega in izzivalnega.
Danes se na prvi pogled zdi, da ljubezen ni nikakršna novost. Vsi govorimo o njej, vse popevke jo opevajo, skoraj za norega bi imeli človeka, ki bi trdil, da ljubezen ni pomembna.
Če se osredotočimo na nalogo »Ostati v Jezusovi ljubezni. Prebivati v toku Božje ljubezni in se tam ustaliti,« je pogoj, da ne bo naša ljubezen med potjo izgubila svoje gorečnosti in drznosti ter razsodnosti, da ne bo ostala zgolj na popevkarstvu, na »površju«. Tudi mi moramo kakor Jezus s hvaležnostjo sprejeti ljubezen, ki prihaja od Očeta, in ostati v tej ljubezni ter gledati na to, da se ne ločimo od nje s svojo sebičnostjo in grehom. (po: E. Mozetič)


5. velikonočna nedelja – Praznik prvega sv. obhajila

PRAZNIK PRVEGA SVETEGA OBHAJILA – nedelja, 18. maja

Dragi prvoobhajanci,
Ana, Anej, Ažbe, Jakob, Lovro, Martin, Maša, Nika, Sofija, Val, Veronika, Vesna, Tanaja, Tereza, Zala, iz srca vam čestitamo z željo, da bi bil praznik prvega sv. obhajila resnično zlati dan vašega otroštva in da ne bi ostali pri enem dnevu, ampak se veseli zlate dobe, ki se je začela danes za vas. Odslej boste vedno blagrovani povabljenci na Božjo gostijo. Odzovite se čim večkrat! Tako se bo krepilo prijateljstvo z Jezusom, najzvestejšim in najbolj iskrenim prijateljem.

Po Mariji je prišel Jezus k nam na svet. Zato tudi njej bodite hvaležni. Lepo in prav bo, če boste sodelovali pri šmarnicah do konca maja. Tudi dva nedeljska popoldneva sta še na voljo za to.

Čestitke tudi staršem, vsem domačim, starim staršem, krstnim botrom, … Se z večjo ljubeznijo jih spremljajte in podpirajte na nadaljnji poti v krščansko zrelost. Molite z njimi.

Župnija s sodelovanjem vrlih animatorjev tudi letos pripravlja počitniški Oratorij. Bo lepa priložnost za lepo in koristno doživetje počitnic. Naj čim večjemu številu prvoobhajancev obogati leto prvega sv. obhajila.

Prvoobhajanec: Dolgo sem čakal in prosil, da bi prišel srečni dan, ko te v srcu jaz bom nosil v ljubezni noč in dan. Kako lepo je v duši moji, ko si, Jezus, ti z menoj. Srce moje srečo čuti, vem, da danes sem ves tvoj.

Molitev za prvoobhajanca
Dobri Bog Naj v njem (njej) raste milost svetega krsta. Prosim te za njegovo družino. Daj, da ti bodo na stežaj odprli vrata in te radi sprejeli v svoj dom. Blagoslovi vse dobro v njegovem (njenem) srcu in daj, da ti bo v življenju pogumno izrekel(a) svoj »da«. Nebeška Mati! Vzemi ga (jo) v svoje varstvo in vodi njegove (njene) korake po poti v večno življenje. Amen


Naslovljeno na vas.

Sveto leto 2025

Natančnejši program

Program dogodkov v svetoletnih cerkvah bo na voljo na spletni strani Škofije Celje: Program svetega leta

Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025

Marijin mesec maj in šmarnice

Pri nas bodo šmarnice med tednom vsak dan, povezane s sv. mašo. Ob nedeljah pa bodo šmarnice popoldne ob 16. uri »na terenu«. Otrokom in mladim se bo že dopoldanska nedeljska sv. maša štela za šmarnice. A vseeno prav lepo vsi, od najmlajših do najstarejših, vabljeni k popoldanskim nedeljskim šmarnicam, ki bodo predvidoma:
V nedeljo, 18. maja pri Križu pri cerkvi v Šmatevžu.
V nedeljo, 25. maja pri Mahorjevi kapeli v Zaklu
Pozor: med 18. in 25. majem je prišlo do zamenjave

POČITNIŠKI ORATORIJ 2025 – Na Gomilskem od 14. do 20. 7.

»Oratorij Slovenija je na svojih družbenih omrežjih napovedal temo oratorija v svetem letu 2025. Po svetopisemskem je znova na vrsti svetniški lik in tokrat so prireditelji ostali v domači Cerkvi: mladi bodo prihodnje leto spoznavali življenje in misel bl. Alojzija Grozdeta, ki goduje 27. maja ter je zavetnik pesnikov, študentov in dijakov. Če bi se njegovo življenje ne končalo tako zgodaj, bi verjetno stopil na pot duhovnega poklica.

