Oznanila za 45. teden 2015

BESEDA ŽIVEGA BOGA  
2015-45-1
Blagor vam, kadar vas bodo zaradi mene zasramovali in preganjali in vse hudo zoper vas lažnivo govorili. Veselite se in radujte, zakaj vaše plačilo v nebesih je veliko. Tako so namreč preganjali tudi preroke, ki so bili pred vami (Mt 5, 11–12)

 

BESEDA O BESEDI

POGUMNI LJUDJE  Mt 5,1–12a

Svetniki niso bili boječneži. Niso se umikali vrvežu sveta, da bi v samoti uživali ljubi  mir. Samoto in mir so res ljubili, a zato, da so tam našli Boga, se z njim v molitvi pogovorili, potem pa okrepljeni iz razsvetljeni stopili v sredo življenja.  Imeli so pogum živeti preprosto, skromno in ubogo, ko so mnogi okrog njih iskali srečo v razkošju, denarju in bogastvu.   Imeli so pogum vračati hudo z dobrim, kletev z molitvijo, sovraštvo z blagoslovom, krivico z odpuščanjem.   Ko je vse okrog njih jokalo in izgubljajo upanje, so pogumno in mirno gledali v bodočnost v veri, da vsa dogajanja vodi Bog in jih obrača ljudem v dobro.
Niso bili slepi, da ne bi videli, koliko ljudi na svetu je lačnih in žejnih pravice. Imeli so pogum živeti pravico, delati za pravico, oznanjati pravico in moliti za pravico, vedoč, da pravice ne moreta prinesti na svet orožje in nasilje, temveč samo ljubezen.
Niso odvračali oči od tujega trpljenja. Niso se izognili ranjencu na cesti, niso vili rok in vzdihovali, češ, nič se ne da narediti. Pogumno so zavihali rokave in naredili, kar se je dalo narediti.
Med splošnim lovom za užitki in oboževanjem telesa so imeli pogum varovati srce čisto in dušo neomadeževano. Ni jih motilo javno mnenje, ki je tako življenje razglašalo za nazadnjaško.
Imeli so pogum trpeti preganjanje zaradi pravice, biti zaradi vere imenovani nesodobni, zaradi poštenosti biti odrinjeni in zaradi Boga zapostavljeni. Imeli so pogum reči laži laž, grehu greh, nezvestobi nezvestoba, goljufiji goljufija, čeprav jih je zato oplazil marsikateri pomilovalen pogled.
Niso vzdihovali in obupovali, niso klicali groma z neba na svoje nasprotnike. Vedeli so, da so na svetu pričevalci višjih vrednost, zato so bili veseli. Vztrajali so v zvestobi svoji vesti, bili luč sveta in sol zemlje, oznanjevalci Boga. Vedeli so, da ta nepopolni svet in to nepopolno življenje dobi šele v večnosti svoje dopolnilo. (po: F. Cerarju)

31. nedelja med letom – Vsi sveti

2015-45-2Svetniških zakoncev (kanoniziranih parov) ni veliko. Morda ne zato, ker bi jih bilo številčno malo, ampak zato, ker je težje ugotavljati njihovo svetost. Vsi mi zagotovo poznamo pričevanja številnih zakoncev, ki uradno niso priznani za svetnike, ki niso kanonizirani. Gre za običajne ljudi, kakršni so številni kristjani, ki so z veseljem prehodili krščansko življenje.
Tovrstne družine so bile in so še; razlog za njihovo svetost je potrebno iskati prav v zakonu, v zakramentu, ki posvečuje osebe. Zakramentalna milost zakona ni samo pomoč, s katero bi zakonca veselo živela svoj vsakdanjik – je tudi pomoč pri udeleženosti v svetosti Boga. Iz tega razloga je zakon zakrament, ne zgolj blagoslov. Zagotovo je dobro, da našim mladim ponudimo pričevanja o zakonski svetosti. Še posebej se moramo spomniti na zgled svete družine, ki je vzorčna podoba svetih zakoncev. (po: G. L. Müller, Upanje družine)

KARITAS vas vabi, da ob 1. novembru namesto množice sveč in rož, prižgete svečko manj, prihranjen denar pa namenite ljudem v stiski.
Prižiganje sveče in njen plamen sta izraza duhovne povezanosti z umrlimi sorodniki in prijatelji, vendar je v času velike ogroženosti okolja in velikih stisk družin v Sloveniji, prav, da ob tej priložnosti vsaj majhen plamenček sveče zagori tudi v obliki upanja za ljudi v stiski.
V Sloveniji se vsak dan soočamo s prihodom velikega števila beguncev in migrantov s kriznih področij Bližnjega vzhoda. Zato želimo k sodelovanju povabiti vse, ki ste pripravljeni zavihati rokave pri razdeljevanju hrane,
oblačil in druge pomoči. Kdor želi pomagati, se naj obrne na Župnijsko Karitas.
Jezus je rekel: …«lačen sem bil in ste mi dali jesti, žejen sem bil in ste mi dali piti, tujec sem bil in ste me sprejeli.«

