Oznanila – 4. adventna nedelja

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

Marija pa je rekla angelu: »Kako se bo to zgodilo, ko ne spoznam moža?« Angel ji je odgovóril: »Sveti Duh bo prišel nadte in moč Najvišjega te bo obsenčila, zato se bo tudi Sveto, ki bo rojêno, imenovalo Božji Sin. Glej, tudi tvoja sorodnica Elizabeta je spočela sina v starosti; in to je šesti mesec njej, ki so jo imenovali nerodovitno. Bogu namreč ni nič nemogoče.« (Lk 1,34–37)

BESEDA O BESEDI

BOG SE HOČE RODITI V NAS Lk 1,26–38

Božja beseda pred nas danes postavlja izziv, da bi znali tudi mi po Marijinem zgledu odgovarjati na Božja vabila, na njegove klice. Jezus se hoče učlovečiti, roditi v nas. Jezus ni le podoba iz knjige, naj bo še tako lepa. Ne bomo ga našli v lepih obredih in petju, če ne bomo odprli svojih src, da postanejo rodovitna njiva. Ne moremo biti zadovoljni s seboj, če se v vsakdanjem življenju nič ne ločimo od tistih, ki Jezusovega oznanila ne poznajo; če v tako imenovanih krščanskih družinah vladajo številne razprtije, če ni spoštovanja, ki je trden temelj za resnično ljubezen, če je premalo skrbi za duhovno rast vseh njenih članov; če imamo premalo poštenosti na delovnem mestu, če se brigamo samo za svoje stvari in se ne menimo za ljudi okoli nas, ki so v potrebi, stiski, osamljenosti, obupu … Še marsikaj bi lahko našteli, če dobro pogledamo v Božje ogledalo svoje vesti. Vse, kar takšnega najdemo, nam dopoveduje: Božja beseda v tebi še ni postala meso, tvoja vera je premalo učlovečena, premalo zasidrana v vsakdanje življenje. Mislim, da ta očitek velja vsakomur izmed nas. Površni smo, slabotni, prepustili smo se toku časa. – Kje naj poiščemo zdravilo? Samo eno je: prisluhniti Božjemu klicu, ki se dviga k nam z vseh strani – od ljudi, ki po Božji volj živijo z nami in ob nas v družini, na delovnem mestu, v šoli. Prisluhniti pozorno kot Marija. Naša človeška veličina je prav v tem, da skušamo uresničiti tisto dobro, ki bi ga rad Bog storil v tem svetu preko nas. Na to meri naša prošnja, ki jo ponavljamo v očenašu: »Pridi k nam Tvoje kraljestvo!« Božje kraljestvo ne prihaja med donenjem fanfar, ampak v tišini, v preprostosti vsakdanjega življenja. – Obrnimo se k Materi Mariji z iskreno prošnjo: »Marija, nauči me reči ‘da’ Kristusu, ki me kliče v ubogem, žalostnem, osamljenem človeku, v mojih domačih, v sosedih, ki mi včasih gredo na živce in bi najraje z njimi ne imel nobenega opravka.« (po: S. Čuk, Misli srca)

B O Ž I Č – Jezusovo rojstvo

Ko so to videli, so pripovedovali, kar jim je bilo rečeno o tem otrôku. In vsi, ki so jih poslušali, so se začudili temu, kar so jim povedali pastirji. Marija pa je vse te besede ohraníla in jih premišljevala v svojem srcu. In pastirji so se vrnili ter slavili in hvalili Boga za vse, kar so slišali in videli, tako, kakor jim je bilo povedano. (Lk 2,17–20)

BESEDA O BESEDI

»NAŠLI BOSTE DETE« Lk 2,15–20 in Jn 1,1–18

Mnogi veliki svetniki pričujejo o tem, da so v svojem duhovnem življenju večkrat doživljali »noč vere«, obdobja, ko niso zaznavali Božje bližine, ko se je zanje nebo zaprlo, ko se jim je zdelo, da se je Bog umaknil. V takih trenutkih se je pokazala prava moč in vrednost njihove vere, ko so »upali proti upanju«, vztrajali v veri, kljub vsemu.
Tudi Marija je doživljala tako »noč vere«. Pot v Betlehem, zavrnitev trdosrčnih ljudi, ki za prihajajočega otroka niso našli prostora v svojih bivališčih, rojstvo v hlevu, med živalmi, vse to je bila za Marijo grenka preizkušnja njene vere. Sveta noč je bila zanjo in za moža Jožefa v resnici temna noč, v kateri sta morala pokazati vso trdnost vere in vztrajati v upanju na izpolnitev nedoumljivih Božjih načrtov. Načrt Božje previdnosti pa je bil prav v tem, da se njegov Božji Sin rodi v skrajni revščini. Bog je hotel, da njegov Sin ne stopi v blaginjo sveta, ampak da se utelesi v ljubezni materinskega srca. Marijina naloga je bila v tem, da je Odrešenika sveta v imenu nas vseh pričakala z vero in ljubeznijo. Odrešenik prihaja, da pridobi srca ljudi in jih odreši. Za to pa sta potrebni vera in ljubezen.
Če je Božji glas utihnil v betlehemski votlici, pa se je na bližnjih gričih znova oglasil. Pastirjem, ki so stražili črede, se je prikazal angel Gospodov in jim oznanil čudovito novico. Nenavadna situacija! Bog je spregovoril pastirjem, ki so jih ljudje zaničevali. Prav njim Bog pošilja svojega glasnika, da jim razodene veliko novico in jih naredi za svoje pričevalce. Izpolnjuje se Marijina napoved, da bo Bog »mogočne vrgel s prestola in povišal nizke!« (po: J. Kužnik)