Tudi v tem času vstopajo na pot duhovniškega poklica številni mladi, a v naši širši domovini EU in naši ožji domovini Sloveniji, žal zelo malo.
Ti maloštevilni, pogumni in odločni, so toliko bolj dragoceni.
To soboto, 24. maja se bodo slovenski bogoslovci s predstojniki Bogoslovja na svoji poti po Sloveniji ustavili pri nas – v domači župniji Božjega služabnika Izidorja. Tu bodo v naši župnijski cerkvi imeli sv. mašo v zgodnjem dopoldanskem času. Dobrodošli! Molimo zanje!


MAŠNI NAMENI

NED. – 18.5.
5. velikonočna ned.
Janez I., papež, mučenec
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 Slovesnost 1. sv. obhajila
za prvoobhajance in vse njihove
16.00 Šmarnice pri križu pri šmatevški cerkvi

PON. – 19.5.
Krispin, redovnik
19.00 za +Bernardo Jelen –osmina

TOR. – 20.5.
Bernardin Sienski, duhovnik
19.00 za +Zofijo Vasle (god), Janezove
Slavljenje – Bog je ljubezen

SRE. – 21.5.
Teobald, škof
17.00 za +starše Dobnik in vse njune

ČET. – 22.5.
Julija, mučenka
19.00 za +Jožeta in Rozalijo Cizej

PET. – 23.5.
Servul Tržaški, muč.
19.00 za +Ano Zakšek in vse Mohorjeve

SOB. – 24.5.
Jošt, puščavnik
19.00 za +starše in vse Rovšnikove

NED. – 25.5. N. turizma
6. velikonočna ned.
Beda Častitljivi, duhovnik, cerkv. uč.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
9.00 za +Štefanijo Rančigaj
16.00 Šmarnice – Mahorjeva kapela v Zaklu

V tem tednu:
Vsak dan šmarnice. Lepo vabljeni k šmarnicam.

Seja ŽPS bo ta ponedeljek ob 20. uri, v Domu srečanj. Lepo vabljeni!

V nedeljo pri Sv. Juriju ob Taboru ob 10.00 birmovanje, zato tu maša ob 9.00 uri

Dežurni ministranti: šmarničarji
Bralci: v nedeljo: I. Magda Šalamon, Mija Štrajhar; II. Marko Vasle, Jasenka Zupančič
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Šmatevž

Oznanila za 4. velikonočno nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Tisti čas je Jezus rekel: »Moje ovce poslušajo moj glas; jaz jih poznam in hodijo za menoj. Dajem jim večno življenje; nikoli se ne bodo pogubile in nihče jih ne bo iztrgal iz moje roke. Moj Oče, ki mi jih je dal, je večji od vseh, in nihče jih ne more iztrgati iz Očetove roke. Jaz in Oče sva eno.« (Jn 10,27–30)

BESEDA O BESEDI

S PRAVIM PASTIRJEM SE NE BOMO NIKOLI POGUBILI Jn 10,27–30

Globoko v nas je želja in potreba po nekom, ki skrbi za nas. Ob rojstvu smo nemočni in nebogljeni; naše življenje se ne bi nikoli ohranilo, če ne bi bilo nekoga, ki je poskrbel za nas. Torej je ta potreba v nas že vrojena. To »skrb drugega« za nas pravzaprav potrebujemo vse življenje, seveda v različni obliki. Tudi če se materialno osamosvojimo in ni več drugim treba skrbeti za nas, jih potrebujemo v duševnem in duhovnem smislu za normalen razvoj in življenje: vzajemno potrebujemo odnose ljubezni, čustveno bližino … V to vključimo vse, kar smo in kar imamo, saj si najpomembnejšega za polno življenje ne moremo dati sami sebi, ampak lahko to dobimo le iz darovanjskih odnosov in srečanj med seboj.
Jezus s primero o ovcah in pastirju pove, da lahko samo Kristus v polnosti
poskrbi za nas, ozdravi naše rane. Videti je, kakor da celotno njegovo življenje dobi smisel v iskanju izgubljene »ovce« – mene, tebe … Da si nas zadane na rame in nas odnese domov, da spet vzpostavimo pristne odnose in zadovoljimo osnovne potrebe za srečno življenje in odgovorne življenjske odločitve.
Živimo v času, ki želi iz nas narediti posameznike, ki bodo popolnoma samostojni, celo samozadostni – ki nikogar ne bi potrebovali. To se v zahodni družbi predstavlja kot ideal. Kakšna zmota! Strah nas je nečesa, kar je globoko zapisano v naše človeško jedro, da v potrebah poskrbimo drug za drugega in tako skupaj zorimo za večno življenje. Tako izstopa očitno nasprotje med evangeljsko resnico o človeku, ki potrebuje drugega, in idealom človeka našega časa, ki želi biti povsem samozadosten.
Poglobimo se vase, vzemimo si čas in se udomačimo s Pastirjem, samo tako bomo sredi mnogih glasov, ki jih je danes slišati okoli nas, prepoznali glas tega Pastirja, ki želi poskrbeti za nas, a nam pustiti tudi svobodo, da odidemo, če bi želeli. Vrata staje so odprta. A hkrati nam zagotavlja, da nas on že išče, če se
izgubimo – o tem smo lahko prepričani. (po: E. Mozetič)