Naslovljeno na vas

2. november: Spomin vseh vernih rajnih

Večni v Ljubezni

V mesecu novembru, v katerem je še posebej živ spomin na rajne, razmišljam: Če imaš na svetu rad vsaj nekoga, potem izkustveno veš, kako globoko je v nas vsajeno hotenje po neminljivosti. Že majhen otrok, vznemirjen, ko prepozna iztekanje vsega, kar se v zemeljskem bivanju meri v času, ne le sprašuje, pač pa terja, da smo v Ljubezni večni.
Že kot otrok sem slišal govoriti, da je dobro moliti za rajne. Najprej sem mislil: »Ker potrebujejo našo molitev.« Danes – po tem, ko je prestopilo prag večnosti, že kar nekaj meni bližnjih oseb, pa vem, da potrebujem »molitev za rajne« jaz sam. Ko molim, se prebujam v zaznavo očem nevidnih prisotnosti. Takrat tipala mojega duha lažje 2015-45-3.jpgzaznajo/otipljejo tiste,  s katerimi sem v Ljubezni v večni navezi. Prej človeški sopotniki so postali moje angelske bližine. Prebujenemu v zaznavi njihove prisotnosti so na dotik mojega srca in duha blagosti in miline odrešenih.
Dan vseh svetih je začetek obdobja, ki nas vabi k osebni poglobitvi – k ponotranjenju k svetim pristnostim. Umik iz pozunanjenega življenja je vrnitev k Življenju, ne le za rajne, pač pa je vsakoletna obnova tudi za nas, ki bomo vstajenje v novo življenje (pomlad) še doživljali tukaj na zemlji. Rastline odložijo listje, da se lažje obnovijo v sovji korenitosti, živali se zatečejo v brloge, da prodrejo v snu globoko vase in najdejo v sebi počitek, ljudje se ob dolgih večerih zbiramo v svojih domovališčih, da otoplimo in osvetlimo ob ognju svoje telo, v medsebojni bližini srce in v stiku z Bogom globino svojega duha. Kako pomemben je čas okrepitve v vseh naših razsežnostih, da lahko, ko pride za to čas, vstopimo polni moči v obnovljeno življenje.  (po: K. Gržan)

Gospod, daj rajnim večni mir in pokoj in večna luč naj jim sveti.

MAŠNI NAMENI

NED—1.11.
VSI SVETI
Virgil, škof
Dan spomina na mrtve    
7.00 češčenje,  spoved – p A. Urbancl
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za vse verne rajne
molitev na pokopališču
16.00 za +Franca Šrama (v Šentrupertu)
molitev na pokopališču Šentrupert
molitev rožnega venca v župn. cerkvi

PON. – 2.11.
Spomin vseh v. rajnih 
7.30 po papeževem namenu
15.30 za +Trapove starše (v Šentrupertu)
17.00 za vse verne rajne

TOR—3.11.   
Viktorin Ptujski, šk., m.  
17.00 za +Ferdinanda Orožima in Karla in Marijo Praznik

SRE—4.11.
Karel, škof  
17.00 za +Dragota Vovka

ČET—5.11. – prvi čet.
Zaharija in Elizabeta,st.    
15.30 ne bo sv. maše (v Šentrupertu)
17.00 za zdravje Marije Rojnik, v zahvalo
Molitev za duhovne poklice

PET—6.11.  prvi petek
Edmund, kralj    
17.00 za +Leopoldino Vasle in sorodnike
Litanije Jezusovega srca

SOB—7.11. -prva sob.
Engelbert, škof  
17.00 za +Ludvika in v. Sajevčeve, Lipeta
Litanije Matere božje

NED—8.11.
32. nedelja med letom
Zahvalna nedelja
Bogomir, škof    
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Mihaela in Adelo Drča, sorod.

Sestanek za starše veroučencev prvega in drugega razreda bo v petek ob 17.45 uri v župnijskem Domu srečanj na Gomilskem. Vsi starši, lepo vabljeni.

Mladinski – srečanje za dekleta in fante  to soboto, 7. nov. ob 18.30 uri.

Bralci – v nedeljo: I. Lucija Blatnik, Tilen Hadolin  II. Mojca in Tjaša Zakonjšek
Dežurni ministrant(ka): Nika Šlander, Nika Jelen
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko