Oznanila za 49. teden 2014

BESEDA ŽIVEGA BOGA
2014_49-1
Čujte torej, zakaj ne veste, kdaj pride hišni gospodar,ali zvečer ali opolnoči ali ob petelinjem petju ali zjutraj, da vas ob nenadnem prihodu ne najde spečih. Kar pa vam pravim, pravim vsem: Čujte!« (Mr 13,35–36)

BESEDA O BESEDI

KAJ SPLOH POMENI ČUTI? Mr 13,33–37

Tako radi se zleknemo v naslonjač zatohlih navad. Kakšna nevarnost tiči v tem dejstvu za zakonce! Kakšna za naše duhovno življenje! Navadimo se obredov in običajev, ki so izgubili svežino in pravi pomen. Saj smo se že zalotili, da nam je postala molitev samo premikanje ustnic, maša pa navada. Korenitih evangeljskih sporočil ne slišimo več. Ali je zdravilo za tako stanje?
Od časa do časa potrebujemo, da nas nekdo spodbudi in vrže iz naslonjača. Adventni čas je taka možna spodbuda in glasen klic k čuječnosti. Vabi nas in nam daje priložnost, da se znebimo navlake naveličanosti in navajenosti ter pustimo, da pride Kristusov klic k čuječnosti do naših ušes.
Kaj sploh pomeni čuti? Pomeni, da nikoli ne pozabimo, da je življenje potovanje, in da se naše obzorje ne ustavi tam, kjer se ustavijo naše oči, ampak sega čez. Ta zavest nam pomaga, da bomo uporabili prava merila in se ne bomo varali, da smo že na cilju.
Čuti zato pomeni, da sebe, svojega telesa, sposobnosti in časa ne vidimo samo v »kletki« sedanjega bivanja, ampak tudi v razsežnosti, ki presega naš čas in naše obzorje. To bo spremenilo naše življenje.
Čuti pomeni, da imamo družinske člane, prijatelje in znance ter druge ljudi sploh za sopotnike. To bo spremenilo naše življenje.
Čuti pomeni, da imamo denar, delo, zdravje in razvedrilo za sredstva na poti, ne pa za življenjski cilj. In to bo spremenilo naše življenje.
Advent je in Gospod prihaja. Če ne prej, bo k vsakemu izmed nas stopil ob koncu življenja. Ne vemo za ta trenutek. Za nezvestega in nečuječega služabnika je vsak trenutek neprimeren. Zvest služabnik pa je čuječ prav zato, ker pričakuje Gospoda. Ne boji se ga, temveč hrepeni po njem. Kot prvi kristjani prosimo tudi mi: »Pridi, Gospod Jezus!« … »Pridi tudi v naše življenje. Pridi in prinesi vanj nekaj novega! Pridi, prebudi in poživi nas!« (po: B. Rustja, Tvoje obličje iščem)

1. adventna nedelja

Molitev ob adventnem vencu:

Dobri in usmiljeni Bog, blagoslovi naš adventni venec,
da nas bo spremljal v dneh pričakovanja in upanja.
Poživi ob njem našo vero in naše življenje usmerjaj k dobremu.
Na začetku tega bogoslužnega časa te prosimo:
združi in ozdravi vse, kar je potrto in ranjeno.  Sveče tega adventnega venca naj razsvetljujejo in ogrevajo ne samo naš dom, ampak tudi naša srca. V naših srcih sveti tvoja blaga luč in iz njih prežene mraz, temo in obup. Pred svetlobo sveč naj se iz našega doma umakneta prepir in nemir. Zažarita pa naj tvoja ljubezen in upanje.
Prosimo te v teh adventnih dneh, bodi z nami v našem domu, da se bomo v njem počutili varne. Sij sveč na adventnem vencu naj nas spominja, na tvojo navzočnost med nami.
Naš pravi dom je samo tam, kjer je prostor tudi za Skrivnost. Če si ti z nami, če si v nas, smo sposobni dojeti, da si neizmerna skrivnost.
Naredi iz naše hiše dom, v katerem bomo radi prebivali. Blagoslovi torej ta adventni venec in z njim vse v našem domu, ki ga razsvetljujejo njegove sveče.
Dobri in usmiljeni Bog, Oče, Sin in Sveti Duh. Amen. Božič
(po: B. Rustja, Zgodbe za advent)