4. velikonočna nedelja – Nedelja Jezusa, Dobrega Pastirja

Kako naj razumemo podobo pastirja in ovc?

Priznajmo si: podoba Dobrega pastirja in tiste, ki so povezane z ovcami in čredo, danes niso ravno v modi. Ali se Jezus ne boji, da bo prizadel našo občutljivost in užalil naše dostojanstvo svobodnih ljudi, če nas bo imenoval svoje ovce? Današnji človek zaničljivo zavrača vlogo ovce in idejo črede. Vendar se ne zaveda, kako v resničnosti živi to, kar v teoriji obsoja. Eden najbolj očitnih pojavov naše družbe je množičnost.
Ne da bi se tega zavedali, se pustimo hlapčevsko voditi vsem vrstam manipulacij in prikritega prepričevanja. Drugi ustvarjajo modele blaginje in vedenja, ideale in cilje napredka, in ljudje jih prevzemajo; v strahu, da bomo izgubili tempo, sledimo, pogojeni in podrejeni oglaševanju. J
Da bi razumeli, v kakšnem smislu se Jezus razglaša za dobrega pastirja in nas imenuje svoje ovce, se moramo vrniti k svetopisemski zgodovini. Izrael je bil na začetku ljudstvo nomadskih pastirjev. Puščavski beduini nam danes dajo neko predstavo o tem, kakšno je bilo nekoč življenje Izraelovih rodov. V tej družbi odnos med pastirjem in čredo ni le ekonomski, sloneč na koristi. Med pastirjem in čredo se razvije skoraj oseben odnos. Dnevi in dnevi, preživeti skupaj na samotnih krajih, brez vsake žive duše. Nazadnje pastir o vsaki ovci ve vse. Ovca pozna glas pastirja, ki pogosto glasno govori z ovcami, kot bi bile ljudje. To pojasnjuje, zakaj je Bog za izražanje svojega odnosa s človeštvom uporabil to podobo, ki je sicer danes postala nekoliko dvoumna, a če jo razumemo v pravem kontekstu, izredno veliko pove. (po: R. Cantalamessa)


 

POSLOVILI SMO SE OD PAPEŽA FRANČIŠKA IN POZDRAVILI LEONA XIV

 

Od velikonočnega ponedeljka smo imeli v mislih papeža Frančiška, spremljali smo njegov pogreb in zanj molili. Seveda bomo to delali tudi v prihodnje.
A od srede, 8. maja, smo se razveselili izvolitve njegovega naslednika Leona XIV. Tudi današnja nedeljska bogoslužja bodo zaznamovana s pomenljivim dogodkom in bodo v znamenju zahvale Bogu, da smo tako hitro dobili novega Petrovega naslednika, in upamo, da primernega temu odgovornemu poslanstvu. Tako Bog daj!


Naslovljeno na vas.

Sveto leto 2025

Natančnejši program

Program dogodkov v svetoletnih cerkvah bo na voljo na spletni strani Škofije Celje: Program svetega leta

Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025


Marijin mesec maj in šmarnice

Pri nas bodo šmarnice med tednom vsak dan, povezane s sv. mašo. Ob nedeljah pa bodo šmarnice popoldne ob 16. uri »na terenu«. Otrokom in mladim se bo že dopoldanska nedeljska sv. maša štela za šmarnice. A vseeno prav lepo vsi, od najmlajših do najstarejših, vabljeni k popoldanskim nedeljskim šmarnicam, ki bodo predvidoma:
V nedeljo, 11. maja pri Križu na Rezani
V nedeljo, 18. maja pri Križu pri cerkvi v Šmatevžu.
V nedeljo, 25. maja pri Mahorjevi kapeli v Zaklu
Pozor: med 18. in 25. majem je prišlo do zamenjave


PRAZNIK PRVEGA SVETEGA OBHAJILA v nedeljo, 18. maja ob 10:00 uri

Dragi prvoobhajanci! Vi ste tudi prvospovedanci. V petek, 9.5., ste že doživeli ta pomenljiv dogodek svojega mladega življenja. To je bil za vas praznik. Bog daj, da bi v življenju radi očiščevali svoje duše v tem studencu Božjega usmiljenja.

