Oznanila za nedeljo Svete Trojice

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Jezus je pristopil in jim spregovóril: »Dana mi je vsa oblast v nebesih in na zemlji. Pojdite torej in poučujte vse narode. Krščujte jih v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha in učite jih izpolnjevati vse, kar koli sem vam zapovedal! In glejte: jaz sem z vami vse dni do konca sveta.« (Mt 28,18–20)

BESEDA O BESEDI

SPREGOVORIMO O VESELJU NAD SVETO TROJICO Mt 28,16–20

Ob današnjem evangeljskem odlomku se moramo verjetno temeljito ustaviti, da bi sploh razumeli, k čemu smo z besedami v njem povabljeni. Povabljeni smo, da vsemu svetu povemo, kako lepo je biti kristjan, kakšno veselje je biti krščen, kakšno bogastvo se skriva v znamenju križa, ki ga naredimo v imenu treh Božjih oseb.
Krst v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha govori o nečem, kar je neskončno lepo. Če pogledamo konkretno, je to naslednje:
Krst v imenu Očeta nam govori, da smo ljubljeni otroci nebeškega Očeta. Kako lepo je biti v polnosti sprejet in ljubljen. Tega ti ne more dati nihče drug kot Bog. Nebeški Oče nas neskončno ljubi!
Krst v imenu Sina nam oznanja, da smo po njem odrešeni greha in smrti, da imamo v njem večno življenje. Svobodni smo vezi greha in smrti. V njem je vse že odrešeno, le okleniti se ga moramo. Tako pogosto se počutimo utesnjene. Sin nas osvobaja, kakšno veselje!
Krst v imenu Svetega Duha nam prinaša tolažbo in moč. Življenje nas preskuša in stiska, Sveti Duh nam prinaša tolažbo in moč. Mar ne iščemo prav tega?
In ko nas Jezus vabi, naj krščujemo, nas vabi najprej, da spregovorimo o veselju nad tremi osebami: Očetom, Sinom in Svetim Duhom. V teh osebah se lahko torej veselimo, da smo ljubljeni, da smo odrešeni in da v Svetem Duhu vselej prejemamo tolažbo in moč.
Po Svetem Duhu tudi prepoznavamo greh in krepost. Hudi duh nad nami nima moči, če se oklepamo Svetega Duha.
To je naša vera! To je naš krst. Vabim vas, da še bolj zavzeto zaživimo v moči krsta in v lepoti pripadnosti trem osebam: Očetu, Sinu in Svetemu Duhu, ter še bolj vzljubimo Cerkev, po kateri smo vero sprejeli. (po: E. Mozetič)

NEDELJA SVETE TROJICE

Danes zremo Sveto Trojico takšno, kakršno nam je dal spoznati Jezus, ki nam je namreč razodel, da je Bog ljubezen ‘ne eden v eni sami osebi, ampak v treh osebah ene Božje narave’ (hvalospev): da je Stvarnik in usmiljeni Oče; da je Edinorojeni Sin, večna učlovečena Modrost, ki je za nas umrl in vstal; in končno, da je Sveti Duh, ki vodi vesolje in zgodovino k dokončnemu osredinjenju. Tri osebe so en Bog, ker je Oče ljubezen, Sin je ljubezen in Sveti Duh je ljubezen. Bog je ves in samo ljubezen, najčistejša, neskončna in večna ljubezen. Ne živi v neki neizmerni osamljenosti, temveč je neusahljivi vir življenja, ki se brez prestanka podarja in posreduje.
V vsem tem, kar obstaja, je v nekem smislu vtisnjeno ‘ime’ Svete Trojice, saj je vse, kar je, vse do zadnjega delčka, v odnosu in s tem odseva Boga, ki je odnos in s tem odseva stvariteljsko Ljubezen. Vse izhaja iz ljubezni, teži k ljubezni in se giblje zaradi ljubezni.
In največji dokaz, da smo ustvarjeni po podobi Svete Trojice, je ta, da nas samo ljubezen osrečuje, saj smo v odnosu zato, da ljubimo, in živimo zato, da smo ljubljeni. (Benedikt XVI.)

DANES SKLEP NEDELJSKIH POPOLDANSKIH ŠMARNIC.
Povabili so nas k Mahorjevi (Bitenčevi) kapeli v Zakl. Sodeloval bo Mladinski pevski zbor naše župnije. Doslej je bila udeležba kar lepa, čeprav se je pred dvema tednoma poznalo, da je bilo v župniji praznovanje prvega sv. obhajila, prejšnjo nedeljo pa sv. birme. Za sklep pa naj bi Boga lepo počastili, Devico Marijo slavili in še bolj zbližali z Jezusom.

Pri šmarnicah med tednom birmanci, prvoobhajaci in vsi šmarničarji, v tej zadnjih dneh maja v čim večjem številu vztrajajte!

