Oznanila za 23. teden 2019

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

Tisti čas je Jezus povzdignil oči k nebu in molil: »Sveti Oče, ne prosim samo za té, ampak tudi za tiste, ki bodo po njihovi besedi verovali vame: da bi bili vsi eno, kakor si ti, Oče, v meni in jaz v tebi, da bi bili tudi oni v naju, da bo svet veroval, da si me ti poslal. (Jn 17,20–22)

BESEDA O BESEDI

JEZUS MOLI TUDI ZATE (Jn 17,20-26)

Ljudje obstajamo in delujemo na zemlji v mejah svojega časovnega bivanja. Ko nas še ni bilo, se za nas ni vedelo, ko izginemo, izgine tudi sled za nami. – Z Jezusom je drugače. Pred začetkom sveta je že bil pri Očetu, eno z njim v slavi in ljubezni. Sedaj je med svojimi učenci in jim razkriva resnico o Očetu in sebi. Tudi učenci bodo v Očetu, če ga bodo ljubili in če se bodo med seboj ljubili. Mi, ki smo krščeni, smo ti učenci, ki ga iz dneva v dan spoznavamo. Njega in po Njem tudi Očeta. Ta je nad vsemi in nam vsem daje, da lahko smo.
Je pa res, da ima Jezus pred seboj tudi prihodnost. Tudi mi jo imamo, vendar je ne vidimo. Jezus v duhu gleda množice tistih, ki bodo po oznanjevanju njegovih učencev vanj verovali. Vidi tiste, ki bodo rajši pustili preliti svojo kri, kot bi se odpovedali njegovi ljubezni. Vidi spokorne menihe, ki bodo v samoti posvečevali sebe in svet. Vidi redovnike in redovnice v samostanih, dušne pastirje po župnijah, škofe in papeže, ki bodo utrjevali evangelij med vernimi. Vidi misijonarje, kako nosijo njegovo veselo oznanilo novim narodom. Vidi, kako v srcih preprostih, a tudi v srcih izobraženih, starih in mladih, zdravih in bolnih, v tebi in v meni, klije seme njegove besede. Seme njegove ljubezni. Seme miru in povezanosti. Vse to Jezus vidi in za vse te množice moli, da bi bili v njem in v Očetu vsi eno sedaj in v večnosti.
Res je, vidi tudi mene in tebe. In ne pozabi: za oba moli! Da bi spoznali to veliko skrivnost. Da bi verovali. Da bi začutili, da smo ljubljeni in da bi lahko to neizmerno ljubezen in vero širili tudi med druge. Tako bi tudi ti po nas spoznavali Jezusa, ki je v Očetu. To je pot, po kateri bomo lahko tudi mi nekoč pri Očetu, pri katerem pa nismo zgolj sled v večnosti, ampak enkratni, neponovljivi, ustvarjeni za njegovo, našo skupno brezčasno domovino.(po: Beseda da Besedo)

7. velikočna nedelja

V prvem berilu na 7. velikonočno nedeljo v letu C poslušamo odlomek iz Svetega pisma, ki govori o prvem mučencu, diakonu Štefanu. Bil je poln Svetega Duha ter je opozarjal na krivice, nasprotniki pa so ga kamnali.
Ni bil edini mučenec, ampak prvi. Skozi zgodovino se to nenehno ponavlja. Tudi danes ni prav nič drugače.
Vsako obsojanje, vsaka žalitev, pomeni »kamnanje« sočloveka.
In kako je z nami? Smo sposobni narediti korak naprej ali ostajamo pri kamnih, obsojanju, žalitvah?
Potrudimo se spremeniti in vsak dan znova slediti Jezusovi poslednji prošnji, ki nas vabi: »Bodite eno!« (po: Uvodi pri nedeljskih in prazničnih sv. mašah)

. … Da bi bili vsi eno, kakor si ti, Oče, v meni in jaz v tebi,
da bi bili tudi oni v naju, da bo svet veroval, da si me ti poslal. (prim. Jn 17,21)