Kaj je liturgično (cerkveno) leto?
Liturgično leto ali cerkveno leto je prekrivanje normalnega potekanja leta s skrivnostmi Jezusovega življenja – od učlovečenja do ponovnega prihoda v slavi. Liturgično leto se začne z adventom, časom pričakovanja Gospoda, doseže svoj prvi vrhunec v božičnem krogu in svoj drugi, še večji, v praznovanju Kristusovega odrešilnega trpljenja, smrti in vstajenja na veliko noč. Velikonočni čas se sklene z binkoštnim praznikom, prihodom Svetega Duha nad Cerkev. Vedno znova se v cerkveno leto razvrščajo Marijini prazniki in prazniki svetnikov, v katerih Cerkev slavi Božjo milost, ki je ljudi popeljala v srečo. (KKC 1168–1173, 1194–1195)

Naslovljeno na vas

MIKLAVŽ VAS BO OBISKAL, OTROCI!

V petek popoldne,  5. decembra2014_49-2
Prihaja dan, ki se ga otroci veselite – god sv. Miklavža. Zdaj je že pred vrati.
K vam bo se bo s spremstvom pripeljal na kočiji: okrog 15.00 bo potoval skozi Šmatevž, nato skozi Zakl in Trnavo v Šentrupert, kjer se bo ob 15.30 v cerkvi v Šentrupertu srečal z vami in vam razdelil darilca.
Drugo srečanje z Miklavžem bo ob 17.00 v župnijski cerkvi na Gomilskem, kamor se bo pripeljal iz Šentruperta preko Grajske vasi. Tudi tukaj vas bo nagovoril in se izkazal darežljivega. Darilca bo imel za vsakega otroka od najmanjših do petega razreda osnovne šole. Na prireditev pa ste vabljeni tudi večji. Starši pa ste naprošeni, da otroke spremljate.
Na obeh srečanjih boste imeli otroci priložnost pokazati, kako lepo znate moliti in Miklavžu zaupati skrivnost: da boste odslej še bolj pridni.
Bog povrni vsem odraslim, ki boste Miklavža podprli z darom – v župnijski cerkvi ga v nabiralnik Karitas, v Šentrupertu pa bo tudi nastavljena košarica.

Naročnina za otroško versko revijo Mavrica je lahko zelo lepo in koristno Miklavževo darilo!
Miklavžev zgled dobrote in darežljivosti nas vabi k posnemanju. Bodimo vsi »Miklavži«.

Človek ne ravna zgolj
v skladu s tem, kar je,
temveč tudi postaja, kakor ravna.
(Viktor E. Frankl)
MAŠNI NAMENI

NED—30.11.
1. adventna nedelja
Nedelja Karitas
Andrej, apostol
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Hribenske
»otroška maša«
nabirka za Karitas

PON-1.12.
Edmund, mučenec
17.00 za vse Lončičeve
Z O R N I C E

TOR—2.12.
Bibijana (Vivijana), mučenka
17.00 za +Ostrožnikove

SRE—3.12.
Frančišek Ksaver, duhovnik, misijonar
17.00 za +Marijo Semprimožnik -osmina

ČET—4.12. – prvi čet.
Barbara, mučenka
16.00 za +Medenove (v Šentrupertu)
17.00 za duhovne poklice
Molitev za duhovne poklice

PET—5.12. – prvi petek
Krispina, mučenka
7.30 za +Ljudmilo in Franca Rančigaj
Litanije Jezusovega srca

Popoldne Miklavž

SOB—6.12.
Filomen, mučenec
14.00 V zahvalo (r. d. F. Š.) (v Šentrupertu)
17.00 za +Valerijo Brdnik

NED—7.12.
2. ADVENTNA NED
Ambrož, škof, c. učitelj
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Silvota Koruna in sorod.
zahvalna

V tem tednu: zornice, prvi četrtek, prvi petek, prva sobota

Mladinski – srečanje za dekleta in fante bo v soboto ob 19.00 uri v Domu srečanj.
Lepo vabljeni.

Bralci  v nedeljo: I. Janez Jelen, Tilen Natek II. v Št.R., ki bodo tam
Dežurni ministrant(ka):  Ana Jelen, Katarina Možina
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko
Pozor! Od prve adventne, 30.11. bo druga sv. maša ob 10.00 uri. – v župnijski crkvi ali v podružnicah.