Oznanila za 30. teden 2012

BESEDA ŽIVEGA BOGA
Apostoli so se zbrali pri Jezusu in mu povedali vse, kar so storili in učili. Rekel jim je: »Pojdite sami zase v samoten kraj in se nekoliko odpočijte!« Mnogo jih je namreč prihajalo in odhajalo, da še jesti niso utegnili.                            (Mr 6,30–31)
       

 

BESEDA O BESEDI
UMIRITE SE – VZEMITE SI ČAS ZASE (Mr 6,30-34)
Sveto pismo, edinstvena zakladnica človeške in Božje modrosti, pravi, da je človek na tem svetu popotnik in da tu ne najde svojega pravega doma in prave domovine. To je vedel že sveti Avguštin, veliki krščanski genij iz 5. stoletja, ko je govoril o nemirnem človeškem srcu. Tudi sam je bil nemiren iskalec; poganjal se je za užitki tega sveta, vse dokler ni dojel, zakaj je vse to premalo, zakaj ga ne izpolni in osreči.
Nekaj podobnega doživljamo mi, današnji avtomobilski nomadi: avto je postal nepogrešljiv; v njem vidimo simbol osebne svobode in samostojnosti. Pa nam res prinaša tako zaželeno svobodo? Ali nas ne prisili vsak dan, da po polžje vozimo v strnjeni koloni, če celo kje ne obtičimo zaradi zastoja ali moramo v prazno krožiti po mestu? Še bolj žalostno je ugotavljati kulturno raven nekaterih voznikov. Ste opazili, kako objestni in surovi postanejo nekateri sicer miroljubni ljudje, brž ko sedejo za krmilo?
Ob naših počitniških navadah lahko začnemo razmišljati o nas samih in se morda namesto nabiranja kilometrov odpravimo na neko večje, drugačno, neobičajno potovanje in iskanje. Ali ni zares človeka vredno predvsem tisto potovanje, ko stopimo iz vsakodnevne omejenosti in gremo odkrivat to, kar je večno, ko iščemo Božje obličje in prestopimo meje zemeljskega? To je potovanje v svet duha. Vredno je poskusiti! Morda nam bo ravno to prineslo resnično svobodo. Saj za tem naposled vse zavestno ali nezavestno hrepenimo. Jezus nam daje nadvse moderen nasvet, kot nalašč za naš čas vsakovrstnih pretiravanj: »Pojdite sami zase v samoten kraj in se nekoliko odpočijte!« Nekaj takšne blagodejne samote in telesnega ter duševnega počitka si privoščimo v teh poletnih dneh!                                        Po: B. Dolencu

16. nedelja med letom – Krištofova nedelja            
Videli so jih pa, da odhajajo, in mnogo jih je to zvedelo: in od vseh mest so peš hiteli tja in prišli pred njimi. Ko je Jezus izstopil, je zagledal veliko množico; zasmilili so se mu, ker so bili kakor ovce, ki nimajo pastirja, in jih je začel mnogokaj učiti.  (Mr 6,33-34)

Tudi mi večkrat tavamo kot ovce. Jezus pa vedno znova stopa med nas, da bi nas učil, nam kazal pot.
Bodimo v teh dopustniških dneh odprti za Jezusovo navzočnost med nami.

  
Sveti Krištof, spremljaj nas na vseh poteh, da varno prispemo na naš cilj!

Vsi smo danes še kako vezani na prometna sredstva. Krištofova nedelja nas vsako leto v juliju poveže v skupni molitvi in prošnji k nebeškemu Očetu, da bi nas vse na priprošnjo sv. Krištofa varoval pri vseh vožnjah na vseh poteh našega življenja. Vozniki, pa tudi drugi, ob tej priložnosti namenijo svoj dar za srečno prevožene kilometre. Kako mogočen je ta dar in kako rešilen za naše misijonarje in ljudi v tretjem svetu, zgovorno pričajo vozila, sad te akcije Miva.
Da lahko misijonarji opravljajo svoje človekoljubno poslanstvo, potrebujejo prevozna sredstva. Njihovo delo je večinoma v krajih, ki so zelo oddaljeni od središč. Dobro vozilo jim omogoča, da lahko prevažajo v te kraje hrano, gradbeni material, učitelje, katehiste in otroke, predvsem pa bolnike in tako rešujejo življenja.
Krištofova nedelja je zato obilen božji blagoslov za vse voznike, saj jim poleg blagoslova Bog podarja tudi zavest, da morajo odgovorno in pametno voziti. Je pa še poseben blagoslov, ki ga Bog preko darov, zbranih ob tej nedelji za akcijo MIVA, poklanja našim misijonarjem in jim omogoča varna in rešilna pota posebej po brezpotjih Afrike, Azije in južne Amerike.
Krištofova nedelja nas tako povezuje z božjo dobroto in božjim varstvom. Naša dobrota pa objema misijonarje in ljudi v misijonskih deželah.

Naslovljeno na nas

KRIŠTOFOVA NEDELJA, 22.7.2012
Praznik zavetnika (patrona) cerkve v Grajski vasi,
praznik zavetnika voznikov in priprošnjika za srečno vožnjo.
MISIJONSKA AKCIJA
na Krištofovo nedeljo, 22. julija 2012
MOJ DAR BOGA SLAVI ZA VSE PREVOŽENE POTI.
Po vseh sv. mašah boste pri izhodu dobili nalepko in dali svoj dar za misijone. Bog povrni!

