Oznanila za 40. teden 2013

BESEDA ŽIVEGA BOGA

2013_40-1Zaklical je: »Oče Abraham, usmili se me in pošlji Lazarja, da pomoči konec svojega prsta v vodo in ohladi moj jezik, zakaj silno trpim v tem plamenu!« Abraham mu je rekel: »Sin, spomni se, da si v svojem življenju prejel dobro in prav tako Lazar húdo; zdaj se tukaj veseli, ti pa trpiš.« (Lk 16,24–25)


BESEDA O BESEDI

IN KAKŠNA JE NAŠA MIZA?
Miza je središče družine, kraj, kjer se srečuje in pogovarja med seboj in tudi z Bogom. Žal vse redkeje, vse premalo, vse preveč v naglici. So domovi, ki postajajo vse bolj podobni hotelu, kamor hodimo jest in spat.
Ob mizi se od mladih nog učimo bratsko, pravično in nesebično deliti dobrine z drugimi. Učimo se hvaležnosti do Boga, ki daje, da klije, raste in obrodi, s tem pa tudi hvaležnosti do tistih, ki so hrano s trdim delom zaslužili in s skrbjo ter ljubeznijo pripravili. Še bi lahko razmišljali o mizi, o tisti preobloženi bogatinovi mizi, s katere je padla le kakšna dobrina ali kost za reveža. O tem, kako zelo različno obložene so naše mize, kako se brezposelnost in socialne stiske razločno boleče kažejo tudi na družinski mizi.  Razmišljati bi morali o tem, koliko drage hrane z nekaterih miz roma v smeti, med odpadke, zaradi potrate ali tudi zaradi preobjedenosti in izbirčnosti presitih.
Evangelij pravi, da se je revež želel nasititi s tem, kar je padlo od bogatinove mize. Kako zelo živ je evangelij tudi v tej točki! »Kruh sitega prepozno pride do lačnega,« pravi pregovor. Ne bom navajal podatkov o tem, koliko tisoč ljudi, zlasti otrok, vsak dan, celo vsako uro umira zaradi lakote ali zboli zaradi podhranjenosti. Vse to vemo, vse to smo že neštetokrat slišali in prebrali. Pa nam je kdaj zares seglo do srca, predvsem pa – do denarnice?
Človek je najdragocenejše Božje svetišče. Želim vam, da bi na vaših mizah nikoli ne zmanjkalo potrebnih dobrot za telo, in zlasti tudi dobrih, prijateljskih besed za dušo, in da bi bile vaše roke odprte za druge, za potrebne. Naj velja slovenski pregovor, ki obljublja: »Kdor kruh z drugimi deli, se mu v roki množi!« (po: B. Dolencu)

26. ned. med letom –  Slomškova  

ZLO NI BOGASTVO, AMPAK SEBIČNOST
Bogataš (pogosto pa tudi njegov otrok) je pogosto deležen mnogih darov in zakladov. Njegovo življenje je veselo in brezskrbno. V svojem življenju pogosto ne vidi ubogih, lačnih, bolnih in ljudi v stiski. Oči si zatiska pred njimi v prepričanju, da so nadloga, ki jo je treba prezreti in prezirati. Od njih se razlikuje, ker je bogat. Ne vidi pa, da mu je to bogastvo dano zato, da bi pomagal drugim, da bi jih reševal. Tisti ubogi ljub temu ob njem ostajajo le z drobtinicami iz njegovega obilja ali pa celo tudi brez slednjih.
Zgodi se, da se zapre v svoje srce pred potrebami drugih in vidi le svoje potrebe, svoje  udobje in svoje želje. Postane sebičen.
Ker pa Oče vidi njegovo sebičnost in lakomnost, v njegovem kraljestvu ostane brez vsega. Ostane prikrajšan za zaklade in obilje. Ker je bil navajen popolnoma drugačnega življenja, se slednjega ne bo mogel nikoli privaditi. Neugodje (kazen) bo zato toliko večja.

Gospod, pomagaj mi, da moje življenje ne bo osredotočeno le na moje »uživaštvo«, ampak da bom v svetu okrog sebe znal-a videti tudi potrebe sočloveka.

To nedeljo

DRAGI STAREJŠI ŽUPLJANI!
Prišel je čas velikega poslanstva starejših, predvsem tistih, ki so dosegli spravo s seboj, kajti zaupanje, da živimo v božji dlani, žal v današnjem svetu marsikje umira. Zato starejši, ki ste že prešli viharje življenja in se vedno bolj zatekajo v oazo miru, lahko mladim in vsem obupanim kažejo pot v življenje, ki ima veliko lepote in prinaša veliko darov. (po: G.D.)

2013_40-2Starejši župljani ste zelo pomemben del  našega župnijskega občestva. Gotovo ste tisti, ki med vsemi generacijami največ molite. Kot babice in dedki v družinah   marsikdaj daste otrokom  tudi v verskem oziru vsaj nekaj tistega kar prezaposleni ali premalo odgovorni starši opustijo. Pri delavniških mašah predstavljate večino udeležencev …
Za vse smo vam hvaležni, čeprav tega dovolj ne pokažemo, naj vas Bog obilno nagradi!
Naj vam bo današnji dan lep, pa tudi naslednji blagoslovljeni!

Naslovljeno na vas

Oktober – mesec rožnega venca
2013_40-3Ne daj se zapeljati, če nekateri ljudje porečejo, da je rožni venec naivna molitev. Bog ne gleda na učenost in študije, ponižna molitev prodre do njegovega prestola. Tudi en sam cvet, ki ga otrok poda staršem, jih razveseli bolj kot še tako sijajna darila ponosnega sina.
Draga krščanska duša, ne pusti se odvrniti zaradi dolžine molitve. Če ne moreš zmoliti celega rožnega venca, potem moli vendar del. Bolje enkrat prav kot desetkrat slabo.
Nekoč je bila pri nas pobožna navada, da so se člani gospodinjstva zbrali vsak večer. Sedaj se je to skoraj povsem nehalo. Kaj pa je stopilo na to mesto? Brezbožnost in vsesplošen moralni propad. Ljudje živijo brez Boga, zato tudi brez pravega blagoslova. Zavrgli so lupino pobožnosti n z njo zavrgli tudi jedro; in morala ljudi ne bo boljša, dokler ne bo domača pobožnost spet cvetela v družinah. (po: Anton Martin Slomšek)

Molite ga doma, pridružite se nam pa tudi  pred sv. mašami – vsaj  kakšno desetko.

5. oktober SV. MARIJA FAVSTINA KOWALSKA

Rodila se je 25. avgusta 1905 kot tretja izmed desetero otrok v revni in pobožni kmečki družini v vasi Glogowiec pri Lodzu. Od otroških let se je odlikovala v pobožnosti, delavnosti in ubogljivosti. Šolo je obiskovala manj kot tri leta, ker je zaradi revščine morala pomagati doma. Ko ji je bilo šestnajst let, je zapustila rodni dom in šla služit, da se je sama preživljala in pomagala staršem. 1925 je stopila v samostan sester Božje Matere usmiljenja v Varšavi. V skupnosti je prejela ime sestra Marija Favstina. V raznih redovnih hišah je opravljala preprosta dela: bila je kuharica, vrtnarica in vratarica. Vsako delo je sprejemala z veselim obrazom. Globino njenega duhovnega življenja razkriva njen Dnevnik, ki je po obliki knjiga spominov, v katero z okornimi črkami zapisovala predvsem ‘srečanja’ svoje duše z Bogom. Telesno popolnoma izčrpana, duhovno pa v polnosti dozorela, mistično zedinjena z Bogom, je umrla v sluhu svetosti 5. oktobra 1938, ko je dopolnila komaj 33 let.

Napoved:
Srečanje zakonskih jubilantov bo v nedeljo, 13. oktobra. v župnijski cerkvi na Gomilskem ob 9.30 uri.  Letošnji  jubilanti (od 10. leta vsakih pet let)

MAŠNI NAMENI

NED—29.9.
26. ned. med letom
Mihael, Gabrijel, Rafael, nadangeli    
7.30 češčenje
8.00 za vse župljane – žive in rajne
9.30 za +Pavlo in Franca Čulk
Srečanje starejših župljanov

PON—30.9.
Hieronim, duhovnik, cerkveni učitelj    
18.30 za +Ivana Rajovca -obl.

TOR—1.10.   
Terezija Deteta Jezusa, redovnica, cerkv. uč.        
18.30 za +Antona -obl. in Marijo Sovinc

SRE—2.10.
Angeli varuhi        
18.30 za +starše in Terezijo Šketa

ČET—3.10. – prvi četrtek
Kandida, mučenka
17.00 Za +Marijo in Ivana Dvoršek (v Šentrupertu)
18.30 v zahvalo (T.)
Molitev za duhovne poklice

PET—4.10. -prvi petek
Frančišek Asiški, redovni ustanovitelj  
18.30 za +Frančiško-oblet. in Jožefa Rožič
Litanije Jezusovega srca

SOB—5.10. -prva sob.
Marija Favstina Kowalska, redovnica  
18.30 za + Borisa Topovšek -30. dan

NED—6.10.
27. ned. med letom
Bruno, redovnik, ustan kartuzijanov  
7.30 češčenje
8.00 za vse župljane – žive in rajne
9.30 za +Frančiško, ostale Plazovnikove
10.30 za +Tejo Basle, vse Petrovčeve  (v Šentrupertu)
krst

V tem tednu bo prvi četrtek, prvi petek in prva sobota – lepo vabljeni v cerkev.

Sestanek za starše veroučencev:
tretjega razreda (prvoobhajancev) gomilske in trnavske skupine bo v sredo ob 17.00 uri v župnijskem Domu srečanj
osmega in devetega razreda (birmancev) gomilske in šentrupertske skupine, ki so v preteklem tednu manjkali, bo v petek ob 16.30 uri. Oboji starši lepo vabljeni.

Mladinski – srečanje za dekleta in fante bo v soboto ob 18.00 uri. Lepo vabljeni.

Bralci v ned.: I. Sonja Mandelc, Franc Skok II. Mojca in Tjaša Zakonjšek
Dežurni ministrant(ka): Klemen Jernejc, Lucijan Semprimožnik
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Zakl