Sedaj pa je pred vami vrhunec — doživetje prvega sv. obhajila. To je osebno srečanje z Jezusom, najbolj neposreden Božji dotik. Več mislite Nanj te dni in se pogosteje pogovarjajte z njim. Čuvajte čisto srce Zanj. Po Mariji je prišel Jezus k nam, tudi k vam želi priti po njej, zato se je oklepajte, zlasti z lepim sodelovanjem pri šmarnicah.

Dragi starši prvoobhajancev, vsi njihovi najbližji in vse občestvo, bodimo s temi našimi upi, mislimo nanje, molimo zanje in se pripravimo, da bomo z njimi lepo obhajali ta lepi praznik.

Na slovesnost prvega sv. obhajila ste vsi prav lepo vabljeni.
Seveda pa bo spredaj namenjen prostor prvoobhajancem, njihovim staršem in domačim.


MAŠNI NAMENI

NED. – 11.5.
4. velikonočna ned.
Ned. Dobrega Pastirja
Svetovni d. za duh. p.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +starše Jager in Marijo ter Antona Jermana
Zahvala za novega papeža (zahval. p.)
16.00 Šmarnice pri Križu na Rezani
Sklep tedna molitve za duhovne poklice

PON. – 12.5.
Leopold Mandič, red.
19.00 za +Franca Dolinška

TOR. – 13.5.
Fatimska Mati Božja
19.00 za +Ano Pristalič in vse njene +
Slavljenje – Bog je ljubezen

SRE. – 14.5.
Justina, mučenka
19.00 za +Stepišnikove /iz Šentruperta

ČET. – 15.5.
Izidor, kmet
19.00 po namenu darovalca

PET. – 16.5.
Janez Nepomuk, duhovnik, mučenec
19.00 za +Janeza Jelena (god)

SOB. – 17.5.
Jošt, puščavnik
19.00 za +Novakove

NED. – 18.5.
5. velikonočna ned.
Janez I., papež, mučenec
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 slovesnost 1. sv. obhajila
Za prvoobhajance in vse njihove
16.00 Šmarnice pri križu pri šmatevški cerkvi

V tem tednu:
Svetopisemska skupina se sestane ta ponedeljek ob 19.45 uri. Vabljeni.

Vsak dan šmarnice. Lepo vabljeni k šmarnicam.

Dežurni ministranti: šmarničarji
Bralci: v nedeljo: I. ki bodo pri jutranji sv. maši; II. Starša prvoobhajancev
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: starši prvoobhajancev

Oznanila za 3. velikonočno nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Tisti učenec, ki ga je Jezus ljubil, je rekel Petru: »Gospod je.« Jezus jim je rekel: »Prinesite ribe, ki ste jih pravkar ujeli!« Simon Peter se je tedaj vkrcal in potegnil na kopno mrežo, polno velikih rib; bilo jih je sto triinpetdeset. In čeprav jih je bilo toliko, se mreža ni raztrgala. Jezus jim je rekel: »Pridite jest!« Toda nobeden izmed učencev si ga ni drznil vprašati: »Kdo si ti?«; vedeli so namreč, da je Gospod. Jezus je prišel, vzel kruh in jim ga ponudil; in prav tako ribo.  (Jn 21,7,9–13)

