Oznanila za 2. teden 2015

BESEDA ŽIVEGA BOGA
2015_02-1
V svojo lastnino je prišel in njegovi ga niso sprejeli.
Vsem pa, kateri so ga sprejeli, je dal pravico, da postanejo Božji otroci; …  In Beseda se je učlovečila in se je naselila med nami; in videli smo njeno slavo,
slavo kakor edinorojenega od Očeta: polno milosti in resnice.
(Lk 2,25–27)


BESEDA O BESEDI

BOG NAM JE SPREGOVORIL NAJLEPŠO BESEDO  (Jn 1,1–18)

Mnogi so vam v teh dneh stisnili roko in izrekli prijazno voščilo; morda med njimi tudi kak takšen, za katerega ste mislili, da z vami nikoli več ne bo spregovoril niti besede.
Ko se med ljudmi po daljši tišini spet vzpostavi pretrgani stik, se zgodi nekaj, kar je podobno novemu stvarjenju, ki ga srečamo v poročilu o stvarjenju sveta. Molčati in drugemu ne privoščiti besede – to je začetek smrti, to je konec življenja in občestva. Toda s prvo besedo, četudi le s kratkim »da« ali »ne«, se spet začenja življenje in se prižge luč upanja.
V preteklih tednih ste si morda belili glavo z vprašanjem, kaj naj drugim podarite. Ali je še kakšno večje in lepše darilo kot spraviti se s sočlovekom, spet začeti govoriti, prekiniti tihe tedne, mesece ali celo leta, izstopiti iz nemega bivanja drug ob drugem? To je kakor novo stvarjenje v tem svetu, v katerem je toliko smrtonosnega molka, toliko bolečega odrekanja besede.
Novo leto bo toliko zares novo in mlado, če bomo sami vanj vnesli novost, če bomo znali in hoteli v naših medsebojnih odnosih vedno znova začenjati. V tem je skrivnost sreče, ki smo si jo zaželeli. Mnogi so pri iskanju sreče podobni tistemu, ki išče očala, pa jih ima na nosu. Kako malo je potrebno za srečo!
Sveti Janez pravi, da je Bog Beseda, stvariteljska Beseda. Po  njej je bilo vse ustvarjeno. V njej je življenje in luč, ki sveti v temi. Ta Beseda je v Jezusu Kristusu za  nas postala človek. Kakor da nam je Bog za božič spregovoril svojo najlepšo in najglobljo Besedo. Nikoli je ne bo »vzel nazaj« in »preklical«, saj je postala človek iz mesa in krvi. In ta Beseda, namenjen vsakemu človeku, se glasi: »Bog te pozna, sprejema in ljubi, če se mu le hočeš odpreti.« (po: TV Slovenija – Ozare)

Druga nedelja po božiču

V Jezusu se nam je Bog osebno približal. Postal je eden izmed nas. Če želiš zares razumeti ljudi, moraš iti mednje. Moraš videti, kar oni vidijo, in slišati, kar oni slišijo, živeti, kar oni živijo.  Bog se nam je približal tam, kjer smo. Privzel je našo človeško naravo. Indijanski pregovor pravi: »Ne govori mi, če prej nisi tri leta hodil v mojih mokasinih.« Bog je nosil naše »mokasine«, naše človeško telo triintrideset let! Zato nas popolnoma razume.
»Boga ni nikoli nihče videl; edinorojeni Bog, ki biva v Očetovem naročju, nam je razložil« (Jn 1,18). Kar vemo o Bogu, vemo, ker nam je to povedal učlovečeni Božji Sin. Ni nam potrebno zanikati človeške narave, da bi spoznali Boga. Pokazal nam je, da se mora naša vera »utelesiti« v vsakdanjem življenju. Daje nam tudi moč, da vero živimo: »Tistim pa, ki so jo sprejeli, je dala moč, da postanejo Boži otroci« (Jn 1,12).
Bog se je učlovečil kot otrok, majhnega otroka se ne bojimo, ampak vzbuja našo ljubečo naklonjenost. »Bog je postal človeški otrok, da bi mi mogli postati Božji otroci,« je zapisala sveta Edith Stein. Jezus je postal naš brat. Prišel je, da bi nam razodel naše dostojanstvo Božjih otrok in vzvišenost naše poklicanosti. (po: B. Rustja, Zgodbe za advent in božič)

