Oznanila za Veliko noč

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

V E L I K A N O Č 2 0 2 5

»Videl je in veroval« (Jn 20,8) Ko se je apostol Janez zazrl v Jezusov prazni grob, je s telesnimi očmi lahko videl povoje, ki so ležali na mestu, kjer je bilo položeno njegovo razbičano, mrtvo telo, in videl je prtič, ki je bil posebej, zvit na drugem mestu. Njegov notranji, duhovni pogled pa je bil ob tem prevzet od spoznanja, da je Jezus zares vstal od mrtvih in da se je v polnosti uresničila Jezusova večkratna napoved vstajenja.
Zakaj je Janez videl več kot Peter? Ker je Gospoda ljubil in s tem pokazal, da hoče biti zvest Bogu. Tudi v najtežjih in najusodnejših trenutkih, ko so vsi drugi Jezusa zapustili, je bil ob njem, tudi pod križem, ob njegovi smrti. Prav ljubezen, s katero je v preizkušnji ostal zvest Kristusu, mu je omogočila, da je mogel videti več.
Izkušnja vere, da je Jezus premagal smrt in živi, je bilo od vsega začetka osrednje in bistveno oznanilo krščanstva. Gospodovo vstajenje od mrtvih ni samo dar Očeta Sinu, ker je v celoti izpolnil njegovo voljo. Njegova zmaga prinaša upanje vsem, saj nam govori, da zlo, krivda, bolezen, trpljenje in smrt v našem življenju nimajo zadnje besede. Praznovanje velikonočne skrivnosti v tem jubilejnem svetem letu želi poglobiti našo vero, da je »Sin človekov moral biti izročen v roke grešnikov, moral je biti križan in tretji dan vstati« (prim. Lk 24,7).

Voščilo
Ti največji krščanski prazniki nam oznanjajo, da za velikim petkom pride velika noč, za porazom zmaga, za ponižanjem poveličanje, če smo le s Kristusom. Zato, kristjan, veselja tvojega je dan. Aleluja!
Župnik Martin z župnijskimi sodelavci


Velikonočna nedelja Gospodovega vstajenja

BESEDA ŽIVEGA BOGA

Peter in óni drugi učenec sta šla ven in se odpravila h grobu. Skupaj sta tekla, vendar je drugi učenec Petra prehítel in prvi prišel h grobu. Sklônil se je in videl povôje, ki so ležali tam, vendar ni vstopil. Tedaj je prišel tudi Simon Peter, ki je šel za njim, in stopil v grob. Videl je povôje, ki so ležali tam, in prtič, ki je bil na Jezusovi glavi, a ne ob povôjih, temveč posebej zvit na drugem mestu. Tedaj je vstopil tudi oni drugi učenec, ki je prvi prišel h grobu; in videl je in veroval.  (Jn 20,3–8)

BESEDA O BESEDI

POVABILO K VSTAJENJSKI VERI Jn 20,1–9; Lk 24,1–12

Marija Magdalena s hitrim korakom zgodaj zjutraj hiti h grobu, kjer je Jezus pokopan. Nihče je ne more ustaviti. V srcu nosi mir; prevzela jo je neizmerna in hvaležna ljubezen do Gospoda in potem sledi spoznanje: Gospoda so vzeli iz groba in ne vemo, kam so ga položili. – Mar ni takšno pogosto tudi naše razpoloženje. Gospoda ni tam, kjer ga iščemo. Bog ne odgovarja tako, kot smo si predstavljali. In vendar ga Marija Magdalena ne neha iskati. Tudi Simon Peter in Janez ga iščeta. Ne moreta se sprijazniti, da ga ni. To je prvo povabilo velikonočnega jutra. Vera je iskanje Vstalega. Kljub temu, da prvo spoznanje ob grobu ni: Jezus je vstal, ampak: Ne vemo, kam so ga položili, je današnje jutro veselo. Je povabilo k vstajenjski veri, ki jo odkrivamo v ljudeh, ki se znajdejo pri Jezusovem grobu. – Mar ni tudi naša vera pogosto podobna Marijini. Mar nismo pogosto zbegani in ne vemo, kje se Bog skriva, zakaj ga ni. A Marija Magdalena in žene vztrajajo v iskanju in Vstalega končno najdejo. Pot naše vere ni tako preprosta in prav je, da jo vzamemo zares tudi na to slovesno praznično jutro.
Vstajenja ni mogoče dočakati, če se od bližnjih oddaljimo. Seveda v tem trenutku pomislimo na tiste, ki so sami in nimajo nikogar, ki bi bil z njimi. Naj bodo v naših mislih in bodimo z njimi na poti vere. Vera je vedno v občestvu in k temu nas vabi obhajanje velike noči. – Prazen grob je nagovoril samo Janeza. Marija Magdalena in Simon Peter sta začela verovati šele potem, ko se jima je vstali Jezus osebno prikazal. Do osebnega srečanja z njim sta lahko zgolj strmela nad vsem, kar se je v tistem jutru dogajalo, si postavljala vprašanja in doživljala strah in negotovost, ker odgovorov nista dobila ne iz znamenj ne iz sebe. Osebno srečanje pa je tudi njima odstrlo tančico nevednosti in negotovosti. Jezus, njun in naš Gospod in Učitelj, je vstal in živi. Naj odstrani tančico negotovosti tudi z naših src! (po: E. Mozetič)