BESEDA O BESEDI

PA TI? LJUBIŠ KRISTUSA? Jn 21,1–19

V današnjem evangeljskem odlomku Jezus sprašuje apostola Petra, če ga ima rad. Kar sprašuje Petra, sprašuje tudi nas. Gre za pomembno vprašanje. Kdor ljubi Kristusa, ljubi Cerkev. V veroizpovedi ponavljamo, da je Cerkev sveta, katoliška in apostolska. Zaradi nas ljudi je Cerkev tudi grešna.
Ljubiti Cerkev pomeni, da spoštujemo duhovnike, papeža, škofe in
tudi svoje dušne pastirje, župnike. Svetna družba Cerkve ne ljubi in včasih to odkrito pove. So pa tudi nekateri verniki, ki nimajo radi papeža, škofov in duhovnikov. Kdor iskreno ljubi, odpušča. Odpušča slabosti, ki jih vidi, in grehe, ki ga žalostijo. Ljubezen vse potrpi. Zatorej ostanimo v ljubezni do Cerkve.
Apostol Peter v prvem berilu pravi: »Bogu se je treba pokoravati bolj kot ljudem!« Apostol hoče reči, da je treba Boga poslušati in živeti po njegovi besedi. Njegova beseda je nauk Cerkve. Shranjen je v Svetem pismu in v učenju cerkvenega zbora. Cerkveni nauk razlagajo številni pisci tudi v cerkvenem verskem tisku. Kdor ne bere Svetega pisma in ni naročen na vsaj en verski tisk, živi v veliki temi vere in nevednosti o cerkvenem nauku. Kdor ne bere Svetega pisma, ne pozna tudi Cerkve in njenega nauka. V nevednosti človek tako postane plen krivih naukov, laži in zmot. Kdor ne pozna nauka Cerkve, je plen ‘lažibratov’. Zato ostanimo zvesti nauku Cerkve. Bodimo zvesti bralci Svetega pisma in verske literature. Samo tako se bo naš duh krepil in naš um ostril in ostal zvest resnici, ki je Jezus, Gospod.
Kristjan, ki moli, ljubi Cerkev in v sebi neguje cerkveni nauk,
širi okrog sebe prijeten vonj, kot vonj kadila, ki zbuja pozornost in navdušenje. (po: E. Mozetič)

 


3. velikonočna nedelja – Florjanovo

Resnično, resnično, povem ti: »Ko si bil mlad, si se opasoval sam in si hodil, kamor si hotel; ko pa se postaraš, boš raztegnil roke in drug te bo opasal in odvedel, kamor nočeš.« To pa je rekel, da je označil, s kakšno smrtjo bo poveličal Boga. In ko je to rekel, mu je dejal: »Hôdi za menoj!« (Jn 21, 18–19)

Te Jezusove besede veljajo tudi nam. Ko se bomo postarali, ne bomo več mogli o vsem odločati sami. Kot mladi ljudje lahko gremo, kamor hočemo. Sami se opašemo. Sami sebe vlečemo. Vse lahko delamo v svobodi.
Ta svoboda nam bo v starosti odvzeta. Drugi nas bodo opasali. Ko bomo stari in bolni, se ne bomo več mogli sami obleči. Iztegnili bomo roke, da bi nam drugi pomagali, da se oblečemo in umijemo. Za aktivne ljudi, kot je bil Peter, je to velik izziv. Drugi nas bodo vodili, kamor sami ne bomo hoteli. To ni le mučeništvo, kot je bilo pri Petru, ampak je nenazadnje smrt, ki čaka na vse nas, a je v svojem najglobljem človeškem bistvu ne želimo.
Nihče ne želi umreti, kvečjemu če se nam ne zdi več vredno živeti življenja. Toda dokler radi živimo, nihče noče, da bi ga vodili v smrt. In vendar se tega ne moremo ubraniti. Moramo se vdati tej usodi, moramo se vdati Božji volji. Razpremo roke proti Bogu, da nas bo opasal in vodil.
Toda to vodenje ni le nekaj pasivnega, kar se nam bo zgodilo. Jezus govori o tem, da bo Peter s svojo smrtjo poveličal Boga. Tudi to je obljuba, ki velja za vse nas: kot Peter biti pripravljen in se pustiti voditi vse do smrti, se prepustiti Božjim rokam v svoji smrti in na ta način proslaviti Boga ter vsem ljudem podariti upanje. (po: A. Grun, Kaj nam omogoča živeti)

God sv. Florijana, mučenca, zavetnika gasilcev

Vsem gasilcem vseh treh prostovoljnih gasilskih društev v naši župniji za praznik čestitamo. Zahvaljujemo se vam za pripravljenost storiti vse da zavarujete in rešite vse kar je nujno potrebno in dragoceno, še posebej pa življenja. Naj Bog blagoslavlja vaše plemenito in dobrodelno poslanstvo.


Naslovljeno na vas.