Za Božič ne praznujemo samo učlovečenja Jezusa Kristusa; tudi v vsakem izmed nas govori Bog s posebno besedo, ki naj bi se učlovečila. Vsak človek je izraz enkratne Božje besede. In vsa naša naloga je v tem, da bo svet preko nas zaznal to besedo, ki je bila dana samo nam; po našem življenju, govorjenju in delovanju, po izžarevanju naše osebnosti. (po: Anselm Grün)

Vera ni luč,
ki prežene vsako našo temo,
ampak je svetlika,
ki vodi naše korake ponoči,
in to zadostuje za pot.
(papež Frančišek)
Naslovljeno na vas

Na svoji poti k tebi sem pogosto izgubljen,2015_02-2
ne vem, kje sem in ne vidim jasno cilja svoje poti.
Včasih mi zmanjka poguma in moči, ne morem več naprej.
Najraje bi se ustavil in odnehal.
Daj, da v mojem srcu ne ugasne zvezda, ki me bo varno vodila k tebi,
ki edini moreš potešiti moje hrepenenje.
Učlovečeno Dete, otrok v jaslih,
v katerem je zasijala Očetova slava,
bodi moja zvezda vodnica,
da v življenju ne zgrešim prave poti.
To te prosim z brezmejnim zaupanjem,
ker si ti postal eden izmed nas
in poznaš naše potrebe in želje nas vseh. Amen.

Zahvaljen, Gospod, da so te svetu razglasili trije Modri.
Naj so bili že kralji ali učenjaki,sledili so zvezdi in prišli na pravi kraj.
Tvoj blagoslov so ponesli v daljne dežele, prvi goreči misijonarji,
kakršne potrebuje svet tudi danes.
Daj  nam moči, da te bomo oznanjali in ti vsak dan vračali v dar,
kar nenehno prejemamo iz tvojih rok.
(po: B. Golob, Zahvala za Božji kruh)

Župnikovi obiski in blagoslov domov in družin
Letos je na vrsti Šmatevž. Če bi pa kateri drugi želeli obisk, pa naj sporočijo. Velja pa  dosedanji način: najprej je pogovor, če pa so  voljni kaj zmoliti pa opravimo tudi blagoslov doma. Se pa ob tej priliki ne ureja materialnih zadev – če bi kdo namenil kaj darovati prinese v cerkev ali župnišče. Želim si srečanja z vami.

Duhovni dnevi starejših bodo od 30.1 do 1.2.2015 v Domu srečanj.

Za ogrevanje (»stolnino«) bodo v nedeljo, 11.1. po obeh sv. mašah pobirali cerkveni ključarji. Če vam takrat ne bi ustrezalo, lahko oddate svoj dar tudi ob drugem času. Veste pa, da potrebujemo sredstva, da nas ne bo zeblo v cerkvi in Domu srečanj.
Bog vam povrni tako, da vam bo pri srcu toplo!

MAŠNI NAMENI

NED—4.1.
Druga ned. po božiču
Elizabeta Seton, redovn.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Franca Šrama in sorod. (v Šentrupertu)
Mesec verskega tiska!

PON—5.1.
Emilijana, devica
17.00 za +Ivano Strožer – 30. dan
Blagoslov vode pred  praznikom

TOR—6.1.
Gospodovo razglašenje
Sveti Trije kralji
Gašper, Miha, Boltežar
7.30 za misijonarje, zlasti slovenske
17.00 za +Ivana in vse Mlinarjeve

SRE—7.1.
Rajmund, duhovnik
17.00 po namenu

ČET—8.1.
Severin, opat
16.00 za +Albina in Marijo Stepišnik (v Šentrupertu)
17.00 za vse člane Marijine kongregacije

PET—9.1.
Hadrijan, opat
17.00 za +Silvo Rovšnik

SOB—10.1.
Viljem, škof
17.00 za +Jakoba Dreva -oblet.

NED—11.1.
JEZUSOV KRST
Pavlin Oglejski, škof
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Marijo in Ignaca Ocvirk
vabilo – Celjska stolnica:
10.00 podelitev liturgičnih služb bogoslovcema Maticu Lesjaku in Mateju Vunojčiču.

V tem tednu: bomo obhajali pomemben praznik božičnega časa- Gospodovo razglašenje ali Sv. tri kralje. V tem tednu je redni verouk.

Mladinski: bo v soboto ob 19.00 uri v Domu srečanj. Mladi, z novim letom začnite z novim elanom.

Bralci: v nedeljo: I. Mojca in Jan Strožen  II. Petra Basle, Barbara Trogar
Dežurni ministrant(ka):  Nika Šlander, Nika Jelen
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Grajska vas

Pozor! Druga sv. maša je zdaj vedno ob 10.00 uri (v katerikoli cerkvi).