Zahvala
Bog povrni vsem, ki ste na kakršenkoli način bili soudeleženi pri binkoštni slovesnosti preteklo nedeljo – ob obisku našega škofa in birmovanju. Lepo doživetje tega praznovanja je gotovo bilo v veliko zadoščenje.
Seveda pa gre največja zahvala Bogu za tako lepo vreme, še bolj pa za njegove bogate darove. Seveda se pričakovuje, da bodo birmanci pokazali svojo hvaležnost tudi z lepim obiskom in sodelovanjem pri šmarnicah.

Naslovljeno na vas

Praznik sv. Rešnjega telesa in Krvi
bomo praznovali ta četrtek, 30. maja

Na ta dan obhajamo Jezusovo navzočnost v zakramentu sv. Rešnjega telesa in krvi – evharistije, ki je središče krščanske vere in zakramentalnega življenja vernih. Na praznik so ponekod v navadi različne oblike procesij, s čimer verniki tudi navzven pokažejo svojo vero.
Posvečene hostije se hranijo v ciborijih, eno hostijo pa v običajno umetniško izdelani monštranci. Namen hranjenja posvečenih hostij je dejstvo Jezusove trajne navzočnosti v zakramentalni obliki kot tudi možnost za češčenje. Duhovniki monštranco izpostavljajo v češčenje za posebne priložnosti, ob veliki noči in prazniku sv. Rešnjega telesa in krvi pa so v navadi tudi procesije, ki potekajo po cerkvah in/ali v bližnji okolici. Za praznik sv. Rešnjega telesa in krvi je marsikje v navadi postavljanje začasnih kapelic ali oltarjev, mimo katerih poteka sprevod. Duhovnika z monštranco poleg bogoslužnih sodelavcev spremljajo verniki in s tem izrazijo zunanjo versko pripadnost

Napovednik: procesije sv. Rešnjega telesa bodo:

  • Ta četrtek po sv. maši, ki bo ob 19.00 uri v cerkvi na Gomilskem.
  • V nedeljo, 2. junija po sv. maši, ki bo ob 10.00 uri v Šentrupertu.
  • V nedeljo, 23. junija po sv. maši, ki bo ob 10.00 uri v Šmatevžu.
  • V nedeljo, 30. junija po sv. maši, ki bo ob 10.00 uri v Grajski vasi.

Vse tiste, ki pripravljate kapelice, prosimo to tudi za letos.

Kadar bo procesija pri kateri podružnični cerkvi, na Gomilskem ne bo sv. maše ob 10.00 uri.

Sklep veroučnega leta bo v nedeljo 16. junija ob 10.00 uri v cerkvi na Gomilskem.

Hvaljeno in češčeno naj vedno bo, presveto Rešnje telo!

Priporočamo ogled razstave —v fotografijah »Moja babi in dedi pri prvem sv. obhajilu«. Ogledati si jo je možno po mašah, tudi ob nedeljah, do konca maja v Domu srečanj.

MAŠNI NAMENI

NED. – 26.5.
Nedelja Svete Trojice
Filip Neri, duhovnik
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Jožefa in Marijo (Miro) Rakun, sv. krst
16.00 šmarnice pri Mahorjevi kapeli

PON. – 27.5.
Alojzij Grozde, mučen.
19.00 za + Marijo Potočnik –30. dan
Šmarnice še do petka

TOR. – 28.5.
German Pariški, škof
19.00 za +Veroniko Kunst
Slavljenje – Bog je Ljubezen

SRE. – 29.5.
Maksim Emonski, škof
19.00 po namenu

ČET. – 30.5.
SV. REŠNJE TELO IN SV. REŠNJA KRI
Kancij in oglejski muč.
7.30 za vse župljane – žive in rajne
19.00 za + Marijo Rojnik
Procesija sv Rešnjega telesa

PET. – 31.5.
Obiskanje D. Marije
19.00 za +Franca Kneza
Sklep šmarnic

SOB. – 1.6.
Justin, mučenec
19.00 za +starše Julijano, Antona in vse Rovšnikove in vse Rovšnikove
Začetek vrtnic—junijske pobožnosti v čast Jezusovemu srcu

NED. – 2.6.
9. Nedelja med letom
Marcelin in Peter, mučenca
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Frančiško Šram, Franca Dolinška (v Šentrupertu)
Procesija sv Rešnjega telesa

V tem tednu: bo slovesen in zapovedan praznik Sv. Rešnjega Telesa in Krvi, praznik Obiskovanja D. Marije, začetek procesij, sklep šmarnic, začetek vrtnic, …

Dežurni ministranti: šmarničarji
Bralci v nedeljo: I. Tilen Hadolin, Elza Vasle; II. V Št.R. Petra Basle,
Urejanje in krašenje cerkve: Gomilsko I.

