Oznanila v PDF obliki za tiskanje
BESEDA ŽIVEGA BOGA
Čez osem dni so bili njegovi učenci spet notri in Tomaž z njimi. Jezus je prišel pri zaprtih vratih, stopil mednje in jim rekel: »Mir vam bodi!« Potem je rekel Tomažu: »Polôži svoj prst sèm in poglej moje roke! Daj svojo roko in jo polôži v mojo stran in ne bodi neveren, ampak veren.« Tomaž mu je odgovóril in rekel: »Moj Gospod in moj Bog!« Jezus mu je rekel: »Ker si me videl, veruješ? Blagor tistim, ki niso videli, pa verujejo!« (Jn 20,26–29)
BESEDA O BESEDI
V RANAH VSTALEGA ZREMO BOŽJE USMILJENJE Jn 20,19–31
Današnji evangeljski odlomek govori o Jezusovem srečanju z apostolom Tomažem teden dni po vstajenju. Tomaž je človek, ki se ne zadovolji takoj in zato raziskuje, osebno preverja in želi priti do osebne izkušnje. Ob odrešilnem stiku z ranami Vstalega Tomaž pokaže dejansko svoje rane, svojo razcepljenost, svoje ponižanje. V znamenju, ki so ga pustili žeblji, pa najde odločilni dokaz, da je ljubljen, pričakovan, razumljen. Nahaja se pred Odrešenikom, polnim miline, usmiljenja in nežnosti. Prav takšnega Gospoda je iskal v skriti globini svojega bitja, saj mu je bilo že vedno znano, da je tak.
Ko Tomaž doživi osebni stik z Jezusovo ljubečo in usmiljeno potrpežljivostjo, dojame globoki pomen vstajenja. Notranje preobražen izpove svojo polno in celovito vero vanj, ko vzklikne: „Moj Gospod in moj Bog!“ Tomaž se je tako rekoč dotaknil velikonočne skrivnosti, ki v polnosti razodeva Božjo odrešilno ljubezen, bogato z usmiljenjem. In tako kot Tomaž smo v tej drugi velikonočni nedelji tudi mi vsi povabljeni v ranah Vstalega zreti Božje usmiljenje, ki je večje od vsake človeške omejenosti in blesti nad temino zla in greha.
“Blagor tistim, ki niso videli, pa verujejo!” – to je darilo, namenjeno tudi nam. Tudi mi smo obdarjeni z duhom Vstalega, ki nam je, kot prispodoba vdiha, prikazan kot tisti, ki podarja življenje, ki oživlja, ki nam ljudem želi dati življenjsko priložnost, da lahko ponovno zadihamo! Velika noč ni pobožen spomin na pretekli dogodek, ki ni preverljiv. Izkušnja vstajenja ima prav tako močan vpliv na naš čas in na naše povsem osebno življenje. Nepričakovano in presenetljivo, tako v velikem kot v malem, vsakdanjem in preprostem, lahko Vstali premaga zaprta vrata. Vstajenje se želi zgoditi tu in danes vsak dan znova. “Moj Gospod in moj Bog!”, v vseh stvareh in trenutkih mojega življenja. (po: E. Mozetič)
2. velikonočna nedelja – nedelja Božjega usmiljenja – Bela
Pismo nejevernemu Tomažu
Spoštovani apostol Tomaž! Naj začnem to pismo z opravičilom. Opravičilom za vse krivične in pristranske obsodbe, ki si jih bil skozi zgodovino deležen s strani vernega oziroma »nejevernega« Božjega ljudstva. Ti, ki nisi verjel! Ki nisi hotel verjeti, dokler se ne prepričaš na lastne oči, dokler sam s prsti ne otiplješ! Kot so nekdaj Judje svoje grehe prelagali na grešnega kozla, tako smo kristjani skozi vse čase svoje strahove zapisovali na tvoj račun in svoje dvome opravičevali s tvojim.
In vendar, če drugega ne, v svojem dvomu nisi bil osamljen, a se na to rado pozablja. Tudi tvoji prijatelji, preostali apostoli, niso verjeli, dokler niso videli. Žene (in evangelisti jih naštejejo kar lepo četico: Marija Magdalena, Marija, Jakobova mati, Saloma, Ivana in še druge), ki so v nedeljo, na prvi dan tedna, odšle h grobu in našle grob prazen in kamen odvaljen ter imele celo videnje angelov, ki so dejali, da živi, so, ko so o tem pripovedovale, pri apostolih naletele na kaj slab sprejem. Možakom so se te besede zdele blebetanje in jim niso verjeli.
In glej, to je še ena nesrečnih tradicij, ki smo jih žal uspešno ohranili do današnjih dni. Ko bi se kdo sprehodil po naših cerkvah in povedal, kdo sedi v klopeh in upira oči k oltarju, bi kaj zlahka prišel do sklepa, da je vera, ki se v teh cerkvah oznanja in izpoveduje, namenjena otrokom in starim mamam. Možakov je pri mašah, vsaj med tednom, zgolj za seme.
Tomaž, če takole kot možak možaka do neke mere lahko razumem, da nisi zaupal ženskim očem in pameti, res ne vidim razloga, zakaj si podvomil v moško pričevanje?! In kje si pravzaprav bil, da si umanjkal? Zakaj nisi bil z drugimi? Si morda še sam šel, kot Peter in Janez, do groba? Pogledat, če je zares prazen? Otipat prtiče in mrzlo skalo? Si morda mislil, da ga je kdo odnesel in si iskal vsepovsod njegovo truplo? Ali pa si šel pot do kraja, kamor je odšel? Trdno pa verjamem, da to slednje: saj kdor išče, najde. In če kdo išče Pot, jo bo torej našel, in skupaj z njo tudi Resnico in Življenje.
Prosi zame, ko bom dvomil in mi bo težko verjeti, saj si moj brat, moj Dvojček! (po: G. Čušin, Na tretji strani)
Naslovljeno na vas.
Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025
SV. JOŽEF DELAVEC – 1. maja
Kot pošten in dober obrtnik je Jožef kmalu postal znan in iskan tudi v Nazaretu in okolici. S svojim delom je bil sposoben vzdrževati družino, zato je lahko pri Marijinih starših, Joahimu in Ani, zaprosil za Marijino roko. Tako je Bog povezal ti čisti duši v novo družinsko skupnost.
Dandanes, ko so mnogi brez dela, ko mnogi mesece in leta ne najdejo zaposlitve, ko je delo mnogih razvrednoteno, nas prav sv. Jožef uči vrednosti in potrebnosti dela za dostojno vzdrževanje družin. Zato prosimo svetega Jožefa delavca, da bi mogli najti poti, ki nas bodo obvezale, da bomo rekli: noben mlad človek, sploh noben človek in nobena družina brez dela! (po: J. Kužnik, Rednik Sina Božjega)
Marijin mesec maj in šmarnice
Goreči Marijini častilci so že pred stoletji premišljevali, kako bi mogli skazovati Mariji še večje češčenje. Želeli so, da bi verniki častili božjo mater Marijo vsak dan in, če le mogoče, kar ves mesec. V ta namen so izbrali najlepši mesec v letu, mesec majnik, ki z lepoto v naravi prekaša vse druge. To pobožnost so imenovali Marijin mesec. Papež Pij VII. je leta 1815 pobožnost meseca majnika potrdil in obdaril z odpustki.
Pri nas bodo šmarnice med tednom vsak dan, povezane s sv. mašo.
Ob nedeljah pa bodo šmarnice popoldne ob 16. uri »na terenu«. Otrokom in mladim se bo že dopoldanska nedeljska sv. maša štela za šmarnice. A vseeno prav lepo vsi, od najmlajših do najstarejših, vabljeni k popoldanskim nedeljskim šmarnicam, ki bodo predvidoma:
V nedeljo, 4. maja pri Mlinarjevi kapeli
V nedeljo, 11. maja pri Križu na Rezani
V nedeljo, 18. maja pri Mahorjevi kapeli v Zaklu
V nedeljo, 25. maja pri Križu pri cerkvi v Šmatevžu.
Če pa kdo povabi kam, kjer šmarnic še ni bilo, pa lahko 25.5.
MAŠNI NAMENI
NED. – 27.4. Bela
2. velikonočna ned. – nedelja Božjega usmiljenja
Cita, dekla
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Marijo Rojnik
PON. – 28.4.
Vital, mučenec
19.00 za +Frančiško Šram
Slavljenje – Bog je ljubezen
TOR. – 29.4.
Katarina Sienska, dev., cerk. uč., sozavet Evrope
19.00 za +Staneta in Roziko Keblič
SRE. – 30.4.
Pij V., papež
19.00 za +Slavkota Bogovića
ČET. – 1.5. d. p.
Jožef Delavec
Iztok (Oriencij), škof
19.00 za +Pavlo Polak
Začetek šmarnic
PET. – 2.5.
Atanazij, škof, c. uč.
19.00 za +Marijo Grah
SOB. – 3.5.
Filip in Jakob, apostola
19.00 za +Natašo Kužnar (r. Urankar)
NED. – 4.5.
3. velikonočna ned.
Florijan (Cvetko), muč., zavetnik gasilcev
7.00 češćenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za blagoslov družin, sv. krst (v Šentrupertu)
V tem tednu: začetek šmarnic, prvi četrtek, prvi petek, prva sobota
Veroučenci imajo veroučne počitnice, so pa lepo vabljeni k bogoslužjem.
Naj bodo počitnice blagoslovljene za vse!
Lepo vabljeni k šmarnicam.
Dežurni ministranti: v počitnicah do srede vsaj trije, v maju šmarničarji
Bralci: v nedeljo: I. Tilen Hadolin Elza Vasle II. Simeona Rakun, Tadej Zidar
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko II.