Oznanila za 22. teden 2014

ŽUPNIJSKI EVHARISTIČNI PRAZNIK

2014-22-1Prvo sveto obhajilo 25. maja 2014

Ko otrok doseže določeno zrelost, tako v osebnem kot krščanskem življenju, je napočil čas, da prejme najsvetejši zakrament –  obhajilo, od katerega so odvisni vsi ostali zakramenti; še več, brez tega zakramenta ne bi bilo ostalih zakramentov.
V tem organizmu zavzema evharistija kot »zakrament zakramentov« edinstveno mesto: »vsi drugi zakramenti so naravnani nanj kot na svoj cilj«(KKC 1211). Iz zakramenta evharistije izvirajo vsi ostali zakramenti, zakaj v zakramentu evharistije je navzoč sam Jezus Kristus.
2014-22-2

Vsem letošnjim prvoobhajancem: Janezu, Katarini, Manji, Marku, Neži, Niki, čestitamo z željo, da bi se nam odslej pogosto pridružili pri Božji mizi – zlasti ob nedeljah in praznikih!

Vsem našim prvoobhajancem
iskreno čestitamo.

6. velikonočna nedelja

BESEDA ŽIVEGA BOGA
2014-22-3Duha resnice, ki ga svet ne more prejeti, ker ga ne vidi n tudi ne pozna; vi pa ga poznate, zakaj prebiva pri vas in bo v vas. Ne bom vas zapustil sirot; prišel bom k vam. Še malo in svet me ne bo več videl; vi pa me boste videli, zakaj jaz živim in vi boste živeli. (Jn 14,17–19)

BESEDA O BESEDI

KDOR LJUBI, SPOLNJUJE ZAPOVEDI  Jn 14,15–21
Kdor ljubi bližnjega, se bo trudil, da mu bo ugajal in mu bo hudo, če ga bo razžalil ali mu storil krivico. Do bližnjega bo tako pozoren, da bo izpolnil, za kar ga bo drugi prosil. »Če me ljubite, boste spolnjevali moje zapovedi« (Jn 14,15), pravi Kristus v današnjem evangeliju. Te besede vržejo novo luč na zahteve nekaterih sodobnikov, naj se odpravi vrsta zapovedi. Drugi podobno trdijo, da zapovedi sploh niso več potrebne. Zunaj konteksta ljubezni je to res.
»Če prihaja vse manj ljudi v cerkev, bi lahko malo omili zapoved, da ne bi bilo treba hoditi vsako nedeljo k maši,« mi je dejal eden od popularnih »sodobnih reformatorjev«. »Če je vedno manj duhovnikov in če se vedno več zakoncev loči, bi Cerkev lahko odpravila celibat in spremenila nauk o nerazvezljivosti zakona,« je bil še naprej praktičen. »Ker je vse več nasilja v družinah, lahko začnete pretepati svoje otroke!« sem bil jaz še bolj konkreten. »Ne, tega pa ne. Preveč jih imam rad!« »Ker imate radi otroke, jih ne pretepate. Ker imate radi ženo, ste ljubeznivi z njo. Ljubezen vam narekuje, da upoštevate svoje bližnje!« sem mu odgovarjal. »Če je vse manj ljudi v cerkvi, ni treba odpraviti zapovedi, ampak med ljudmi poživiti ljubezen do Boga in cerkve bodo polne.«
»Če me ljubite, boste spolnjevali moje zapovedi.« Ljubezen je stvar odnosa. Kdor bo imel z Bogom osebni odnos in ga bo ljubil, ga bo poslušal. Z ukinitvijo zapovedi ne bi rešili ničesar, z oznanilom Božje ljubezni pa marsikaj. Ne izpolnjujemo zapovedi, da bi nas Bog ljubil, ampak zato, ker nas ljubi. Ker nas Bog ljubi in smo izkusili njegovo ljubezen, izpolnjujemo njegove zapovedi. (po: B. Rustja, Tvoje obličje iščem)