Oznanila za Binkošti

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Še veliko vam imam povedati, a zdaj tega ne bi prenesli. Ko pa pride on, Duh resnice, vas bo uvedel v vso resnico, ker ne bo govóril sam od sebe, temveč bo povedal, kar bo slišal, in oznanjal vam bo prihodnje reči. Poveličal me bo, ker bo iz mojega jemal in vam oznanjal. (Jn 16,12–14)

BESEDA O BESEDI

JEZIK RESNICE IN LJUBEZNI Jn 15,26–27;16,12–15

Petdeseti dan po veliki noči, v tisti sobi zadnje večerje, ki je postala skoraj že njihov dom in kjer je navzočnost Marije, Gospodove matere, apostoli doživijo dogodek, ki presega njihova pričakovanja. Učenci so povezani v molitvi, ta pa predstavlja pljuča, ki dajejo dih učencem v vsakem času. Brez molitve namreč ni mogoče biti Jezusov učenec; brez molitve ne moremo biti kristjani. Molitev je zrak krščanskega življenja.
Učence, združene v molitvi, preseneti vdor Boga. Gre za vdor, ki ne dopušča zaprtosti: na stežaj odpre vrata preko sile vetra, ki spominja na prvotni piš, in izpolni obljubo moči, ki jo je dal Vstali, preden se je poslovil. ‘Nenadoma je nastal z neba šum, kot bi se bližal silovit vihar, in napolnil vso hišo, kjer so se zadrževali,’ je zapisano v Apostolskih delih.
Poleg vetra pride tudi ogenj, ki spominja na goreči grm in na goro Sinaj z darom desetih Božjih zapovedi. V svetopisemski tradiciji ogenj spremlja Božje razodevanje. V ognju Bog izroči svojo živo in odločno besedo, ki odpira prihodnost; ogenj simbolično izraža Božje ogrevanje, razsvetljevanje in preizkušanje srca, njegovo skrb pri preverjanju vzdržnosti človeških del, pri očiščevanju in ponovnem oživljanju.
Cerkev se torej rodi iz ognja ljubezni, iz ‘požara’, ki izbruhne na binkošti in ki razodeva moč besede Vstalega, ki je lastna Svetemu Duhu. Nova in dokončna zaveza ni več osnovana na postavi, ki je zapisana na kamnite plošče, ampak na delovanju Božjega Duha, ki vse stvari dela nove in se vtisne v meseno srce. Beseda apostolov postane prežeta z Duhom Vstalega in postane nova beseda, drugačna, a se lahko razume, kakor da bi bila istočasno prevedena v vse jezike. Vsak jih je namreč slišal govoriti v svojem jeziku. Gre za jezik resnice in ljubezni, ki je univerzalen jezik. Tudi nepismeni ga lahko razumejo. To je jezik resnice in ljubezni, ki ga razumejo vsi! (po: E. Mozetič)


BINKOŠTI – pri nas BIRMOVANJE

Sveti Duh je ‘oblikovalec občestva, je umetnik sprave, ki zna odstraniti ovire’ med ljudmi. On gradi skupnost vernikov. Cerkvi daje rast, ko ji pomaga iti onkraj človeških omejitev, grehov in vsake vrste pohujšanja.
Božji Duh spodbuja srca, da sprejmejo zveličanje, ki gre preko Jezusa Kristusa, ki so ga ljudje pribili na les križa in ki ga je Bog obudil od mrtvih ter ga osvobodil smrtnih bolečin. On je izlil tudi Duha.
Jezus, in po njem Bog sam, prihaja k nam in nas priteguje k sebi. Duh oblikuje božansko privlačnost: Bog nas ‘zapelje’ s svojo ljubeznijo. Samo Božji Duh namreč ima moč, da ‘počloveči in pobrati’ vsako okolje, začenši pri tistih, ki ga sprejmejo.
Prosimo Gospoda, naj nam da doživeti nove binkošti, ki bodo razširile naša srca in uglasile naša čustva s Kristusovimi čustvi, da bomo tako brez sramu oznanjali njegovo spreminjajočo besedo in pričevali o moči ljubezni, ki kliče v življenje vse, kar sreča. (po: E. Mozetič)

