Oznanila – 16. nedelja med letom

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

Tedaj jim je rekel: »Pojdite sami zase v samoten kraj in se malo odpočijte!« Mnogo ljudi je namreč prihajalo in odhajalo, tako da še jesti niso utegnili. In odrinili so s čolnom sami
zase v samoten kraj.« Mr 6,7–11)

BESEDA O BESEDI

POČITNICE Z BOGOM Mr 6,30–34

Zajadrali smo v drugo polovico julija. Šolarji imajo za seboj že praktično mesec počitnic, mnogi delavci in uslužbenci pa so na dopustu. V evangeliju smo slišali, da je tudi Jezus svoje učence, ki so se vrnil s prvega misijonskega potovanja in mu pripovedovali, kaj vse so doživeli in naredili, poslal na dopust. »Pojdite na samoten kraj sami zase in se nekoliko odpočijte.« To je smisel počitnic, dopusta: nabrati si novih moči za delo, najti čas zase, za svoje najbližje, sklepati nova prijateljstva, širiti svoje obzorje. Če smo kristjani, v svoj počitniški »program« vključimo tudi Boga, saj nas on čaka v vseh lepotah narave, ki jih odkrivamo, in v ljudeh, s katerimi se srečujemo. Če kristjan na počitnicah ali dopustu »izključi« Boga, s tem razodeva, da ta čas gleda kot priložnost, da se »razdivja«. – Sodobni način življenja je tako hiter in napet, da bi človek ne mogel vzdržati, če ne bi vsako leto za nekaj časa »izpregel«. Listina druga drugega vatikanskega koncila o Cerkvi v sedanjem svetu pravi: »Prosti čas naj se pravilno uporablja za razvedrilo in utrjevanje duševnega in telesnega zdravja …« – Nekoč so bili prosti dnevi vezani zgolj na nedelje in praznike, danes pa življenje prinaša še bolj »poseben stil«. Cerkvenih praznikov skoraj ni več, pa še ti so med tednom, ko mora večina ljudi iti na delo; nedelje za mnoge niso več dnevi brez dela in niso posvečene Bogu, kakor veleva tretja Božja zapoved, ampak ukvarjanju z drugačnimi opravili. Mnogi, ki se sicer imajo za kristjane, ne najdejo časa za nedeljsko mašo. Preprosto ne pomislijo, da je povezanost z Bogom neusahljivi vir notranje moči in miru ter medsebojne povezanosti. Vsak konec tedna kristjanu omogoča najboljšo »osvežitev«, skok v nadnaravni svet. To je tudi šola za počitniške dni in dopust. Angleži imajo za to izraz »holidays«, kar v dobesednem prevodu pomeni »sveti dnevi«.
Naj bodo dnevi počitnic za vse resnično sveti dnevi, ki bi nas prerodili, osvežili in okrepili. (po: S. Čuk, Misli srca)

15. nedelja med letom

Kot nalašč smo prav v teh dneh brali Jezusove besede v evangeliju, ko vsi mislimo na proste dni, počitnice, oddih. »Pojdite sami zase na samoten kraj in si nekoliko odpočijte!« Radi rečemo, da je v planinah človeku Bog blizu. Kdor s srcem hodi in gleda, ga gotovo opazi. Dopust za človeka postane izreden Božji nagovor po naravi, po izrednih trenutkih, po spremembah, ki jih doživljamo.
Prosimo Gospoda za blagoslov, naj nas v času teh poletnih dni spremlja in varuje. (po: Bogoslužno leto B)

Dobri Jezus! Med počitniškimi dnevi imamo več priložnosti za to, da se družimo s prijatelji. Bodi ob nas in nas spremljaj, da bo naša sproščena igra tudi varna. Ker si pa tudi ti naš prijatelj, se bomo v teh prostih dneh trudili, da ne pozabimo nate. Vsaj ob nedeljah te bomo obiskali v cerkvi, vsak dan pa se ti bomo v jutranji in večerni molitvi še posebej priporočili.

Oratorij 2021 –na Gomilskem od pon. –12.7. do ned. – 18.7.
To nedeljo je sklep tega mladostnega dogajanja. Lahko smo Bogu hvaležni, da je potekalo srečno in lepo, brez kakšnih posebnih težav, za kar v tem posebnem času ni ravno velike gotovosti. Hvala pa tudi vsem sodelujočim, vsem animatorjem z voditeljicama oratorija na čelu. Hvala vsem, ki ste na kakršen koli način podprli oratorij. Upamo, da bodo doživetja, nova spoznanja in lepe melodije še dolgo spremljevalci otrok.

