Oznanila za 38. teden 2015

BESEDA ŽIVEGA BOGA

2015_38-1In poklical je množico in svoje učence ter jim rekel: »Če hoče kdo iti za menoj, naj se sam sebi odpove in vzame svoj križ ter hodi za menoj. Zakaj kdor hoče svoje življenje rešiti, ga bo izgubil; kdor pa svoje življenje izgubi zaradi mene in evangelija, ga bo rešil. (Mr 8,.34–35)

BESEDA O BESEDI

NESPORAZUM O LJUBEZNI Mr 8,27–35

Kristus v današnjem evangeliju napove višek svojega poslanstva, saj je prav s svojo veliko nočjo, s svojim trpljenjem, smrtjo in vstajenjem odrešil človeštvo. Peter, ki je v besedah zaznal poudarek na trpljenju in smrti, je začel Jezusu braniti, da bi se podal v to. V podobni skušnjavi se lahko znajdemo tudi mi, da bi Jezusove besede razumeli le kot napoved trpljenja in jih zato zavrnili. In vendar gre pri teh Kristusovih besedah za globlji pomen. Ko Kristus napove, da bo moral v trpljenje, s tem poudari, da nas tako ljubi, da se njegova ljubezen do nas ne bo ustavila niti pred trpljenjem in celo pred smrtjo ne! Poudari pomen ljubezni, ne pa trpljenja. Krščanstvo zato ni vera trpljenja, kakor ga nekateri napačno predstavljajo, ampak vera ljubezni, ki se ne ustavi niti pred trpljenjem.
Za večino današnjih ljudi je ljubezen nekaj romantičnega ali pa jo zamenjujejo z užitkom. Primer romantične, a neživljenjske ljubezni je upodobljen v kultnem filmu Titanic. Na tej usodni ladji doživita ljubezensko romanco mlad fant in dekle. Slednja sicer potuje z bogatim spremljevalcem, a jo premaga čustvo do mladega revnega sopotnika. Njuna romantična ljubezen se konča, ko se znamenita ladja potopi in fant pade v ledeno hladno morje, kjer umre. Logično, da gledalci v solzah vzkliknejo: »Pa kako sta se imela rada!« Sta se res? Saj sta bila skupaj le nekaj dni in njuna ljubezen ni doživela nobene preizkušnje. Druga sodobna oblika nesporazuma o ljubezni je, da jo zamenjujemo z užitkom. Koliko ljudi npr. stopa na skupno življenjsko pot v prepričanju, da bo ljubezen samo sladka in bo življenje potekalo brez težav. Dokler je tako, ostanejo skupaj. Tisti trenutek pa, ko bi morala njihova ljubezen stopiti v žrtev, ko bi morala iti skozi preizkušnjo, odpovedo in gredo narazen! Na ljubezen gledajo kot na čustvo, ne pa kot na bistveno življenjsko držo.
In vendar prava ljubezen ni ne romantičnost ne goli užitek. Ljubezen, če je res pristna, bo morala prej ali slej stopiti na križ, kakor je Kristusova. Ni ljubezni brez trpljenja. (po: B. Rustja, Tvoje obličje iščem)

24. nedelja med letom – B

HOJA ZA JEZUSOM

Z vero v Kristusa iti skozi življenje ne pomeni, da bi hoteli posnemati ali ponavljati, kar je Jezus v svojem času rekel in storil. V našem času to pomeni dopustiti, da nas v težavah in lepotah tega časa navdihuje Jezusovo veselo sporočilo. Pomeni, da se v svetu tega časa z gorečo Jezusovo ljubeznijo zavzemamo za to, kar je prav, in da gledamo na današnje ljudi s pozorno naklonjenostjo, ki jo je izkazoval Jezus. »Hoditi za njim«, slediti mu ne pomeni, da nerodno kot otroci plešemo po sledovih njegovih korakov kot otroci, pač pa pomeni, da gremo naprej v isto smer kot on, z istim zaupanjem v Boga in z istim spoštovanjem do soljudi.
Hoditi za Jezusom ni lahko – potrebno je izbrati in izbirati in se tudi odpovedovati. Ne moremo posnemati njegove ljubezni in pri tem ostati samoljubni. Ne moremo ga posnemati v njegovem spoštovanju do ljudi in hkrati širiti rasizem. Ne moremo »hoditi za njim« v njegovi odprtosti do vseh in vendar trditi, da ljudje niso enaki. Ne moremo se navduševati nad njegovimi blagri in obsedeti na svojem bogastvu. Hoditi za Jezusom je težko; je enako kot nositi težek križ. Toda ali je mogoče kreniti proti luči in pri tem obtičati v svojih copatih? (po: A. Hari, Srečanje z Jezusom danes)

Mati Božja nam bodi zgled dela za druge, ne zase.
Skrb za druge zmaguje pod križem.
(Janez Evangelist Krek)
Napoved

Župnijsko srečanje starejših bo v nedeljo 27. septembra pri sv. maši ob 10.00 uri v župnijski cerkvi na Gomilskem, nato pa v Domu srečanj. Natančneje bo objavljeno v naslednjih oznanilih. Za sedaj pa toliko, da si boste starejši vedeli rezervirati čas.

