Oznanila za 21. teden 2014

ŽUPNIJSKE BINKOŠTI

Sveta birma, 18.maja 20142014-21-1
Sveti Duh, pridi in prenovi obličje zemlje!
Sveti Duh, razsvetljuj s svojo lučjo naš razum!
Sveti Duh, zapisi v naša srca svojo postavo!
Sveti Duh, vnemaj nas z ognjem svoje ljubezni!
Sveti Duh, odpiraj nam zaklad svojih milosti!
Sveti Duh, poučuj nas v pravi molitvi!
Sveti Duh,, razsvetljuj nas s svojim nebeškim navdihovanjem!
Sveti Duh, vodi nas po poti zveličanja!
Sveti Duh, daj nam edino potrebne vednosti!
Sveti Duh, navdihuj nas, da bomo znali izvrševati dobra dela!
Sveti Duh, daj nam vztrajati v pravičnosti!
Sveti Duh, bodi ti sam naše plačilo!        

2014-21-2

 

Zakrament sv. birme so prejeli:
Anže, Eva Č., Eva S.,Jan, Juš, Klemen, Lucijan, Martin, Maša, Matevž, Miha, Nika, Patrik, Rihard, Sergeja, Tadeja, Tilen, Vane,

Vsem birmancem iskreno čestitamo.

5. velikonočna nedelja

BESEDA ŽIVEGA BOGA
2014-21-3Tomaž mu reče: »Gospod, ne vemo, kam greš; in kako bi mogli vedeti za pot?« Jezus mu reče: »Jaz sem pot in resnica in življenje. Nihče ne pride k Očetu drugače kot po meni. Če ste spoznali mene,boste poznali tudi mojega Očeta. Zdaj ga poznate in videli ste ga.« (Jn 14,5–7)

BESEDA O BESEDI

IMETI DOM   Jn 14,1–12
Kristus nam v današnjem evangeliju zagotavlja, da imamo dom, hišo, s pripravljenim bivališčem: »V hiši mojega očeta je veliko bivališč« (Jn 14,2). Pravijo, da je bistvena razlika med popotnikom in med romarjem. Oba sicer potujeta, a drugi potuje v zavesti, da ima njegova pot cilj. Kristjanovo življenjsko romanje ima cilj. Je pot domov.  Če je danes toliko nesmisla in obupa, ali ga ni tudi zato, ker ni več zavesti, da ima naša pot cilj in da nas doma nekdo čaka? Če je toliko negotovosti in strahu, ali ni tako zato, ker nimamo pred očmi dejstva, da se bomo vrnili domov? Ko so mater Terezijo vprašali, ali se boji umreti, je odgovorila: »Domov naj bi se bala iti?« Kako je svetnikom domača misel na Očetov dom, nam dokazuje tudi blaženi Slomšek, ko poje: »V nebesih sem doma.« Imeti vero pomeni imeti dom. Imeti dom pa pomeni počutiti se varnega. Zato nas Gospod pomirja: »Vaše srce naj se ne vznemirja.«    Pravijo, da imajo ptice nagon po domu. Lastovke se, potem ko preletijo na tisoče kilometrov, vračajo pod domači krov. Tudi ljudje imamo nekakšen nagon po domu. A kakor nagon po domu ptic ne obvaruje pred boji z vetrovi, dežjem, snegom ali drugimi vremenskimi neprijetnostmi, tako tudi ljudi vera ne ubrani pred življenjskimi udarci. Nam pa slednja daje moč, da jih prenašamo. Zagotavlja nam, da imamo dom, kamor se lahko vrnemo in kjer nas nekdo čaka.
Ko pridemo v neznan kraj ter prosimo koga, naj nam pove za pot, nam ta začne razlagati v slogu: »Dve ulici naprej na levo, pri naslednjem semaforju na desno, potem nekoliko naprej pa ostro levo …« Ob taki razlagi se bomo skoraj gotovo izgubili. Če nam pa reče: »Tudi jaz grem v isto smer, sledite mi,« si oddahnemo. Kristjani nimamo samo doma, začrtana nam je tudi pot. In imamo nekoga, ki nam to pot ne samo razlaga, ampak jo je prehodil pred nami. »Jaz sem pot.« Mi mu sledimo, ker je najzanesljivejša pot, da bomo prišli domov, saj pravi: »Nihče ne pride k Očetu drugače kot po meni.« (po: B. Rustja, Tvoje obličje iščem)