Sveto leto 2025
 
Natančnejši program 
 
Program dogodkov v svetoletnih cerkvah bo na voljo na spletni strani Škofije Celje: Program svetega leta

Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025

Marijin mesec maj in šmarnice

Pri nas bodo šmarnice med tednom vsak dan, povezane s sv. mašo. Ob nedeljah pa bodo šmarnice popoldne ob 16. uri »na terenu«. Otrokom in mladim se bo že dopoldanska nedeljska sv. maša štela za šmarnice. A vseeno prav lepo vsi, od najmlajših do najstarejših, vabljeni k popoldanskim nedeljskim šmarnicam, ki bodo predvidoma:
V nedeljo, 4. maja pri Mlinarjevi kapeli
V nedeljo, 11. maja pri Križu na Rezani
V nedeljo, 18. maja pri Mahorjevi kapeli v Zaklu
V nedeljo, 25. maja pri Križu pri cerkvi v Šmatevžu.
Če pa kdo povabi kam, ko jih še ni bilo, pa je lahko 25.5.

TEDEN MOLITVE ZA DUHOVNE POKLICE IN NEDELJA DOBREGA PASTIRJA

V Cerkvi v Sloveniji na 3. velikonočno nedeljo, letos bo to 4. maja 2025, začenjamo teden molitve za nove duhovne poklice, ki ga bomo zaključili na nedeljo Dobrega pastirja, 11. maja. Letos je knjižico pripravila Škofija Celje, geslo tedna pa je: »Romarji upanja«.
Z molitvijo za duhovne poklice želimo in prosimo, da bi naši mladi, naše družine in vsi verni prisluhnili Bogu ter se osvobodili strahu pred jasnim, odločnim in požrtvovalnim odgovorom na Božji klic. Prosimo, da bi tisti, ki so zaznali v srcu Božji klic, v veri in in zaupanju delali potrebne korake za prepoznavanje Njegove volje; naj v njej odkrijejo vir resnične sreče, zadovoljstva in rodovitnega življenja.


MAŠNI NAMENI

NED. – 4.5.
3. velikonočna ned.
Florijan (Cvetko), muč., zavetnik gasilcev
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za blagoslov družin, sv. krst (v Šentrupertu)
16.00 Šmarnice pri Mlinarjevi kapeli
Začetek tedna molitve za duhovne pokl.

PON. – 5.5.
Gotard, menih, škof
19.00 za +Antona Turka

TOR. – 6.5.
Dominik Savio, dijak, zavetnik ministrantov
19.00 za +Marto Kunst –oblet.
Slavljenje – Bog je ljubezen

SRE. – 7.5.
Gizela, opatinja
19.00 za +Zvonkota in vse Merzelove in Stankota Lobnikarja

ČET. – 8.5.
Viktor (Zmago), Milanski, mučenec
19.00 za + iz družine Javoršek

PET. – 9.5.
Izaija, prerok
19.00 za +Jakovčeve in Vovkove

SOB. – 10.5.
Janez Avilski, duhovnik, cerkveni učitelj
19.00 za +Rozalijo in Leopoldino Drča

NED. – 11.5.
4. velikonočna ned.
Ned. Dobrega Pastirja
Svetovni d. za duh. p.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +starše Jager in Marijo ter Antona Jerman

V tem tednu:
Sestanek sodelavcev Karitas bo v ponedeljek ob 19.45, lepo vabljeni!

V petek bo ob 18. uri prva sveta spoved za letošnje prvoobhajance. Vabljeni tudi njihovi svojci in tudi drugi.

Vsak dan šmarnice. Lepo vabljeni k šmarnicam.

Napoved: prvo sv. obhajilo bo v nedeljo, 18. maja ob 10.00 uri.

Dežurni ministranti: šmarničarji
Bralci: v nedeljo: I. Nejc Lončar, Mojca Strožer; II. Marija Rančigaj, Petra Rančigaj
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Grajska vas

Oznanila za Belo nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Čez osem dni so bili njegovi učenci spet notri in Tomaž z njimi. Jezus je prišel pri zaprtih vratih, stopil mednje in jim rekel: »Mir vam bodi!« Potem je rekel Tomažu: »Polôži svoj prst sèm in poglej moje roke! Daj svojo roko in jo polôži v mojo stran in ne bodi neveren, ampak veren.« Tomaž mu je odgovóril in rekel: »Moj Gospod in moj Bog!« Jezus mu je rekel: »Ker si me videl, veruješ? Blagor tistim, ki niso videli, pa verujejo!« (Jn 20,26–29)