Naslovljeno na vas

VNEBOHOD: (ČETRTEK, 29 maja): V šestem tednu velikonočnega časa se obhaja praznik Kristusovega vnebohoda. Evangeliji so za vse dni vzeti iz Jezusovih poslovilnih govorov.  V šestem tednu velikonočnega časa se obhaja praznik Kristusovega vnebohoda. Evangeliji so za vse dni vzeti iz Jezusovih poslovilnih govorov.
Zato pa je z nami na drug način, toda za to so potrebne oči vere, da spoznamo njegovo navzočnost v nas in med nami: »Še malo in svet me ne bo več videl, vi pa me boste videli, ker jaz živim in tudi vi boste živeli. Tisti dan boste vi spoznali, da sem jaz v svojem Očetu in vi v meni in jaz v vas« (Jn 14,19–20). Svet je preveč slep, da bi zaznal Vstalega, toda naše oči vere ga vidijo. Spoznamo ga že po tem, da živimo. To je zame pomemben dokaz za Boga: živim in življenje se v meni razvija – v tem vidim Vstalega in izkušam Boga.
V svoji živosti, ko smo sposobni vstati iz teme, ko se iz praznine ponovno razbohoti življenje, spoznamo Vstalega. In v življenju, ki v nas premaga tudi smrt, spoznamo, da je Kristus v Očetu in da smo mi v Kristusu in on v nas. To je najbolj tolažilno sporočilo, ki nam ga je zapustil ob svojem slovesu. Ne bo več hodil med nami, ampak bo v nas – in mi bomo v njem. (po: A. Grün, Izkusimo velikonočno veselje)

Nedeljske nabirke za pomoč žrtvam poplav v Srbiji in BiH

Slovenski škofje so sklenili, da bo v nedeljo, 25. maja 2014, oz. v nedeljo, 1. junija 2014, po vseh slovenskih župnijah nabirka za pomoč žrtvam poplav v Bosni in Hercegovini ter v Srbiji. Polovico zbranih finančnih sredstev bodo slovenske škofije posredovale nadškofiji Sarajevo, drugo polovico pa nadškofiji Beograd. Z omenjenimi sredstvi bosta obe nadškofiji pomagali žrtvam poplav. Slovenska Cerkev se zahvaljuje vsem organizacijam in posameznikom v Sloveniji, ki v teh dneh velikodušno zbirajo pomoč, prav tako pa se v molitvi spominja vseh žrtev poplav.
Pri nas bo ta nabirka v nedeljo, 1. junija. (ker za  nedeljo prej bi bilo premalo obveščenih in ne bi imeli denarja seboj). Vnaprej: Bog vam povrni!

Pogled naprej:2014-22-4
Od ponedeljka, 7. julija do nedelje 13. julija bo počitniški oratorij za otroke, (prijavnice so  že na voljo). Zadnji dan pa bo tudi župnijski dan.
Od 14  do 18. julija romanje v Lurd.

MAŠNI NAMENI

NED—25.5.
6. velikonočna nedelja
Nedelja turizma
Urban I., papež, muč.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.30 SLOVESNOST PRVEGA SVETEGA OBHAJILA
Za prvoobhajance.

PON—26.5.
Filip Neri, duhovnik
prošnji dan
18.30 za +Alojza Lukmana – oblet.
Šmarnice

TOR—27.5.
Alojzij Grozde, mučenec
prošnji dan
18.30 za +Marijo in Milana Korun -30. d.

SRE—28.5.
German, škof
prošnji dan
18.30 za +Marijo in Rozo Cizej

ČET—29.5.
Gospodov vnebohod
Maksim Emonski, škof
17.00 za +Marjana Žnidar in Franca Kapel (v Šentrupertu)
18.30 za +duhovnika Leopolda Selčana

PET—30.5.
Kancijan, mučenec
18.30 za +Ano Pristalič
Začetek binkoštne devetdnevnice

SOB—31.5.
Obiskanje D. Marije
Sklep šmarnic
18.30 za +Katico Ocvirk (20.) oblet.

NED—1.6.
7. velikonočna nedelja
Ned. sredstev obveščanja
Urban I., papež, mučenec
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.30 za +Albina in Marijo Stepišnik -obl.
Začetek junijskega češčenja Jezusovega srca – vrtnic

Karitas: sestanek sodelavcev župnijske karitas bo v torek ob 19.15 uri v župnišču. Lepo vabljeni.

Sestanek za starše veroučencev sedmega razreda bo v petek 17.30 uri, namesto k verouku naj pridejo zraven tudi veroučenci. Lepo vabljeni.

Bralci v nedeljo: I. Franc Skok, Anka Trogar  II. v Št.R. Petra Basle, Simeona Rakun
Dežurni ministrant(ka):  ministranti šmarničarji
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko