Oznanila v PDF obliki za tiskanje
»Jaz pa vam pravim: Pridobivajte si prijateljev s krivičnim mámonom, da vas sprejmejo v večna bivališča, ko mámon poide. Kdor je v najmanjšem zvest, je zvest tudi v velikem, kdor pa je v najmanjšem krivičen, je krivičen tudi v velikem. Če torej niste bili zvesti pri ravnanju s krivičnim mámonom, kdo vam bo zaupal resnično dobrino? In če niste bili zvesti pri tujem, kdo vam bo dal, kar je vaše? Noben služabnik ne more služiti dvema gospodarjema; ali bo enega sovražil in drugega ljubil ali se bo enega dŕžal in drugega zaničeval. Ne morete služiti Bogu in mámonu.« (Lk 16,9–13)
BESEDA O BESEDI
KOMU PA TI SLUŽIŠ? Lk 16,1–13
Ne moremo služiti Bogu in mamonu, pravi Jezus na koncu današnjega evangelija. Kaj naj to pomeni? Pogosto se mamon razlaga s pojmom bogastvo. Vendar če pogledamo v zgodovino, veliki svetniki, kot je Vincencij Pavelski ali pa Mati Terezija, niso grajali bogatih, ampak so od njih pričakovali, da to, kar imajo, delijo z drugimi. Bogastvo namreč ni tako hud problem, kot bi mogoče včasih radi. Mi smo se vsemu odpovedali, lahko reče kdo od posvečenih, pa smo bolj navezani na vsako svojo stvar kot bogati. Kaj je torej jedro problema?
Jezus pojasni, kaj razume pod besedo služiti: služiti pomeni ljubiti oz. se držati. Ob tem pa stvar lahko postane jasna, če naredimo preprost poskus. Če ljubim sebe, tj. se objamem – ne morem v ta objem spraviti nikogar – drži? A tudi če objamem drugega, ne morem v ta objem spraviti še koga. Torej ne smem nikogar ljubiti? Da, to je bila tudi ena od razlag v zgodovini Cerkve – posebna prijateljstva so bila prepovedana. A če ne ljubim sebe in ne ljubim drugega, ne morem ljubiti Boga. Kako naj torej ljubim in objemam sebe in drugega? Tako kot pravi evangelij: Iščite najprej Božje kraljestvo in njegovo pravičnost in vse to vam bo navrženo. Objeti moramo Boga, ki je tako velik, da je med Njim in menoj potem dovolj prostora za vsakega. Še več, On sam je hkrati tudi tako majhen, tako tih in skrit, da se izniči in lahko objamem Njega in sem hkrati objet sam, ker se On izniči, da bi lahko čutil svojo ljubezen in v njej srečeval Njegovo. Preprosto in veličastno hkrati – to je Božja ljubezen!
Torej bi lahko rekli, da mamon ni zgrešena stvar, ampak zgrešen je odnos. Ni problem ne v tem, da imam rad sebe, ne da imam rad bližnjega, ne da imam rad različne stvari. Problem je, če karkoli postavim pred Boga in če karkoli ljubim, ne da bi pri tem objel Boga. (po: E. Mozetič)
25. nedelja med letom—šmatevška
God sv. Mateja, apostola in evangelista, ki goduje letos prav na to nedeljo, obhajamo v tej cerkvi, edini po njem imenovani cerkvi v vsej naši mariborski metropoliji. Zazrli smo se v čudoviti zgled sv. Mateja: Jezus se je ozrl na nevrednega človeka in mu je dal veliko priložnost. Matej jo je v celoti izkoristil. Iz manipulanta z denarjem je postal globoko duhoven človek in velik svetnik. To je lahko velika vzpodbuda nam pri prenovi nas samih.
Pa tudi pri obnovi cerkve. Za letos je bilo v načrtu restavratorsko popravilo fresk na zunanjščini cerkve, ki se bliža zaključku in obnova obzidja, ki pa bo ostala za prihodnjo pomlad, ker nam ni uspelo dobiti prej izvajalca.
Bog povrni vsem dobrotnikom tega lepega svetišča!
Čestitke tudi vam Šmatevžani! Vi in vaš kraj imate ime po sv. Mate-ju/vžu.
NEDELJA, 28. 9. 2025 – SLOMŠKOVA NEDELJA
Vseslovensko praznovanje v Celju pri sv. Jožefu. Ob 16. uri slovesno somaševanje slovenskih škofov in duhovnikov. Lepo vabljeni!
VABLJENI K NAROČILU REVIJE MAVRICA (ZA OTROKE) – REVIJE NAJST (ZA MLADE)
Revija Mavrica je mesečnik in letna naročnina znaša 59.00 eur
Revija Najst pa je namenjena mladim od 8. razreda pa navzgor. Je dvomesečnik in letna naročnina 39.00 eur. V posebni ponudbi za birmance pa je v paketu še knjiga Čista zmaga, rožni venec in voščilnica.
Veroučitelji oboje zelo priporočamo.
Gotovo se bodo za to lepo darilo otrokom in mladim odločili tudi stari starši ali botri.
Peš romanje na Brezje je predvideno od 3.-5. oktobra 2025.
Če bo dovolj zainteresiranih, bomo v nedeljo 5. 10. organizirali prevoz in se bomo udeležili svete maše skupaj s peš romarji.
Naslovljeno na vas
Natančnejši program
Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025
DRAGI STAREJŠI IN BOLNI ŽUPLJANI
Vabimo vas na srečanje starejših in bolnih župljanov, ki bo v nedeljo, 28. septembra 2025 ob 10.00 uri na Gomilskem.
To je lepa priložnost, da pridete skupaj, se pogovorite, izmenjate bogate izkušnje in spoznanja.
Prvi del srečanja bo v župnijski cerkvi, kjer bomo skupaj pri nedeljski sv. maši, ki jo bo z vami daroval gospod Miro Šlibar, ki je večji del svojega duhovniškega poslanstva posvetil starejšim, bolnikom in invalidom. Od 9.30 ure naprej bo priložnost za sv. spoved. Med sv. mašo boste tisti, ki boste želeli, prejeli sv. bolniško maziljenje. Lepo vabljeni k sv. obhajilu . Zaželjeno je tudi, da bi sedeli bolj spredaj. Če težje vstajate, kar mirno sedite vso mašo.
Drugi del srečanja pa bo takoj po sv. maši v župnijskem Domu srečanj, kjer boste ob okrepčilu, prijetnem druženju, poklepetali in morda tudi kaj zapeli.
Dobrodošli tudi, če boste prišli samo na ta drugi del srečanja okrog 11. ure.
Kdor bi imel težave glede prevoza ali spremstva, naj sporoči v župnišče (tel. 041 673 716) ali kateremu sodelavcu Karitas in bomo to uredili.
Župnik, sodelavci Karitas in vsi župljani vas vse prijazno vabimo in z veseljem pričakujemo!
Na Gomilskem, 20.9.2025 Sodelavci Karitas in ŽPS z župnikom
Komisija Pravičnost in mir pri Škofovski konferenci in naš škof vabijo k oddaji podpisa za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
MAŠNI NAMENI
NED. – 21.9.
25. ned. med letom
Šmatevška nedelja
Matej, evangelist ap.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Ivanko Vadlan, vse Horvatove (v Šmatevžu)
Sv. krst
14.00 pogreb +Adele Tekavc s sv. mašo
PON. – 22.9.
Mavricij, mučenec
19.00 za + Marijo Grah
TOR. – 23.9.
Pij iz Pietrecine, redovnik, spovednik
19.00 za +Majdo in Silvota Lenko
Slavljenje – Bog je ljubezen
SRE. – 24.9.
Anton M. Slomšek, šk.
19.00 za +Adelo Tekavc –osmina
ČET. – 25.9.
Firmin, škof, mučenec
19.00 za +Elizabeto Brišnik –oblet. in vse Brišnikove
PET. – 26.9.
Kozma in Damijan, mučenca
17.00 za +Zofijo Vasle –oblet.
SOB. – 27.9.
Vincencij Pavelski, duhov., ust lazaristov
19.00 za vse +Vnučeceve in Turkove iz Trnave
NED. – 28.9.
26. ned. med letom
Slomškova nedelja
Venčeslav, mučenec
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Marijo Rojnik
Srečanje starejših župljanov
V tem tednu:
Sestanek za starše kandidatov za sv. birmo 2026 bo v sredo ob 17.00 uri v župnijskem Domu srečanj.
Otroška delavnica ob 30. letnici naše Župnijske Karitas bo v četrtek, 25.9. ob 17.uri, v Domu srečanj. Otroci vabljeni!
Dežurni ministranti: Urban Rančigaj, Anej Semprimožnik, ostali dobrodošli!
Bralci: v ned.: I. Lucija Blatnik, Matjaž Rožič; II. Tilen Natek, Nika Šlander
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Šmatevž