Naslovljeno na vas

PRAZNIK PRVEGA SVETEGA OBHAJILA v nedeljo, 25. maja ob 10.30 uri

2014-21-4Prvo sveto obhajilo je dan, ko Bog otroku in družini na viden, doživet način pokaže, da se človeku sam podarja. Hkrati s seboj pa tudi nas same nam samim podarja tako, kakor bi se sami nikdar ne bi znali.
To je veliki dan za prvoobhajance, ki bodo prvikrat povabljeni k Božji mizi, za njihove domače in za vse bogoslužno občestvo. Vsi naj bi se na ta praznik čim bolje pripravili in ga čim lepše praznovali. Mi, ki smo bili prvoobhajanci pred toliko in toliko leti bomo skupaj praznovali obletnice svojega prvega svetega obhajila, čeprav ga nismo imeli prav na isti dan. Zato naj bi ta dan s še večjo zbranostjo in ljubeznijo tudi sami prejeli sv.obhajilo.
Tudi dan prve svete spovedi je velik dan. Kako dragocen dar je dar sprave, odpuščanja miru! Naj že otroci zaslutijo, kako veliko srečo imajo, da bodo kasneje v življenju, ko bodo dušne rane kdaj zares skeleče imeli možnost priti k njemu, ki se kot Usmiljeni Samarijan sklanja k nam. Člani družin prvoobhajancev, zagotovo pa starši, boste otroke spremljali k prvi sv.spovedi – in tudi sami pristopili k temu zakramentu, v kolikor v zadnjem času že niste bili, če so le pogoji za to. Morda kateri že dolgo ni napravil tega koraka; pa bo v tem primeru to še dragocenejše!
Vsem letošnjim prvoobhajancem (in prvospovedancem): Janezu, Katarini, Manji, Marku, Neži, Niki, čestitamo z željo, da bi se nam odslej pogosto pridružili pri Božji mizi – zlasti ob nedeljah in praznikih!
Na slovesnost prvega sv.obhajila ste vsi prav lepo vabljeni.
Seveda pa bo v cerkvi ta dan spredaj namenjen prostor prvoobhajancem, njihovim staršem in domaćim prvoobhajancev.

Pogled naprej:
V nedeljo,  25. maja pa prvo sv. obhajilo – ob 10.30 uri.

Od ponedeljka, 7. julija do nedelje 13. julija bo počitniški oratorij za otroke, zadnji dan pa bo tudi župnijski dan.
Od 14. do 18. julija romanje v Lurd. Čas za prijavit je še samo do 18. maja.

MAŠNI NAMENI

NED—18.5.
5. velikonočna nedelja
Janez I., papež, mučenec    
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
9.00 SLOVESNOST SV. BIRME: za birmance in njihove svojce
V čast Svetemu Duhu za razsvetljenje

PON—19.5.
Krispin, redovnik    
18.30 za + Marto Kunst- oblet.
Šmarnice

TOR—20.5.   
Bernardin Sienski, duhovnik    
18.30 za +Ivana Tekavc in starše KorošecTekavc

SRE—21.5.
Teobald, škof
18.30 za +Marijo in Ivana Grah

ČET—22.5.  
Julija (Julka), mučenka    
17.00 za +Rozalijo Potočnik/Šentrupert (v Šentrupertu)
18.30 za +Klemenove

PET—23.5.  
Evtihij, opat  
18.30 za +Ano Pristalič

SOB—24.5.
Marija, Pomočnica kristjanov-Marija Pomagaj    
18.30 za +Ferdinanda Orožim in vse Jakovčeve

NED—25.5.
6. velikonočna nedelja
Urban I., papež, mučenec  
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.30 SLOVESNOST PRVEGA SVETEGA OBHAJILA: za prvoobhajance.

Ta teden bo v naši župniji v znamenju priprave na prvo sv. obhajilo. Sodelujmo.

Prvoobhajanci imajo pripravo v ponedeljek in sredo ob 17.30 uri v župnijski cerkvi. Vabljeni tudi starši.

Birmanci: vabljeni k šmarnicam – Apostoli so se z Marijo pripravljali na binkošti in je Marija ostala med njimi. Naj bo tako tudi pri vas.

Bralci v nedeljo: I. kdor bo od bralcev pri prvi sv. maši  II. Svojca prvoobhajancev
Dežurni ministrant(ka):  ministranti šmarničarji
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: starši prvoobhajancev

Vsi sodelujmo pri pripravi in nato skupaj praznujmo!