BESEDA O BESEDI

V RANAH VSTALEGA ZREMO BOŽJE USMILJENJE Jn 20,19–31

Današnji evangeljski odlomek govori o Jezusovem srečanju z apostolom Tomažem teden dni po vstajenju. Tomaž je človek, ki se ne zadovolji takoj in zato raziskuje, osebno preverja in želi priti do osebne izkušnje. Ob odrešilnem stiku z ranami Vstalega Tomaž pokaže dejansko svoje rane, svojo razcepljenost, svoje ponižanje. V znamenju, ki so ga pustili žeblji, pa najde odločilni dokaz, da je ljubljen, pričakovan, razumljen. Nahaja se pred Odrešenikom, polnim miline, usmiljenja in nežnosti. Prav takšnega Gospoda je iskal v skriti globini svojega bitja, saj mu je bilo že vedno znano, da je tak.
Ko Tomaž doživi osebni stik z Jezusovo ljubečo in usmiljeno potrpežljivostjo, dojame globoki pomen vstajenja. Notranje preobražen izpove svojo polno in celovito vero vanj, ko vzklikne: „Moj Gospod in moj Bog!“ Tomaž se je tako rekoč dotaknil velikonočne skrivnosti, ki v polnosti razodeva Božjo odrešilno ljubezen, bogato z usmiljenjem. In tako kot Tomaž smo v tej drugi velikonočni nedelji tudi mi vsi povabljeni v ranah Vstalega zreti Božje usmiljenje, ki je večje od vsake človeške omejenosti in blesti nad temino zla in greha.   
“Blagor tistim, ki niso videli, pa verujejo!” – to je darilo, namenjeno tudi nam. Tudi mi smo obdarjeni z duhom Vstalega, ki nam je, kot prispodoba vdiha, prikazan kot tisti, ki podarja življenje, ki oživlja, ki nam ljudem želi dati življenjsko priložnost, da lahko ponovno zadihamo! Velika noč ni pobožen spomin na pretekli dogodek, ki ni preverljiv. Izkušnja vstajenja ima prav tako močan vpliv na naš čas in na naše povsem osebno življenje. Nepričakovano in presenetljivo, tako v velikem kot v malem, vsakdanjem in preprostem, lahko Vstali premaga zaprta vrata. Vstajenje se želi zgoditi tu in danes vsak dan znova. “Moj Gospod in moj Bog!”, v vseh stvareh in trenutkih mojega življenja. (po: E. Mozetič)


2. velikonočna nedelja – nedelja Božjega usmiljenja – Bela

Pismo nejevernemu Tomažu

Spoštovani apostol Tomaž! Naj začnem to pismo z opravičilom. Opravičilom za vse krivične in pristranske obsodbe, ki si jih bil skozi zgodovino deležen s strani vernega oziroma »nejevernega« Božjega ljudstva. Ti, ki nisi verjel! Ki nisi hotel verjeti, dokler se ne prepričaš na lastne oči, dokler sam s prsti ne otiplješ! Kot so nekdaj Judje svoje grehe prelagali na grešnega kozla, tako smo kristjani skozi vse čase svoje strahove zapisovali na tvoj račun in svoje dvome opravičevali s tvojim.
In vendar, če drugega ne, v svojem dvomu nisi bil osamljen, a se na to rado pozablja. Tudi tvoji prijatelji, preostali apostoli, niso verjeli, dokler niso videli. Žene (in evangelisti jih naštejejo kar lepo četico: Marija Magdalena, Marija, Jakobova mati, Saloma, Ivana in še druge), ki so v nedeljo, na prvi dan tedna, odšle h grobu in našle grob prazen in kamen odvaljen ter imele celo videnje angelov, ki so dejali, da živi, so, ko so o tem pripovedovale, pri apostolih naletele na kaj slab sprejem. Možakom so se te besede zdele blebetanje in jim niso verjeli.
In glej, to je še ena nesrečnih tradicij, ki smo jih žal uspešno ohranili do današnjih dni. Ko bi se kdo sprehodil po naših cerkvah in povedal, kdo sedi v klopeh in upira oči k oltarju, bi kaj zlahka prišel do sklepa, da je vera, ki se v teh cerkvah oznanja in izpoveduje, namenjena otrokom in starim mamam. Možakov je pri mašah, vsaj med tednom, zgolj za seme.
Tomaž, če takole kot možak možaka do neke mere lahko razumem, da nisi zaupal ženskim očem in pameti, res ne vidim razloga, zakaj si podvomil v moško pričevanje?! In kje si pravzaprav bil, da si umanjkal? Zakaj nisi bil z drugimi? Si morda še sam šel, kot Peter in Janez, do groba? Pogledat, če je zares prazen? Otipat prtiče in mrzlo skalo? Si morda mislil, da ga je kdo odnesel in si iskal vsepovsod njegovo truplo? Ali pa si šel pot do kraja, kamor je odšel? Trdno pa verjamem, da to slednje: saj kdor išče, najde. In če kdo išče Pot, jo bo torej našel, in skupaj z njo tudi Resnico in Življenje.
Prosi zame, ko bom dvomil in mi bo težko verjeti, saj si moj brat, moj Dvojček! (po: G. Čušin, Na tretji strani)


Naslovljeno na vas.