V dejavnem pričakovanju sv. birme

Pretekli teden je bil v znamenju priprave na Binkoštni praznik s poudarkom na župnijskih binkoštih – sv. birmo in škofovim obiskom župnije.
Ves teden so imeli birmanci birmansko devetdnevnico s sv. mašo in šmarnicami. Pred tem pa še vsak posebno pripravo.
V ponedeljek se nam je pridružila sestra redovnica, kar je bilo še nadaljevanje priprave pri salezijancih prvo majniško soboto.
V sredo je bil je bil z nami g. škof Maksimilijan, ki je najprej obiskal vse tri podružnične cerkve in izrazil zadovoljstvo nad njihovo lepoto in urejenostjo. Pri cerkvi sv. Mateja je prisluhnil zvonu iz župnije njegovega otroštva, ki je od tam lani dospel k nam. Nato je bil o v župnijski cerkvi srečanje z kandidati za sv. birmo ob prisotnosti staršev in botrov. Veroučenci so dejavno sodelovali in gospod škof s svoje strani prispeval, da je bilo srečanje za vse lepo doživetje. Nato je sledila sv. maša s šmarnicami, med katero je je g. škof spovedoval in je, hvala Bogu, lepo število vernikov pristopilo k zakramentu sprave. Po končanem bogoslužju, se je g. škof v Domu srečanj srečal s člani župnijskega sveta in člani gospodarskega sveta – cerkvenimi ključarji. Delovno srečanje se je zaključilo družabnim srečanjem.
Botri, skoraj vsi, pa so se istočasno v cerkvi srečali z župnikom. Prav gotovo so takšna srečanja zelo koristna.
V četrtek so imeli eno uro pred sv. mašo sv. spoved. Spovedovati je pomagal duhovnik Lojze iz Tabora.
Birmanci so vsak večer sodelovali z branjem šmarnic — po en fant in dekle, z branjem prošenj, vodenjem litanij, petjem. Bilo je lepo, da bi le tako še v prihodnje bilo!

Naslovljeno na vas

ŽUPNIJSKE BINKOŠTI – SVETA BIRMA
NEDELJA, 19. maja ob 10.00 uri

Birmovalec celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž
Pri bogoslužju ga spremljata duhovnik iz Sv. Jurija dr. Lojze Pirnat in domači župnik ter lepo število ministrantov.
Pojeta mladinski in otroški zbor deloma vsak zase, deloma skupaj.
Zraven pojejo tudi birmanci.
K prijetnemu vzdušju prispeva tudi lepo spomladansko vreme. Kar pa seveda ni bistveno. Glavno je to, da bo 24 mladih kristjanov obogateno z darovi Svetega Duha in sprejelo poslanstvo Kristusovih pričevalcev. Bog daj, da bi to v čim večji meri bilo uresničeno in da Božji darovi ne bi postali zakopan zaklad. Spremljajmo jih z molitvijo!

Čestitke in voščilo
Birmancem – Matevžu B., Špeli, Adrianu, Aljažu, Anžetu, Avi, Niku, Neži, Tii, Jašu, Matevžu G., Tadeju, Janu, Timoteju, Blažu, Matevžu L., Mitju, Barbari, Luciji, Tinkari, Larisi, Tamari, Neži, in Evi za današnji, neponovljivi praznik čestitamo in voščimo lepo doživetje teka pomenljivega dne v vaši mladosti. Bodite ponosni, da vam je zaupano tako dragoceno poslanstvo in mu ostanite zvesti!

Vam želi župnijsko občestvo z župnikom

ŠMARNICE: birmanci kot prvoobhajaci in vsi šmarničarji, v tej zadnji tretjini meseca maja v čim večjem številu vztrajajte.

Priporočamo ogled razstave —v fotografijah »Moja babi in dedi pri prvem sv. obhajilu«. Ogledati si jo je možno po mašah, tudi ob nedeljah, do konca maja v Domu srečanj.


MAŠNI NAMENI

NED. – 19.5.
BINKOŠTI – Praznik Svetega Duha
Krispin, redovnik
7.00 češčenje
7.30 v dober namen
10.00 slovesnost sv. birme
Za vse župljane, posebno birmance
Za +Rudolfa Zadobovška
16.00 šmarnice pri Mlinarjevi kapeli

PON. – 20.5.
Marija Mati Cerkve -binkoštni ponedeljek
19.00 za + Viktorja (Vikija) Jelena
Vsak dan šmarnice

TOR. – 21.5.
Krištof Magellanes, duhovnik, mehiški muč.
19.00 za +Slavico Drolc –oblet in Marijo ter Alojza Podgoršek
Slavljenje – Bog je Ljubezen

SRE. – 22.5.
Emil (Milan), mučenec
19.00 za +Ivana, Leopoldino, Fani Novak

ČET. – 23.5.
Evtihij, opat
17.00 za +Frančiško Šram (v Šentrupertu)
19.00 za + Marjano Lukner

PET. – 24.5.
Marija pomočnica kristjanov—M. Pomagaj
19.00 za +Ano Zakšek in vse Mohorjeve

SOB. – 25.5.
Beda Častitljivi, duhovnik, cerkveni učitelj
19.00 za +Ljudmilo Jelen

NED. – 26.5.
Nedelja Svete Trojice
Filip Neri, duhovnik
7.00 češčenje
7.30 v dober namen
10.00 za +Jožefa inMarijo Rakun
16.00 šmarnice pri Mahorjevi kapeli

V tem tednu: praznik Marija Mati Cerkve in Marija Pomočnica kristjanov

Dežurni ministranti: šmarničarji
Bralci v nedeljo: I. Majda Jelen, Nejc Lončar; II. Tilen Natek, Petra Rančigaj
Urejanje in krašenje cerkve: Zakl

Oznanila za 7. velikonočno nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Tisti čas je Jezus povzdignil oči k nebu in molil: »Sveti Oče, ohrani jih v svojem imenu, ki si mi ga dal, da bodo eno kakor midva. Dokler sem bil z njimi, sem jih varoval v tvojem imenu, ki si mi ga dal. Posveti jih v resnici; tvoja beseda je resnica. Kakor si mene poslal na svet,sem tudi jaz njih poslal v svet, in zanje se posvečujem, da bi bili tudi oni posvečeni v resnici.« (Jn 17,11.17–19)

BESEDA O BESEDI

BOG JE NA NAŠI STRANI Jn 15,9–17

Jezus prosi Očeta: “Posveti jih v resnici.“ Resnica je pri Bogu in resnica je, kar je Božje. Vse ostalo je utvara in začasno in minljivo. Jezus želi, da bi dojeli, kaj je resnično. Ko pa bomo verovali, da je samo Bog svet, bomo sposobni oditi v ta minljivi svet oznanjat resnično Svetóst.
Kaj je resnica?« je vprašal Pilat. To vprašanje se vleče skozi zgodovino sveta, pravzaprav skozi zgodovino vsakega človeškega življenja. Resnica namreč ni vedno razvidna, ni jasna, je velikokrat zamegljena, izkrivljena, popačena. In prav za to nosijo veliko odgovornost tudi sredstva družbenega obveščanja, mediji, ki jim je še posebej namenjena današnja nedelja.
Papež Frančišek pravi, da so nam danes informacije veliko bolj dostopne kot nekoč. Novice so bolj poudarjene in prikazane, da bi čimbolj osvojile naše misli in sedle v našo notranjost: v naš razum in v našo podzavest. To pa tudi pomeni, da jih ljudje sprejemamo vase z naglico, da o njih ne premišljujemo, ne izbiramo in smo vse manj kritični. In v tem svetu vedno hitrejšega sporočanja, zlasti po zaslugi digitalnega sprejemanja informacij, smo priče pojavu »lažnih novic«.
In kolikor bolj se bohoti laž, toliko bolj smo kristjani poklicani, da živimo iz resnice, ki je Jezus Kristus. »Jaz sem jim izročil tvoj nauk,« smo slišali v evangeliju. Jezus moli za sovje učence, da bi vztrajali pri razodetem nauku, saj ve, da bomo kristjani živeli v krutem svetu, ki je resnici vedno nasproten. Toda če hočemo biti zares Kristusovi, se moramo vsak trenutek zavedati po eni strani nevarnosti, ki nas ogrožajo, po drugi strani pa nenadomestljive moči, ki nam jo daje Bog sam.
Kristjani imamo posebno moč, ki nam je ponujena v zakramentih, da iz njih živimo; moč, ki je nimajo nobene sile tega sveta, nobene organizacije in institucije. V tem se razlikujemo od sveta; in to pomenijo Jezusove besede, da smo na svetu, a nismo od tega sveta. Jezus nam jasno pove, da nas bo svet sovražil. Toda z isto vnemo nam pove tudi, da imamo Boga na svoji strani. In tega ne smemo pozabiti! (po: E. Mozetič)

7. velikonočna nedelja — prvo sv. obhajilo

KAJ JE PRVO SVETO OBHAJILO?
Sveto obhajilo je en vidik zakramenta sv. evharistije, ko posvečeno hostijo, ki je, kot verujemo, pravo Jezusovo telo, prejmemo kot hrano in s tem na poseben način prejmemo v življenje samega Boga.
Zakrament izhaja iz dogodka pri Zadnji večerji. Medtem ko so učenci jedli, je Jezus vzel kruh, ga blagoslovil, razlomil, jim ga dal in rekel: “Vzemite, to je moje telo.” (Mr 14, 22–25.) Tudi po vstajenju se je Jezus učencem večkrat prikazal in jim lomil kruh, zato so vedeli, da morajo tudi sami nadaljevati obred. Ker je Jezus sam to naročil, kristjani verujemo, da se pri sv. maši kruh in vino spremenita v pravo Jezusovo Telo in Kri. Čeprav s telesnimi očmi in čutili tega ne moremo zaznati, verujemo v Jezusovo besedo, da je to res.
Pri prvem svetem obhajilu Jezus najprej nas sprejme v svoje srce, nato pa ga sprejmemo tudi mi. Gre za srečanje človeka in Boga. Od prvega sv. obhajila naprej se lahko kristjan kadar koli želi udeleži svetega obhajila in tako prejme živega Boga. Le z vero mora pristopiti.

Vsem letošnjim prvoobhajancem Juliji, Luku J., Anastasiji, Filipu, Zoji, Galu, Domnu, Luku Ž., Reneju, Andražu, Niku, Larisi, Eli, Ivi J., Lianu, Ivi M., Jakobu, Zari, Gabru, Evi čestitamo z željo, da bi ta »zlati dan« lepo doživeli, nato pa se nam odslej pogosto pridružili pri Božji mizi – zlasti ob nedeljah in praznikih!
Pa tudi sodelovanje pri šmarnicah z veseljem nadaljujte!

Tudi vam staršem čestitke in zahvala za vaš trud pri pripravi otrok na prvo sv. obhajilo in tako skrbno pripravo cerkve in okolice za slovesnost. Hvala tudi gospej katehistinji in vsem, ki ste kakorkoli sodelovali pri tem pomembnem »projektu«.

Priporočamo ogled razstave—v fotografijah »Moja babi in dedi pri prvem sv. obhajilu«. Ogledati si jo je možno po mašah, tudi ob nedeljah, do konca maja v Domu srečanj.


Naslovljeno na vas

ŽUPNIJSKE BINKOŠTI – SVETA BIRMA
v NEDELJO,19. maja ob 10.00 uri

Birmovalec celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž

Še priprava

V petek smo začeli Binkoštno devetdnevnico, v naši župniji pa tudi birmansko devetdnevnico. Udeležba spada k najožji pripravi na sveto birmo zato naj ne bi noben od birmancev izostal. Pa tudi njihovi starši, domači in botri naj bi se jim vsak dan, ali vsaj čim večkrat pridružili.
Posebna priprava birmancev: v ponedeljek (z gostjo sestro redovnico), torek in petek ob 18.00 uri.
Spoved birmancev bo v četrtek ob 18.00 uri. Starši, svojci birmancev, botri in vsi župljani pa naj bi pristopili k spovedi v sredo, ko bo spovedoval g. škof.

SREČANJE Z G. ŠKOFOM, ki bo opravil tudi kanonično vizitacijo bo v sredo po naslednjem sporedu:
Ob 17.00 obisk podružničnih cerkva,
Ob 17.30 pregled pisarne in administrativnega upravljanja župnije
18.00 srečanje g. škofa z birmanci starši in botri in vsem občestvom, kjer se bo g. škof seznanil z našo (ne)pripravljenostjo na sv. birmo
19.00 sv. maša s šmarnicami, med njo bo g. škof spovedoval
Izkoristite to edinstveno priložnost! Lahko stopite v spovednico tudi le po kakšen nasvet in blagoslov.
20.00 srečanje g. škofa s člani ŽPS in cerkev. ključarji v Domu srečanj

V nedeljo—na veliki binkoštni praznik ob 10.00 slovesnost sv. birme v župnijski cerkvi na Gomilskem.
Potrudimo se vsi, da bi bilo to polnosti duhovno versko dogajanje, z lepim sodelovanjem pri bogočastju, s pristopanjem k zakramentom. Tudi popoldanski del praznovanja naj ima ta pečat.

ŠMARNICE Ne pozabimo, apostoli so se z Marijo, Jezusovo materjo pripravljali na prihod Svetega Duha Med tednom vsak dan ob 19.00 uri.

MAŠNI NAMENI

NED. – 12.5.
7. velikonočna ned.
Evharistični praznik
Leopold Mandić
7.00 češčenje
7.30 v dober namen (V.)
10.00 Slovesnost prvega sv. obhajila
Za vse župljane, posebno prvoobh.
16.00 Šmarnice pri/v cerkvi Grajski vasi

PON. – 13.5.
Fatimska Mati Božja
Vsak dan šmarnice
19.00 za zdravje (V.)
Ves teden binkoštna –birmanska devetdnevnica

TOR. – 14.5.
Bonifacij, mučenec
19.00 za +Marto Kunst –oblet.
Slavljenje – Bog je Ljubezen

SRE. – 15.5.
Izidor, kmet
19.00 za +Zofijo Vasle in vse Janezove

ČET. – 16.5.
Janez Nepomuk, duhovnik, mučenec
19.00 za +Franca Dolinška

PET. – 17.5.
Jošt, puščavnik
19.00 za +Ano Pristalič in vse njene

SOB. – 18.5.
Janez I., papež, mučen.
19.00 za +Janeza Jelena (god)

NED. – 19.5.
BINKOŠTI
Praznik Svetega Duha
Krispin, redovnik
7.00 češčenje
7.30 v dober namen
10.00 Slovesnost sv. birme
Za vse župljane, posebno birmance
Za +Rudolfa Zadobovška
16.00 Šmarnice pri Mlinarjevi kapeli

V tem tednu: v znamenju praznovanja prvega sv. obhajila in sv. birme.
Sestanek sodelavcev Župnijske Karitas bo ta ponedeljek ob 19.45 uri v Domu srečanj. Vsi sodelavci lepo vabljeni.
Srečanje članov ŽPS in c. ključarjev z g. škofom bo v sredo po maši.

Dežurni ministranti: šmarničarji
Bralci v nedeljo: I. ki bodo pri jutranji sv. maši; II. starš in boter birmancev

Oznanila za 6. velikonočno nedeljo

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Tisti čas je rekel Jezus svojim učencem: »Kakor je Oče mene ljubil, sem tudi jaz vas ljubil. Ostaníte v moji ljubezni! Če boste izpolnjevali moje zapovedi, boste ostali v moji ljubezni, kakor sem tudi jaz izpolnil zapovedi svojega Očeta in ostajam v njegovi ljubezni. To sem vam povedal, da bo moje veselje v vas in da bo vaše veselje dopolnjeno. To je moja zapoved, da se ljúbite med seboj, kakor sem vas jaz ljubil.  (Jn 15,9–12)

BESEDA O BESEDI

OSTANIMO V NJEGOVI LJUBEZNI Jn 15,9–17

Povabilo današnjega evangelija se zdi zelo jasno: Ostanite v moji ljubezni! Zakaj nas Jezus vabi k temu? Odgovor je v besedah: da bo naše veselje dopolnjeno in da obrodimo sad. Mar si tega ne želi vsak od nas? Biti vesel in rodoviten!
Kako naj to dosežemo? Jezus pravi: »Če se boste držali mojih zapovedi, boste ostali v moji ljubezni.« Kaj so Jezusove zapovedi, ki naj bi se jih držali? Najprej nam najbrž pride na misel deset Božjih zapovedi. Jezus pa jih dopolnjuje, ko pravi: To je moja zapoved, da se ljubite med seboj, kakor sem vas jaz ljubil. Kako nas je Jezus ljubil?
Njegovo ljubezen lahko spoznamo, ko razlaga o svojem odnosu do učencev. Slišali smo, da pravi: Vas sem imenoval prijatelje, ker sem vam razodel vse, kar sem slišal od svojega Očeta. Tako lahko razumemo, da je zanj zelo pomembno, da ustvari tako tesen, intimen prijateljski odnos, v katerem deli vsa svoja spoznanja in svoje življenje. Ljubiti, pomeni zanj, deliti sebe in svoje življenje.
Če je prvo njegovo načelo bližina, je drugo, ki ga lahko razumemo iz istega odlomka, da Jezus ne živi zase, ampak za druge. Življenje daje za prijatelje. Ne vrti se okrog tega, kaj bodo naredili z njim bodisi učenci bodisi sovražniki, on daje življenje za svoje prijatelje.
Kaj je vodilo njegove ljubezni, pa nam pove, ko svoje življenje končuje. Po eni strani pravi: da je prišel, da izpolni Očetovo voljo, po drugi pa, da izpriča vso resnico. Lahko bi rekli, da je prišel, da sporoči vse, kar je izvedel od Očeta, in da vse to tudi izpolni. Vedel je, da se bo s takšno držo mnogim zameril in da bo nastal med ljudmi razdor, a Očetova volja in resnica sta vedno vodili njegove odnose.
Jezus v ljubezni prinaša mir, ki ga svet ne more dati. A ta mir ni lažen, je mir srca.
V mesecu maju prosimo devico Marijo, ki je resnično živela v Božji ljubezni, naj nam s svojo priprošnjo pomaga živeti po svojem zgledu in po zgledu svojega Sina. Da bomo ostali v njegovi ljubezni. (po: E. Mozetič)

4. velikonočna nedelja

»To vam naročam, da se ljúbite med seboj!« (Jn 15,17)

Pravite: »Če je Jezusova zapoved, da ljubimo brate in sestre, čemu potem služi to, da molimo in hodimo k maši? To je samo izguba časa, ki bi ga lahko posvetili ljubezni.«
A pozor! Ljubezen, ki nam jo zapoveduje Jezus, ni kakšna lahkotna in sentimentalna ljubezen, ljubezen iz osladnih televizijskih nadaljevank ali ljubezen, ki zmore eno dobro delo na teden.
Jezus nam naroča, naj si med seboj podarjamo takšno ljubezen, kakršno je on podaril nam. Popolno ljubezen, vse do podaritve samega sebe.
Takšna ljubezen ni iz človeške moke, lahko jo prejmemo samo kot dar od Jezusa z vztrajno molitvijo in v srečevanju z njim v zakramentih.
Človeško izkustvo zagotovo pozna primere ljubezni, ki je popoln dar in ne pričakuje povračila: do otrok, zakonca, prijatelja, domovine, svoje skupine, svojih sodelavcev ali sotrpinov. Lepo! Jezus zahteva od nas to vrsto ljubezni do vseh. Prav vseh! Tudi do sovražnikov. In ne samo občasno, kot junaško dejanje, temveč vselej.
To popolno ljubezen, do vseh, vedno, lahko da samo Jezus in samo od njega jo lahko dobimo.
Ne pozabite: v obilju jo lahko črpamo iz Jezusovega darovanja na oltarju. Kdor hoče tako ljubiti, kot naroča On, nikoli ne moli dovolj. (po: T. Lasconi, 365+1 dan s Teboj)