Naslovljeno na vas.

Sveto leto 2025
 
Natančnejši program 
 

Program dogodkov v svetoletnih cerkvah bo na voljo na spletni strani Škofije Celje: Program svetega leta

Več o svetem letu 2025 v Sloveniji si lahko preberete na: Katoliška cerkev: Jubilej 2025

Opis logotipa

Logotip prikazuje štiri stilizirane podobe, ki predstavljajo ljudi vseh barv, narodnosti in kultur s štirih koncev sveta in spominjajo na jadra velike skupne ladje. Osebe stojijo druga za drugo in se medsebojno objemajo ter tako spominjajo na solidarnost in bratstvo, ki bi moralo povezovati ljudstva. Prva v vrsti predstavlja papeža, Petra današnjega časa, ki vodi Božje ljudstvo k skupnemu cilju. Oklepa se križa, znamenja vere, pa tudi upanja, saj se spodnji del križa nadaljuje v sidro. Valovi pod podobo so razburkani, kar pomeni, da skozi življenje ne romamo vedno po mirnih vodah.

Svetoletna molitev

Nebeški Oče, vera, ki si nam jo dal v tvojem Sinu Jezusu Kristusu, našem bratu, in plamen ljubezni,  ki ga je Sveti Duh izlil v naša srca, naj v nas prebujata blagoslovljeno upanje v prihod tvojega kraljestva.
Naj nas tvoja milost preobrazi, da bomo marljivo gojili seme evangelija, ki bo prekvasilo človeštvo in ves svet, ko zaupno pričakujemo novo nebo in novo zemljo, v katerem bodo premagane sile zla in se bo za vselej razodela tvoja slava.  
Naj milost jubileja v nas, romarjih upanja, oživlja hrepenenje po nebeških dobrinah in na ves svet izliva veselje in mir našega Odrešenika.
Tebi, blagoslovljeni in večni Bog, bodi hvala in slava na veke vekov
Amen.


MAŠNI NAMENI

NED. VELIKA – 20.4.
Jezusovo vstajenje
Aleluja!
7.00 vstajenjska procesija
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Sonjo Mandelc

PON. – 21.4. d. p. d.
2. dan velikoč. praznika
Anzelm, škof, cerkv. u
7.30 za +Jožefa Rakuna
10.00 za vse Koprivove (v Grajski vasi)
Ves teden velikonočna osmina

TOR. – 22.4.
Leonid, mučenec
19.00 za +Majdo Tekavc
Slavljenje – Bog je ljubezen

SRE. – 23.4.
Jurij, mučenec
19.00 za +Antona Zupančiča

ČET. – 24.4.
Fidelis, duhovnik, mučenec
19.00 za +Dragota -oblet. in vse Ribičeve (v Šentrupertu)

PET. – 25.4.
Marko, evangelist
19.00 za +Brankota Pikla in vse Jakčeve

SOB. – 26.4.
Marija, Mati dobrega sveta
19.00 za +Tejo Basle in vse Petrovčeve

NED. – 27.4. Bela
2. velikonočna ned. – Ned. Božjega usmiljenja
Cita, dekla
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Marijo Rojnik

V tem tednu:
Je Velikonočna osmina en sam podaljšan praznik. Veroučenci imajo veroučne počitnice, so pa lepo vabljeni k bogoslužjem.

Dežurni ministranti: v počitnicah vsak en dan
Bralci: v nedeljo: I. Majda Jelen, Jure Vasle II. Tilen Natek, Saša Pikel
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko I.