Oznanila za 26. teden 2019

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

Vsem pa je rekel: »Če hoče kdo iti za menoj, naj se odpove sebi in vzame vsak dan svoj križ ter hodi za menoj. Kdor namreč hoče svoje življenje rešiti, ga bo izgúbil; kdor pa izgubí svoje življenje zaradi mene, ga bo rešil.« (Lk 9,23–24)

BESEDA O BESEDI

IN KDO JE ZATE JEZUS KRISTUS? Lk 9,18–24

Mnogi ne vedo, da so bila o Jezusu povedana že vsa mnenja, od najglobljih do povprečnih, in vsi ugovori proti njemu že neštetokrat zavrnjeni. Vsaka beseda Nove zaveze je bila že tisočkrat prerešetana in precejana. Med besedili vseh časov in krajev so ravno svetopisemsko besedilo preučevali zdaleč največ in z neprimerljivo zagrizenostjo.
Že pri Jezusovih judovskih sodobnikih in rojakih so se mnenja o njem silno razhajala. Za ene je bil in je Božji Sin, Maziljenec, Odrešenik, za druge pa navaden človek, samozvanec, slepar, prevratnik, hujskač, sanjač ali celo obsedenec. Po dvajsetih stoletjih se je pahljača mnenj samo še razširila: islam ga ima za preroka, judovstvo za rabija (učitelja), neverujoči kvečjemu za humanista in učitelja morale, razne sekte in new age za enega od poslancev iz onstranstva, enega izmed mnogih.
Zanimivo je, da je že Jezus svojim najožjim spremljevalcem postavil to izzivalno vprašanje: »Kaj pravijo množice, kdo sem? In kaj vi pravite?« Izkazalo sej, da so prevladovali povsem zgrešeni pojmi o njem. Toda nekdo je vedel za pravi odgovor – apostol Peter: »Ti si Mesija, Božji Maziljenec.« A do tega spoznanja se ni sam dokopal. Bilo mu je dano od zgoraj.
Kje naj danes v zmešnjavi mnenj o tem skrivnostnem človeku najdemo pravi, trezen, utemeljen odgovor? Vsakih nekaj let se pojavi nova teorija in za njo druga in tretja in … Katoličani in mnogi drugi kristjani verujemo, da tisti Peter, ki je nekoč edini vedel za pravi odgovor, še veno živi naprej v Cerkvi skozi zgodovino.
Italijanski spreobrnjenec Vittorio Messori, pisec še ene uspešnice o Jezusu, je zapisal: »Knjiga je ponavadi monolog, piščev samogovor. Evangelij pa je razgovor, ki se ne končna nikoli. Kaj pa vi pravite, kdo sem? Tako še vedno vprašuje in bo vedno spraševala skrivnostna glavna oseba evangelija prav vsakega človeka.« (po: TV Slovenija, Ozare, 1995)

12. nedelja med letom

V OBRAZ IN V HRBET

Gospod, tako težko te je vedno razumeti!
Kako težko je vse gledati z očmi vere
in vedno, kot ti, imeti pred seboj Očetovo voljo!
Hoditi moram v svetlobi milosti in v temi bolečine,
ne da bi se čudil samemu sebi, ne da bi zdvomil nad tabo. Mar ni potrebno, da te gledam v obraz in v hrbet, če te hočem res dobro poznati?
V obraz: kadar mi prihajaš naproti,
ko vidim tvoje obličje v luči sijaja in tvoje slave in z nasmehom tvoje dobrote,
da z mojih ustnic privre zahvala v veselem slavospevu …
V hrbet: kadar se zdi, da odhajaš,
ko me spominjaš moje nemoči in moje slepote in nesmiselnosti mojih utvar.
V obraz in v hrbet. Pomagaj mi, da te spet spoznam:
tebe, Boga, ki si čisto blizu, tebe, Boga, ki si na videz daleč, da ti povem
z enako zaupnostjo: hvala ti za dneve svetlobe, oprosti za vse večere dvoma.
Gospod, predvsem mi pomagaj razumeti, da lepše razkrivaš svoje skrivnosti,
kadar me kljub mojemu upiranju prisiliš, da hodim za teboj, ki nosiš križ …
Takrat te sicer res vidim samo v hrbet, toda ko stopam za teboj,
po tvojih stopinjah, se kakor ti učim ubogati Očeta, trpeti za ljudi;
takrat zasledim tvojo ljubezen, ki jo deliš, in najdem te nazadnje, Gospod –
ne več takega, ko si v obraz, niti ne takšnega, kot si v hrbet,
ampak takega, kot si v svojem srcu.
(M. Francoise v Zakladnica molitve)

V teku so priprave na letošnji počitniški oratorij, ki bo prihodnji mesec (od 15. do 21. julija).
Otroci, ki se nameravajo udeležiti tega zanimivega in koristnega dogajanja, pa naj čim prej oddajo prijavo, gotovo pa do konca junija.
Starši, dajte otrokom priložnost za smotrno in dejavno doživljanje počitniških dni.
Voditeljici in animatorji vabijo, župnija pa zelo priporoča!

Naslovljeno na vas

MOLITEV ZA MOJO SLOVENIJO /v torek, 25.6. je dan državnosti
Bog, naš Stvarnik! Zahvaljujemo se Ti za raj pod Triglavom, za našo državo Slovenijo, doma, v zamejstvu in po svetu! Hvala, da si nam podaril ta čudoviti košček zemlje. Našim prednikom si razodel svojega Sina Jezusa Kristusa in sklenil zavezo z nami. Vera nam je omogočala, da smo preživeli na tem križišču slovanskih, romanskih in germanskih narodov. Na pot skozi zgodovino si nam pošiljal duhovnike, preroke in mučence, može, žene, matere in očete, kulturne in druge javne delavce. Številni so s svojo krvjo napojili zemljo, da bi naša država pognala nove korenine. Njihove priprošnje in varstvo Matere Marije, Kraljice narodov ter naše zavetnice, nam utrjujejo vero, da ostajaš z nami tudi v preizkušnjah sodobnega globalnega sveta. Tvoj Sveti Duh nas tudi danes razsvetljuje in vodi. Utrjuj našo vero, blagoslavljaj družine, opogumljaj mlade in podpiraj trpeče. Vodi žene in može, posebej voditelje, da bodo složno iskali pota pravičnosti, miru in spoštovanja. Naj nas povezuje Tvoja ljubezen in nam utrjuje upanje v zmago dobrega. Naj se sestrstvo in bratstvo vseh ljudi dobre volje dopolni pri Vstalem Gospodu v nebeškem Jeruzalemu! Amen. (Izdala Slovenska škofovska konferenca)

PROCESIJE SV. REŠNJEGA TELESA
Pretekli četrtek smo obhajali slovesen praznih Sv. Rešnjega Telesa in Krvi. Ta dan je bila procesija po sv. maši pri župnijski cerkvi po večerni maši ob 19. uri okrog cerkve procesija Sv. Rešnjega telesa.
Naslednja bo v nedeljo, 30 junija bo v Grajski vasi — okrog, zdaj že lepo prenovljene zunanjščine svetišča. Bogu hvala!
Na prvo nedeljo v mesecu juliju, 7.7. bo v Šentrupertu.
Nedeljo za tem, 14.7. v Šmatevžu, kjer bomo sklenili ta lepa bogoslužja.
Povsod bo sv. maša s procesijo ob 10.00 uri, zato (pozor!) takrat v župnijski cerkvi ne bo druge sv. maše.
Radi se udeležujmo teh evharističnih slovesnosti, dajmo čast Njemu, ki je Emanuel—Bog z nami in se mu v iskrenih prošnjah priporočimo!
Vse pa ki običajno okrasijo kapelice za procesijo, pa tudi letos prosimo za to uslugo.

MAŠNI NAMENI

NED – 23.6.
12. nedelja med letom
Edeltruda, opatinja
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Kristo Lobnikar oblet. Ter starše in brata Mazil

PON – 24.6. kres
Rojstvo Janeza Krstnika
19.00 ne bo sv. maše
Ves teden vrtnice

TOR – 25.6. d. državnosti
Doroteja iz Montauna, mati, mistkinja
19.00 ne bo sv. maše

SRE – 26.6.
Jožefmarija Escriva, ustanovitelj Opus Dei
19.00 za +Antona –oblet. in Ano Laznik

ČET – 27.6.
Ema Krška, kneginja, sozavetnica Ce-škofije
17.00 za +Cirilo in Antona Plajh (v Šentrupertu)
19.00 za +Mežnarjeve

PET – 28.6.
Srce Jezusovo
19.00 za +starše Štrajhar in sorodnike

SOB – 29.6.
Peter in Pavel, apostola
14.00 poroka, maša za blagoslov v zakonu
19.00 za + Slavko Tiselj in Milko Grah

NED – 30.6.
13. nedelja med letom
Prvi mučenci rimske Cerkve, sklep vrtnic
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Stankota Lobnikarja (v Grajski vasi)
Procesija sv. Rešnjega telesa

V tem tednu: v znamenju Jezusovega srca – zadnji teden vrtnic z vrhuncem na sam praznik Srca Jezusovega. Lepo vabljeni.

Seja Župnijskega pastoralnega sveta (zadnja pred poletnim premorom)bo v sredo ob 20.00 uri v Domu srečanj. Vsi člani lepo vabljeni.

Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Zakl