Letošnje slavje Slomškove nedelje bomo obhajali 27. septembra 2015 popoldne v župniji bl. Antona Martina Slomška v Celju. Ob 15.00 bo molitvena ura , ob 16.00 pa somaševanje.

Naslovljeno na vas

URNIK VEROUKA: S SPREMEMBAMI
Na Gomilskem:
prvi in drugi razred v ponedeljek ob 12.35 uri,
tretji razred v ponedeljek ob 11.35 uri,
četrti in peti razred v petek ob 13.25 uri,
šesti razred v četrtek ob 14.00 uri, sedmi razred v četrtek 15.00 uri,
osmi in deveti razred – birmanci v petek ob 15.00 uri /po potrebi 9 r. ob 15.50 uri.

V Trnavi (v šoli) :
prvi razred v torek ob 12.45 uri,
drugi razred v ponedeljek ob 13.25 uri,
tretji razred v torek ob 13.30 uri,
četrti razred v ponedeljek ob 12.40 uri.

V Šentrupertu (v cerkvi – zakristiji) v ponedeljek:
peti in sedmi razred ob 14.30 uri
šesti razred ob 15.15 uri
osmi in deveti razred – birmanci ob 16.00 uri, dopolnilni ob 16.50 .

Najbrž bo prišlo še do kakšne spremembe.
Če pa kdo v določenem terminu res ne bi mogel prihajati k verouku, pa naj se s starši oglasi pri katehetu, da se poišče ustrezna rešitev.
Posvetimo Bogu svoje delo – otroci, starši in katehet. Vse župnijsko občestvo pa naj nas spremlja z molitvijo.

V nedeljo, 13. septembra bo pri nas katehetska nedelja /mnogokje je že 6. septembra/. To je bogoslužni začetek veroučnega leta. Pri sv. maši ob 10.00 uri naj bi bili vsi veroučenci in njihovi starši.

Mladinski – se bo začel v oktobru. Zdaj pa poteka priprava na:

2015_38-2VSESLOVENSKI SHOD MLADIH »STIČNA 2015« v soboto, 19. septembra od 9. do 18. ure. Ves program in podrobnejše informacije: Spletna stran: www.sticna.net
Mladi, rezervirajte si ta dan. Čim prej se prijavite, vsaj do srede, da se bo organiziral prevoz skupaj z mladimi iz sosednjih župnij /avtobus je treba v Stični tudi v naprej najaviti.

MAŠNI NAMENI

NED—13.9.
24. ned. med letom
Janez Zlatousti, škof, cerkveni učitelj
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Franca (r. d.) in Pavlo Jernejc
Boslužni začetek veroučnega leta

PON-14.9.
Povišanje sv. Križa
19.00 za +Marto Kunst (r. d.)

TOR—15.9.
Žalostna Mati božja
19.00 za +Jožija Plajnšek – oblet.

SRE—16.9.
Ljudmila (Milka), kneginja, mučenka
19.00 za +Antonijo Muhovic

ČET—17.9.
Robert Bellarmino, škof, cerkveni učitej
17.00 za +Frančiško in Franca Kok (v Šentrupertu)
19.00 bogoslužje Božje besede

PET—18.9.
Ariadna, mučenka
19.00 za +Marijo Podbregar -30. dan

SOB—19.9.
Januarij, škof, mučen.
7.30 za duhovne poklice
Stična mladih 2015

NED—20.9.
25. ned. med letom Šmatevška nedelja
Andrej in drugi korej. m.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Ivana Krsnik, Marijo Stepišnik (v Šmatevžu)

V tem tednu:
Karitas: sestanek sodelavcev bo v torek ob 19.45 uri v župnišču. Vsi člani lepo vabljeni, ker se je potrebno dogovoriti za določeno nalogo.

Seja župnijskega pastoralnega sveta bo v sredo 19.30 uri v Domu srečanj. Vabljeni člani na to prvo srečanje novem pastoralnem krogu.

Sestanek za starše kandidatov za sv. birmo bo v petek (18.9) ob 17.30 uri v župnijskem Domu srečanj. Starši pridite, prosim, zagotovo.

Bralci – v nedeljo.: I. Anka Trogar, Jure Vasle; II. V Šmatevžu: bralci, ki bodo tam
Dežurni ministrant(ka): Špela Polak, Anja Šket
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Trnava