Oznanila za 7. teden 2014

BESEDA ŽIVEGA BOGA

2014-07-1Vi ste luč sveta. Mesto, ki stoji na gori, se ne more skriti. Svetilke tudi ne prižigajo in ne postavljajo pod mernik, marveč na svetilnik in sveti vsem, ki so v hiši. Tako naj vaša luč sveti pred ljudmi, da bodo videli vaša dobra dela in slavili vašega Očeta, ki je v nebesih. (Mt 5,14–16)

BESEDA O BESEDI

EVANGELJSKA SOL (Lk 2,22–40)

Jezus nam ni naročil, naj bomo moka, ki je je v kruhu neprimerno več kot soli. Tudi ne pravi, naj bomo voda, katere je prav tako veliko in je za vse uporabna. Ni nam rekel, naj bomo sladkor, da bi se kdo zaradi nas oblizoval … Jezus nam tudi ni zapovedal, naj bomo olje, vino, ogenj, meč ali kaj drugega pomembnega.
Sol naj bomo, preprosta in navadna sol, malce grenkega okusa, prav nič privlačna človeškim čutilom. Sol, ki je ne sme biti ne preveč ne premalo, če hočemo, da bo jed užitna.
Zamislimo se v drobec soli v kosu kruha. Osamljen je in izgubljen med moko, vodo in drugimi snovmi. Pa je vendarle potreben. Tiho in neopazno deluje s tem, da je tam, kamor spada, in tako, kakor mu je določeno.
Podoben občutek imamo morda tudi mi. Med množico, ki se razlikuje od nas, se zavedamo svoje majhnosti in osamljenosti. Toda Bog nas je postavil prav na to mesto in nam določil prav to vlogo. Ni samo potrebna, temveč je celo nezamenljiva.   Velikokrat nas kristjane kdo obsodi. Nekaterim to tako leže na dušo, da se umaknejo. Preprosto jih zmanjka. Drugi gredo vase in si pričnejo izpraševati vest, če nismo kristjani morda res postali pokvarjena sol, ki ni za drugo, kot da se zavrže in jo ljudje pohodijo. Sept drugi so ogorčeni; loteva se jih skušnjava, da bi postali ogenj in meč in obračunali z vsemi, ki si upajo kaj takega o nas misliti.
Z ničimer drugim ne bomo ovrgli trditve o »opiju za ljudstvo« kot z resnim in vztrajnim prizadevanjem, da bomo res to, kar nas je imenoval Kristus – zdrava in nesprijena evangeljska sol. (po: F. Cerarju)

5. nedelja med letom

LUČ V TEMI

Dober človek je kot majhna luč, ki se po našem svetu premika skozi noč in na svoji poti prižiga mrtve zvezde. Dobrota, ki si jo ljudje izkazujejo s prijateljstvom in ljubeznijo, stoji na drugem bregu kot uspešnost in konkurenca. Ne da se programirati in kontrolirati. Dobrota je globlja. Je kot topel zalivski tok. Neviden, vendar ga čutimo na obalah sveta, ki že predolgo zmrzujejo zaradi hladu med ljudmi. Na obzorju vidim prihajati ljudi. Ljudi iz vseh držav in vseh socialnih slojev. Vstajajo. Z lučjo svojega srca bodo ljudem podarili orientacijo in upanje. Z močjo svojih besed in srca bodo zaščititi ljudi pred krivico. S skrbnimi rokami bodo rešili ljudi in jih pripeljali do oaze. Ljudje vodijo ljudi k luči, k novemu življenjskemu stilu, proč od lakomnosti, sovraštva in nasilja. (po: P. Bosmnasu)

IZ POSLANICE PAPEŽA FRANČIŠKA ZA SVETOVNI DAN BOLNIKOV 2014
Vera in dejavna ljubezen: »Tudi mi smo dolžni dati življenje za brate« (1Jn 3,16)

Dragi bratje in sestre!
1. ob priložnosti 22. svetovnega dneva bolnikov, ki letos nosi naslov Vera in dejavna ljubezen: »Tudi mi smo dolžni dati življenje za brate« (1Jn 3,16), se še posebej obračam na bolne in vse tiste, ki skrbijo za njihovo pomoč in oskrbo. Cerkev vidi v vas, dragi bolniki, posebno navzočnost trpečega Kristusa. In tako je ob nas ali bolje v našem trpljenju, trpljenje Jezusa, ki nosi z nami to težo in v tem odkriva smisel. Ko se je Božji Sin povzpel na križ, je s tem uničil osamljenost trpljenja ter osvetljil temo. Postavljeni smo tako pred skrivnost Božje ljubezni do nas, ki nam vliva upanje in pogumUpanje, ker je v načrtu Božje ljubezni tudi noč trpljenja, ki pa se odpre v velikonočno svetlobo; in pogum, da se v njegovi družbi in skupaj z Njim soočimo z vsakim nasprotovanjem.
22. svetovni dan bolnikov zaupam v priprošnjo Mariji, da bi pomagala bolnikom živeti njihovo trpljenje v povezanosti z Jezusom Kristusom ter podpira tiste, ki za njih skrbijo. Vsem, bolnikom, zdravstvenim delavcem ter prostovoljcem iz srca podeljujem apostolski blagoslov.
(besedilo je s strani http://sl.radiovaticana.va/news/2014/02/06/poslanica_pape%C5%BEa_fran%C4%8Di%C5%A1ka_za_22._svetovni_dan_bolnikov_2014/slv-770778
s (spletne strani Radia Vatikan))

Pogled naprej

DUHOVNA OBNOVA ZA ŽUPNIJSKE SODELAVCE
2014-07-2bo v soboto, 15 februarja 2014 ob 10. uri v samostanu v Olimju, pod vodstvom patra Ernesta. Vabljeni vsi pevci, bralci, člani ŽPS, gospodarskega sveta – cerkveni ključarji, sodelavci Karitas, krasilke, … Prijavite se  čim prej župniku ali predstavnikom posameznih skupin.
Župnijski sodelavci ste nepogrešljivi v življenju in delu župnije. Veliko dajete, mnogo se od vas pričakuje. Zato je dobro, da si vzamete čas tudi zase in napolnite »duhovne akumulatorje«, za kar bo lepa priložnost tudi ta duhovna obnova.

Duhovni dnevi  za  starejše bodo letos  od 28. februarja do 2. marca (pozor: en teden prej kot je bilo po prvotni napovedi) v našem Domu srečanj. Starejši župljani, mislite na to druženje koristnega s prijetnim.

UDELEŽBA MLADIH NA RAZGLASITVI PAPEŽEV BLAŽEGA JANEZA XXIII. IN JANEZA PAVLA II.  Romanje bo potekalo v organizaciji Društva SKAM od 26. do 30. aprila 2014. poleg Rima, ki je glavni cilj romanja, na programu tudi obisk Assisija., priložnost za druženje s vrstniki in duhovno poglabljanje.
Prijave se že zbirajo, in se bodo do zasedbe prostih mest oz. najkasneje o 5.marca.  (Več informacij dobite na spletni strani: http://www.drustvo-skam.si/rim/index.php)

To, kar nam leti iz ust, je naša osebna izkaznica kulture.
Kultura namreč ni zgolj naše poznavanje visoke umetnosti,
ampak je najprej naš vsakdanjik in obnašanje v njem.
(Berta Golob)
 

MAŠNI NAMENI

NED—9.2.
5. nedelja med letom
Apolonija, dev., muč.
7.30 češčenje
8.00 za vse župljane – žive in rajne
9.30 za +Karla Sirše -oblet.

PON—10.2.
Sholastika, devica, redovnica
17.00 za +Pavlo in Viljema Natek

TOR—11.2.
Lurška Mati Božja
Svetovni dan bolnikov
17.00 za +župnika Adolfa Pikla (god)

SRE—12.2
Evlalija, mučenka
17.00 za +Marijo Jerman in starše Jerman Jager

ČET—13.2.
Jordan Saški, redovnik
15.30 za vse ljudi  v stiski (v Šentrupertu)
17.00 za +Jelko in Alojza Kobal

PET—14.2.
Valentin, duhovnik, mučenec
17.00 za +Jožefo Rančigaj -oblet. in vse Brežnove

SOB—15.2.
Klavdij, redovnik
17.00 za +Jožeta Turk

NED—16.2.
6. nedelja med letom
Julijana Koprska, muč.
7.30 češčenje
8.00 za vse župljane – žive in rajne
9.30 za +Franca -oblet. in Pavlo Jernejc

Srečanje za odrasle bo v sredo ob 19.00 uri v Domu srečanj. Tokrat bo na sporedu svetopisemski film Salamon, drugi del. Pridite če tudi niste videli prvega dela, ker sta vsak zase zaključena celota. (naslednjo sredo pa bomo imeli voditelje -goste: najprej g. Franca Kralja, nato zakonca Tadejo in dr. Jožeta Šrekl). Lepo vabljeni.

Sestanek za starše prvoobhajancev bo v petek ob 17.45 uri v Domu srečanj. Vsi starši lepo vabljeni.

Mladinski bo v soboto ob 19.00 uri v Domu srečanj. Vsi mladi, lepo vabljeni!

Bralci – v nedeljo: I. Lucija Blatnik, Franci Skok; II. Petra Basle, Maja Rojnik
Dežurni ministrant(ka):  Melanija Hadolin, Špela Pajer
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Trnava