SLOVENSKA MISIJONSKA DOBRODELNA USTANOVA
Sporoča: V nedeljo, 25. julija, bomo obhajali Krištofovo nedeljo. Na ta dan bo, letos že 34. leto zapored, potekala vozniška akcija MIVA za nakup prepotrebnih vozil za naše misijonarje. Obenem bodo duhovniki po župnijah blagoslavljali vozila ter delili Krištofove kartončke in nalepke. Za varstvo na vseh naših poteh, pa bodo blagoslavljali tudi vse nas.

Pri nas bo kot običajno: v župnijski cerkvi in v cerkvi sv. Krištofa, kjer praznujemo praznik zavetnika cerkve, boste pri izhodu dobili nalepke in
kartončke in dali svoj dar, nato pa bo pokropitev vozil. Hvala za vaš dar!

Naslovljeno na vas

Poslovili smo se
V torek, 13.julija smo se s sv. mašo v šentrupertski cerkvi, nato pa s pogrebnim obredom na pokopališču poslovili od +Terezije Žnidar iz Trnave. Zaradi težav z zdravjem je zadnja leta bivala v Domu starejših v Preboldu.
Rada se je udeleževala sv. bogoslužja, naj bo deležna nebeškega.

ROMAJMO Ko je vse pokošeno in pospravljeno, ko je požeto, omlačeno in morda celo že zmleto, ko se čaka le še, da samo od sebe popada z dreves ; ko je prevroče, da bi karkoli načrtoval, – veš, da je nastopil počitniški čas, mesec avgust. In avgust je od vseh mesecev najprimernejši za romanje.
Le eno vzemite s seboj, ko odhajate, brez tega res ne smete na romanje, sicer se utegne zgoditi, da bo pot zaman: srce! Nosite ga na dlani! Naj vsi vidijo vaše srce: Ranjeno. Razbito. Strto. Prebodeno. Obteženo. Užaljeno. Žalostno. Mrtvo. Kamnito. Morda pa vendarle: Živo. Ljubeče. Veselo. Utripajoče. Sveto.
In v opoldnevu meseca, prav na sredini, boste prišli na cilj: k Marijin vnebovzeti! Na veliki šmaren! Na veliko mašo! Na veliko gospojnico! …
In tam pri Kraljici nebes in zemlje, pri Božji Materi in materi vseh ljudi, spočijte svoje srce. Kaj kljub temu da ste prišli na cilj svojega romanja, ste šele na pol poti. Sredi meseca. Sredi življenja. Vrniti se morate namreč tudi domov! (po: G. Čušin)

Na junijskem posvetu Župnijskega pastoralnega sveta je bila dana pobuda, da bi letos zopet romali pred praznikom Marijinega vnebovzetja. Rezervirajte si soboto, 14. avgusta. Kam? Do tega petka spremljamo predloge. (Nismo še romali v Strunjan, a v smeri proti morju je verjetno prevelika prometna gneča; kaj pa cerkev Marije Vnebovzete v Lescah?)

Nova zvonova za župnijsko cerkev na Gomilskem
Bosta bronasta in bosta nadomestila sedaj manjšega jeklenega in tako premostila glasovni razpon med velikim-jeklenim in starim-bronastim. Tehtala bosta ca 720 kg in 370 kg. prvi F, drugi A.
Župnija Gomilsko prosi za vaš dar—prispevek v ta namen. Lahko tudi nakažete TRR Župnija Gomilsko: NOVA KBM SI56 0400 1004 8653 831 namen: za zvonove. Bog povrni vsem, ki ste že darovali! Prosimo še druge.

MAŠNI NAMENI

NED – 18.7.
16. nedelja med letom
Elij, diakon, mučenec
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za našo mladino in otroke
Sklep oratorija, darovanje za animatorje

PON – 19.7.
Arsenij, puščavnik
19.00 za +Jožeta –oblet. in Frančiško Rožič

TOR – 20.7.
Marjeta Antiohijska, mučenka
19.00 za +Franca Turnška

SRE – 21.7.
Danijel, prerok
19.00 za +Marijo Podgoršek—30. dan

ČET – 22.7.
Marija Magdalena, svetopisemska žena
17.00 za +Terezijo Žnidar -osmina (v Šentrupertu)

PET – 23.7.
Brigita Švedska, redovnica
19.00 za +Marijo Šmit

SOB – 24.7.
Krištof, mučenec
19.00 za +Ano Pristalič in vse njene

NED – 25.7.
17. nedelja med letom
Jakob Starejši, apostol
Krištofova nedelja
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Borisa Turnška (v Grajski vasi)
Blagoslov avtomobilov

V tem tednu:
Sodelovanje pri bogoslužju: Še vedno je treba upoštevati navodila za preprečevanje širjenja covid –19.—razkuževanje rok, maske ali razdalja.
Dežurni ministranti: Rok in Zala Rojnik
Bralci Božje besede v nedeljo: I. Simon Brdnik, Majda Jelen; II. Nika Šlander, Anja Šket
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Šmatevž