Pozor! Slišali ste, da se v Sloveniji sproščajo zdravstveni ukrepi tudi glede sodelovanja pri bogoslužju, pa vam posredujem obvestilo, da za našo celjsko škofijo /prav tako za mariborsko/, žal, to zaenkrat še ne velja.

Naslovljeno na vas

V PREDPRAZNIČNIH IN PRAZNIČNIH DNEH
Obiski bolnikov na domu pred prazniki
Nekaj jih je prejelo zakramente že na prvi petek v decembru. Ostale pa želim obiskati še: Ta ponedeljek, 21. decembra (v glavnem dopoldne) v Grajski vasi, Trnavi in Šentrupertu. Ta torek, 22. decembra (v glavnem dopoldne) na Gomilskem, Šmatevžu in Zaklu
Upošteval bom vse zdravstvene varnostne ukrepe, kar pričakujem tudi od obiskanih. Če pa imajo kateri pomisleke glede obiskov, pa prosim, povejte. Šel bom samo tja, kjer želite. Zato prosim, sporočite župniku na telefon 03 572 61 98 ali mobilni 041 67 37 16. hvala.

Luč miru iz Betlehema so skavti to soboto prinesli tudi k nam. v župnijski cerkvi lahko dobite ta simbolni plamen. Svetilk niso dobavili veliko, zato jih bo treba verjetno kaj prinesti seboj. Vzemite pa tudi kartonček s poslanico miru. Obiska treh krajev—kolednikov pa letos, žal, ne bo.

POSLOVILI SMO SE
V torek, 15. decembra ob 14.00 uri na šentrupertskem pokopališču od +Ivana Basleta iz Šentruperta. Dopolnil je 97 let.
Župnijsko občestvo ga priporoča Božji dobroti, naj ga sprejme v svojo luč in mir. Vsem žalujočim pa iskreno sožalje.

Obvestilo: Župnijska cerkev je veliko časa odprta, zagotovo pa 1 uro pred sv. mašo. V cerkvi naj bi bili le posamezniki ali člani istega gospodinjstva ob upoštevanju zdravstvenih ukrepov razkuževanja rok in maske. Če naletite na zaprta vrata, pokličite župnika in vam bo odprl. Možnost tudi za sv. spoved in obhajilo. Na voljo Družinske pratike in koledarji.

Praznik Jezusovega rojstva naj vam vsem podari poživitev miru, veselja in doživljanja Božje bližine.
Voščim in čestitam pa tudi za župnijski praznik—Štefanovo in se zahvaljujem vsem župljanom, zlasti župnijskim sodelavcem!
vaš župnik Martin

MAŠNI NAMENI

NED – 20.12.
4. ADVENTNA NEDELJA
Vincencij Romano, duhovnik
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 do 11.00 priložnost za spoved in obhajilo

PON – 21.12.
Peter Kanizij, duhovnik, cerkveni učitelj
17.00 za +Pavlo in Viljema Natek

TOR – 22.12.
Frančiška K. Cabrini, redovna ustanovitelj.
17.00 za +Ivana Basleta –osmina

SRE – 23.12.
Janez Kancij, duhovnik
13.45 od doma pogreb +Stanislava Mežnarja, ob 14.00 na pokopališču (v Šentrupertu)
17.00 V zahvalo za 70 let na Gomilskem

ČET – 24.12.
Adam in Eva, prastarša
SVETI VEČER
7.30 za +Ano Pristalič in vse njene
Sklep zornic
17.00 za vse Šramove

PET – 25.12.
B O Ž I Č—Jezusovo rojstvo
8.30 za vse župljane—žive in rajne
9.00 do 10.00 spoved in obhajilo
10.00 za +Pavlo Iršič in starše Blatnik, Andoljšek

SOB – 26.12.
Štefan, diakon, mučenec, naš zavetnik
Dan samostojnosti d. p.
8.30 za +žpk. Štefana Steinerja in vse gomiske duhovnike
9.00 do 10.00 spoved in obhajilo
10.00 za +Štefana Šlandra, vse Koprivove

NED – 27.12.
SVETA DRUŽINA
Janez, apostol, evangelist
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 do 11.00 priložnost za spoved in obhajilo

V tem tednu: je drugi največji krščanski praznik—božič—Kristusovo rojstvo. Tudi v teh težkih okoliščinah lahko doživljamo to, kar je sporočilo svete noči: Slava Bogu, mir ljudem. V ta namen pripravite po domovih lepe jaslice, molite, pojte božične pesmi, spremljajte bogoslužja, …