Gospod Jezus,
ti si nam naročil, naj vedno molimo, v gotovosti, da smo uslišani.
Mi pa se pritožujemo,
ker se nam zdi, da gredo naše molitve skoraj vedno v prazno.
Radi bi, da bi bil Oče kakor avtomat za pijače ali kavo:
vanj vržeš kovanec in dobiš, kar želiš.
Radi bi, da bi nas Oče uslišal v skladu z našim življenjskim ritmom, koledarjem in uro.
Motimo se, Gospod Jezus.
Ni Bog tisti, ki lahko postane kakor mi,
pač pa moramo mi postati kakor on.
Pomislim na tvojo molitev pri zadnji večerji, preden si bil izdan, preden so te prijeli in umorili.
V najbolj dramatičnem trenutku svojega življenja si prosil Očeta:
»Da bi bili vsi eno!«
Gospod Jezus, tvoja molitev še ni uslišana:
minilo je že dva tisoč let, kristjani pa so razdeljeni bolj kot kdaj koli.
Gospod Jezus, pomagaj nam, da bomo sprejeli Očetove čase in se prepustili njegovemu koledarju. (po: T. Lasconi, 365+1 dan s teboj)

Naslovljeno na vas

V APRILU IN MAJU V NAŠI ŽUPNIJI

Krščen je bil:
V soboto, 11. maja je prejel zakrament sv. krsta Vid in tako postal v polnosti vključen v naše župnijsko občestvo. Župljani se ga veselimo in mu voščimo uspešno rast v vsem dobrem. Staršem, botru in sorodnikom čestitamo z željo, da bi bili otroku dobri kažipoti v polno krščansko življenje.

Prvo sv. obhajilo so prejeli:
V nedeljo, 19. maja je 16 naših otrok – 8 dečkov in 8 deklic, prvič bilo v polnosti deležnih Jezusove daritve in Njegove podaritve njim. Naj se to vedno popolneje čim večkrat ponovi v življenju vsakega izmed njih!

Poročili so se:
V soboto, 11. maja sta se krščansko poročila in izrekla svoj življenjski »Da« ženin Jure in nevesta Sara, v soboto, 25. maja pa ženin Mihael in nevesta Lea. Oba novoporočena para naj spremlja Božji blagoslov!

Poslovili smo se:
V ponedeljek, 4. aprila smo se s sv. mašo in pogrebnim obredom poslovili od naše župljanke Katarine Korun, roj. Borin iz Šentruperta 8. Bog naj ji nakloni mir, ki ga svet ne more dati.

V tem mesecu—juniju pa je pred nami veliko dogodkov: krst, dve poroki, sklep veroučnega leta in župnijski dan, praznik sv. Rešnjega telesa s procesijo pri župnijski cerkvi, romanje v Assisi, in še kaj.
V teku so priprave na letošnji počitniški oratorij, ki bo prihodnji mesec (od 15. do 21. julija). Otroci, ki se nameravajo udeležiti tega zanimivega in koristnega dogajanja, pa naj čim prej oddajo prijavo.
Starši, dajte otrokom priložnost za smotrno in dejavno doživljanje počitniških dni.

MAŠNI NAMENI

NED – 2.6.
7. velikonočna nedelja
Ned. sredstev obveščanja
Marcelin in Peter, muč.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Ivana Štuseja (v Šentrupertu)

PON – 3.6.
Karel Lwanga in drugi ugandski mučenci
19.00 za +Lončičeve
Vrtnice—ves junij

TOR – 4.6.
Kvirin iz Siska, škof, mučenec
19.00 za +Franca in Milko Rančigaj

SRE – 5.6.
Bonifacij, škof, mučen.
19.00 za +Magdo –oblet. in +starše Šketa

ČET – 6.6. prvi četrtek
Norbert, škof, redovni ustanovitelj
17.00 za +Albina, Marijo Stepišnik—obl. (v Šentrupertu)
19.00 za +Vladkota –oblet. In vse Juhartove ter teto Zofijo
Molitev za duhovne poklice

PET – 7.6. prvi petek
Prvi mučenci tržaške Cerkve
19.00 za +Antonijo –oblet. in vse Muhovčeve
Posvetitev Jezusovemu srcu

SOB – 8.6. prva sobota
Medard, škof
19.00 za +Jožico –oblet. in Ivana Vaš
Posvetitev Marijinemu srcu

NED – 9.6.
B I N K O Š T I
Primož in Felicijan
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Tomaža Lončarja, sv. krst

V tem tednu: prvi četrtek, prvi petek, prva sobota. Vabljeni.

Karitas: sestanek sodelavcev bo v torek ob 19.45 uri v župnišču. Vabljeni.

Odbor za pripravo župnijskega dneva: sestanek bo v četrtek ob 19.00 uri.

V nedeljo (9.6.) boste po obeh sv. mašah v Domu srečanj lahko oddali obrok plačila za romanje.

Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko II.