V tem tednu goduje – 28. julij: SV. VIKTOR
Papež Viktor I. je eden najpomembnejših mučencev-papežev v prvih krščanskih stoletjih. Bil je Afričan. Že v mladosti se je udomačil v Rimu in tam dokončal študije; nato je sprejel cerkvene redove. Kot duhovnik se je odlikoval v hitrem dojemanju, ostroumnosti, čvrstem značaju in krepostnem življenju. Ko je 189. leta umrl papež Elevterij, ga je ljudstvo in duhovščina enoglasno izvolila za najvišje cerkveno dostojanstvo. Sveti Viktor je sijajno ustrezal izkazanemu mu dostojanstvu. Krepko je vzel v roke krmilo cerkvene ladje, vztrajno se bojeval zoper Kristusove sovražnike in s svetlim zgledom prednjačil vernikom. Umrl je okoli leta 199, in sicer mučeniške smrti ter je pokopan na Vatikanskem griču blizu apostola Petra.

ŽUPNIJSKO ROMANJE PRED VELIKIM ŠMARNOM – V SOBOTO, 11. AVG
Naše vsakoletno romanje na soboto pred praznikom Marijinega vnebovzetja nas bo letos vodilo v vhodno Slovenijo. Zadnja leta smo romali proti severu in zahodu (Gospa Sveta, nato Višarje in lani Barbana). V času neugodnega gospodarskega stanja se bomo gibali znotraj meja naše ožje domovine, kar pa našega romanja gotovo ne bo osiromašilo. Tudi v tem delu Slovenije se da veliko lepega videti in doživeti. V Slomškovem letu bomo obiskovali kraje njegove škofije (na njegovem grobu v mariborski stolnici pa smo bili lepo zastopani na pomladanskem romanju naše škofije na Slomškov grob). Ustavili se bomo v Jeruzalemu (morda tudi na Svetinjah, ko se bomo vozili skozi), nato v Veržeju, kjer je pomembno salezijanko duhovno in kulturno središče Marianum in kjer deluje večja skupnost salezijancev in zato bo tam lepa priložnost da opravimo osrednji del romanja. Tam bo tudi možnost za kosilo. Nato bomo nadaljevali pot na Kapelo nad Radenci nato k Svetemu Duhu pri Sv. Juriju ob Ščavnici in nazadnje k Sv. Trem kraljem pri Benediktu. Lepo vabljeni. Rezervirajte si ta dan, lahko pa se tudi že priglasite pri župniku. Povejte še drugim. Hvala!

NED; 22.7.
16. ned. med letom –
Krištofova nedelja – praznik grajske cerkve
Marija Magdalena, spokornica 
7.30 češčenje
8.00 za vse župljane—žive in rajne
9.30 za +starše Ledinšek in Rihar
10.30 za +Jankota Lukanca (v Grajski vasi)
blagoslov vozil, misijonska akcija MIVA                                                                           
 
PON; 23.7.     
Brigita Švedska, red., sozavetnica Evrope 
19.00 za +Marijo -oblet. in Antona Sovinc
             
TOR; 24.7.     
Krištof, mučenec,
zavetnik šoferjev  
19.00 za +Frančiško Malgaj in vse Horvatove

SRE; 25.7.    
Jakob Starejši,
apostol

19.00 za +Jakoba Drev (god) in vse njegove

ČET; 26.7.
Ana in Joahim, starša
Device Marije

17.00 za +Ano (god) in vse Fondove (v Šentrupertu)
19.00 za +Anico (god) in Milana Košenina

PET; 27.7.
Gorazd, Kliment in dr.
uč. Cirila in Metoda

19.00 za +Ano in Anko – god ter vse Koprivove

SOB; 28.7.
Viktor I. (Zmago),
papež
19.00 za +Marto Kunst -god in vse Gregurjeve

NED; 29.7.
17. ned. med letom
Marta, Jezusova učenka

7.30 češčenje
8.00 za vse župljane—žive in rajne
9.30 za + Viktorja Jelen

V tem tednu bo na koledarju kar nekaj pomembnih svetniških spominov: že prvi delovni dan je sv. Brigita Švedska, ki je sozavetnica Evrope, v torek je sv. Krištof, , nato sv. Jakob Starejši, ki je prvi med apostolov umrl mučeniške smrti, nato sv. zakonca Joahim in Ana – vzornica materam, sv. učenci sv. Cirila in Metoda. Ustavimo se ob teh markacijah.
Bralci v nedeljo: I. Lucija Blatnik, Nina Merzdovnik II. Majda Jelen, Barbara Trogar
Dežurni ministrant(ka): Aljaž in Jan Juhart
Prošnja: ker v času počitnic in dopustov ni mogoče vedno dobiti informacij o odsotnosti, zato je na seznamu dežurstev – za bralce in ministrante, napisan kdo, ki je odsoten. Kadar se to zgodi in ste s tem seznanjeni, si priskrbite zamenjavo, ali vsaj obvestite župnika, da on poišče namestnika. Hvala!
Urejanje, krašenje župnijske cerkve: Grajska vas