Sveto leto 2025
 
Natančnejši program 
 
Program dogodkov v svetoletnih cerkvah bo na voljo na spletni strani Škofije Celje: Program svetega leta

Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025


SV. JOŽEF DELAVEC – 1. maja

Kot pošten in dober obrtnik je Jožef kmalu postal znan in iskan tudi v Nazaretu in okolici. S svojim delom je bil sposoben vzdrževati družino, zato je lahko pri Marijinih starših, Joahimu in Ani, zaprosil za Marijino roko. Tako je Bog povezal ti čisti duši v novo družinsko skupnost.
Dandanes, ko so mnogi brez dela, ko mnogi mesece in leta ne najdejo zaposlitve, ko je delo mnogih razvrednoteno, nas prav sv. Jožef uči vrednosti in potrebnosti dela za dostojno vzdrževanje družin. Zato prosimo svetega Jožefa delavca, da bi mogli najti poti, ki nas bodo obvezale, da bomo rekli: noben mlad človek, sploh noben človek in nobena družina brez dela! (po: J. Kužnik, Rednik Sina Božjega)


Marijin mesec maj in šmarnice

Goreči Marijini častilci so že pred stoletji premišljevali, kako bi mogli skazovati Mariji še večje češčenje. Želeli so, da bi verniki častili božjo mater Marijo vsak dan in, če le mogoče, kar ves mesec. V ta namen so izbrali najlepši mesec v letu, mesec majnik, ki z lepoto v naravi prekaša vse druge. To pobožnost so imenovali Marijin mesec. Papež Pij VII. je leta 1815 pobožnost meseca majnika potrdil in obdaril z odpustki.

Pri nas bodo šmarnice med tednom vsak dan, povezane s sv. mašo.
Ob nedeljah pa bodo šmarnice popoldne ob 16. uri »na terenu«. Otrokom in mladim se bo že dopoldanska nedeljska sv. maša štela za šmarnice. A vseeno prav lepo vsi, od najmlajših do najstarejših, vabljeni k popoldanskim nedeljskim šmarnicam, ki bodo predvidoma:
V nedeljo, 4. maja pri Mlinarjevi kapeli
V nedeljo, 11. maja pri Križu na Rezani
V nedeljo, 18. maja pri Mahorjevi kapeli v Zaklu
V nedeljo, 25. maja pri Križu pri cerkvi v Šmatevžu.

Če pa kdo povabi kam, kjer šmarnic še ni bilo, pa lahko 25.5.


MAŠNI NAMENI

NED. – 27.4. Bela
2. velikonočna ned. – nedelja Božjega usmiljenja
Cita, dekla
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Marijo Rojnik

PON. – 28.4.
Vital, mučenec
19.00 za +Frančiško Šram
Slavljenje – Bog je ljubezen

TOR. – 29.4.
Katarina Sienska, dev., cerk. uč., sozavet Evrope
19.00 za +Staneta in Roziko Keblič

SRE. – 30.4.
Pij V., papež
19.00 za +Slavkota Bogovića

ČET. – 1.5. d. p.
Jožef Delavec
Iztok (Oriencij), škof
19.00 za +Pavlo Polak
Začetek šmarnic

PET. – 2.5.
Atanazij, škof, c. uč.
19.00 za +Marijo Grah

SOB. – 3.5.
Filip in Jakob, apostola
19.00 za +Natašo Kužnar (r. Urankar)

NED. – 4.5.
3. velikonočna ned.
Florijan (Cvetko), muč., zavetnik gasilcev
7.00 češćenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za blagoslov družin, sv. krst (v Šentrupertu)

V tem tednu: začetek šmarnic, prvi četrtek, prvi petek, prva sobota

Veroučenci imajo veroučne počitnice, so pa lepo vabljeni k bogoslužjem.
Naj bodo počitnice blagoslovljene za vse!

Lepo vabljeni k šmarnicam.

Dežurni ministranti: v počitnicah do srede vsaj trije, v maju šmarničarji
Bralci: v nedeljo: I. Tilen Hadolin Elza Vasle II. Simeona Rakun, Tadej Zidar
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko II.