ŠMARNICE

V naši župniji so, kot smo navajeni, ob delavnikih skupaj s sv. mašo ob 19.00 uri. Ob nedeljah pa ob 16.00 na prostem pri kakšnem znamenju, kapelici, križu… Na prvo majniško nedeljo se bomo zbrali pri šmatevški cerkvi (če bo neugodno vreme v cerkvi). Pozor: Druga in tretja nedelja bosta med seboj zamenjali kraj šmarnic: 12.5. bodo pri grajski cerkvi (če bi pa kje drugje želeli imeti, pa sporočite župniku), tretjo nedeljo, 19.5 pa pri Mlinarjevi kapeli (nasproti Doma krajanov), zadnjo nedeljo pa nas bodo sprejeli pri Mahorjevi (Bitenčevi) kapeli v Zaklu. Za otroke—šmarničarje bo za šmarnice ob nedeljah veljala dopoldanska maša. Vabljeni vsi – odrasli, mladi in otroci! Po Mariji k Jezusu!

Naslovljeno na vas

PRAZNIK PRVE SVETE SPOVEDI
v ponedeljek, 6. maja ob 18.00 uri

SLOVESNOST PRVEGA SVETEGA OBHAJILA
v nedeljo, 12. maja ob 10.00 uri

Oba dogodka bosta v župnijski cerkvi na Gomilskem

Dan prve svete spovedi je velik dan. Kako dragocen dar je dar sprave, odpuščanja miru! Naj že otroci zaslutijo, kako veliko srečo imajo, da bodo kasneje v življenju, ko bodo dušne rane kdaj zares skeleče imeli možnost priti k Jezusu, ki se kot Usmiljeni dušni Zdravnik. Člani družin prvoobhajancev, zagotovo pa starši, boste otroke spremljali k prvi sv. spovedi – in tudi sami pristopili k temu zakramentu, če so le pogoji za to. Morda kateri že dolgo ni napravil tega koraka, pa naj zato ne okleva, saj bo v tem primeru dejanje še dragocenejše!

Prvo sveto obhajilo je dan, ko Bog otroku in družini na viden, doživet način pokaže, da se človeku sam podarja. Hkrati s seboj pa tudi nas same nam samim podarja tako, kakor bi se sami nikdar ne bi znali.
To je veliki dan za prvoobhajance, ki bodo prvikrat povabljeni k Božji mizi, za njihove domače in za vse bogoslužno občestvo. Vsi naj bi se na ta praznik čim bolje pripravili in ga čim lepše praznovali. Mi, ki smo bili prvoobhajanci pred toliko in toliko leti bomo skupaj praznovali obletnice svojega prvega svetega obhajila, čeprav ga nismo imeli prav na isti dan. Zato naj bi ta dan s še večjo zbranostjo in ljubeznijo tudi sami prejeli sv. obhajilo.

Na slovesnost prvega sv. obhajila ste vsi prav lepo vabljeni.
Seveda pa bo spredaj namenjen prostor prvoobhajancem, njihovim staršem in domačim.


V petek začnemo Binkoštno devetdnevnico, v naši župniji pa tudi birmansko devetdnevnico. Udeležba spada k najožji pripravi na sveto birmo zato naj ne bi noben od birmancev izostal. Pa tudi njihovi starši, domači in botri naj bi se jim čim večkrat pridružili.


MAŠNI NAMENI

NED. – 5.5. Ned. turizma
6. velikonočna ned.
Gotard, menih, škof
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Milana in Marijo Korun –oblet. (v Šentrupertu)

PON. – 6.5.
Dominik Savio, dijak, zavetnik ministrantov
Vsak dan šmarnice
18.00 prva sv. spoved
19.00 za +Marijo Potočnik –osmina
Prošnji dnevi do vnebohoda

TOR. – 7.5.
Gizela, opatinja
19.00 za +Zvonkota, vse Merzelove in Stankota Lobnikarja
Slavljenje – Bog je Ljubezen

SRE. – 8.5.
Viktor Milanski, mučen.
19.00 za Štefanijo Rančigaj

ČET. – 9.5.
Gospodov vnebohod
Izaija, prerok
17.00 za +Frančiško Šram (v Šentrupertu)
19.00 za +Veroniko Kunst

PET. – 10.5.
Janez Avil., duh, c. uč.
19.00 za +Viktorja in Rozino Jelen
Začetek binkoštne—birmanske devetdnevnice

SOB. – 11.5.
Pankracij, mučenec
19.00 za +Martina Dolerja

NED. – 12.5.
7. velikonočna ned.
Leopold Mandić
7.00 češčenje
7.30 v dober namen (V.)
10.00 Slovesnost prvega sv. obhajila
Za vse župljane, posebno prvoobh.

V tem tednu: prošnji dnevi, praznik Gospodov vnebohod, vsak dan šmarnice—lepo vabljeni!

Prva sv. spoved letošnjih prvoobhajancev bo v ponedeljek ob 18. uri.

Dežurni ministranti: Šmarničarji
Bralci v ned.: I. ki bodo pri prvi sv. maši; II. starša prvoobhajancev
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: starši prvoobhajancev