Oznanila za 48. teden 2015

BESEDA ŽIVEGA BOGA
2015-48-1
Pilat mu je tedaj rekel: »Torej kralj si?« Jezus je odgovoril: »Tako je, kralj sem. Jaz sem zato rojen in sem zato prišel na svet, da spričam resnico. Vsak, kdor je iz resnice, posluša moj glas.« (Jn 18, 37)

BESEDA O BESEDI

NENAVADNI KRALJ  Jn 18,33b–37

Današnji evangelij opisuje Kristusa v pogovoru s Pilatom. Tik preden gre v trpljenje, Jezus temu oblastniku razloži, da je takšen kralj, ki je zato prišel na svet, da »pričuje za resnico« in da njegovo »kraljestvo ni od tega sveta«, saj kraljuje s križa. Nanj pa je šel, ker »nas ljubi« ter da bi »nas s svojo krvjo osvobodil grehov ter napravil iz nas kraljestvo in duhovnike za slavljenje Boga«.  –   Na križ je šel, da bi nam »izkazal ljubezen do konca« in tako s svojim kraljevanjem pokazal na pravo ljubezen, ki se ne ustavi niti pred žrtvijo in trpljenjem. Njegovo kraljevanje je zato ljubezen, ki je pripravljena stopiti na križ. Kristus na križu pokaže pravo podobo Boga.
Človekov pogled je uprt v stvari in zanemarja osebe. Poleg tega pa ima tudi o Bogu napačno podobo, saj ga doživlja kot tekmeca. Bog to ve, zato se človeku približa tako, da se da pribiti na drevo križa, ker je človek »prilepil« svoj pogled na stvar, drevo. Bog se v svoji ljubezni poniža in gre na križ, ker ve, da ga bo samo tako srečal človekov pogled, ki je uperjen v stvari. In tako ga bo lahko »videlo vsako oko«. Na drevesu križa Kristus človeku pokaže tudi pravo podobo Boga, kakor bi mu govoril: »Poglej, doslej si mislil, da sem ljubosumen Bog, da ti ne dovolim svobode, da sem tvoj tekmec in hočem biti tvoj tiran. Pa sem se prepustil človeškim rokam, ki so mi zadale trpljenje me, pribile na križ in umorile. Nisem ljubosumen Bog, ampak Bog, ki te ljubi do te mere, da se ti daje v roke.« Res, nenavadno kraljevanje!
Na praznik Kristusa Kralja nam kot piko na i svojo podobo in resnično obličje pokaže sam Gospod: križani Kralj. Želim in prosim Boga, da bi imeli vedno pred očmi podobo Jezusa  Kristusa, »ki nas ljubi«, in z njo hodili skozi življenje. (po: B. Rustja, Tvoje obličje iščem)

KRISTUS KRALJ VESOLJSTVA

Cerkveno leto zaključujemo z nedeljo, ki je posvečena Kristusu, Kralju vesoljstva. Cerkev je Kristusa za kralja vesoljstva priznavala že v najzgodnejših veroizpovedih in s tem poudarjala, da je Kristus kot Božji Sin in odrešenik sveta posebej od vnebohoda dalje deležen najvišje časti in oblasti nad vesoljstvom. Naslov Kristus Kralj nam prikliče v spomin dejstvo, da je Kristus gospodar človeštva, stvarstva in časa.
Slovesni praznik je leta 1925 uvedel papež Pij XI. z namenom, da bi lik Kristusa, Kralja vesoljstva, prišel bolj jasno do izraza. Smisel praznika in njegove poudarke lahko razumemo le v veri. Praznik je zasnovan kot nadaljevanje in dovršitev čaščenja Srca Jezusovega, s čimer je poudarjena Kristusova ljubezen, ki vse zaobjema in ne prezre nobenega ustvarjenega bitja.
Božje kraljevanje pomeni dokončno izpolnitev človekovega hrepenenja po Bogu in željo, da bi mogel biti združen in povezan z Bogom. To kraljevanje je presežen Božji dar. Ob dovršitvi sveta se bo Kristusovo gospostvo z njegovim drugim prihodom razodelo v dokončnem odrešenju ljudi in v preoblikovanju ustvarjenega sveta. – Drugi Kristusov prihod za kristjane ni razlog za strah in tesnobo, ampak predvsem povod za upanje, veselje in hrepenenje.
Dnevi Kristusovega življenja nas spomnijo na Kristusovo darovanje za ljudi in njegovo poslanstvo na zemlji, praznik Kristusa Kralja pa na zgodovino odrešenja in (ne)vidno Božje delovanje v času. (po: R. Ognjišče/09)

PRAZNIK CERKVENE GLASBE – PRAZNIK ORGANISTOV IN PEVCEV
2015-48-2
Ob godu sv. Cecilije, mučenke in zavetnice cerkvene glasbe čestitamo  vsem, ki danes praznujete in se zahvaljujemo za vaš dragoceni prispevek k lepoti bogoslužja in slovesnosti praznovanja.

Župnijsko občestvo

 

SEJA ŽUPNIJSKEGA SVETA  je bila pretekli četrtek. Več pa v prihodnjih oznanilih.

Naslovljeno na vas

TEDEN KARITAS

Letošnji Teden Karitas bo potekal od ponedeljka 23. 11. 2015 do nedelje 29. 11. 2015 pod geslom »V službi človekovega dostojanstva«. Letošnji teden bo še posebej v znamenju 25. letnice delovanja Slovenske karitas in 25. obletnice Klica dobrote, dobrodelnega koncerta za družine v stiski
Sreda, 25. 11. 2015:  ROMANJE PROSTOVOLJCEV KARITAS NA SLOMŠKOVO PONIKVO
Ob 11.00 molitev in ob 12.00 sv. maša.

Sreda, 25. 11. 2015:  25. DOBRODELNI KONCERT KLIC DOBROTE
Ob 20.00 bo koncert z neposrednim TV prenosom na 1. programu TV Slovenija, Radia Slovenija in Radiu Ognjišče. V času koncerta in tudi še cel december bomo zbirali sredstva za pomoč slovenskim družinam v stiski. Vstopnice za večerni koncert (cena 10 €) so na voljo na Slovenski karitas (01 300 59 60), na vseh škofijskih Karitas in v knjigarni Celjske Mohorjeve v Celju družbe, nekaj tudi pri nas.
Ob 25 letnici Slovenske karitas je TV Slovenija pripravila tudi dokumentarni film o Karitas, ki bo predvajan v torek, 24.11.2015 ob 20.55, na TVS1.
V naši župniji, bomo za pomoč potrebnim zbirali pridelke in druga živila. Dostavite jih v Dom srečanj v petek od 16. do 17. ure, ali v soboto od 9. do 10. ure. Če v tem času ne morete, pokličite v župnišče (tel. 03 5726 198) in se bomo dogovorili, kdaj bi bilo mogoče.
Prihodnjo nedeljo – na nedeljo Karitas (29.11.) pa bo pri mašah darovanje za Karitas – dve tretjini za škofijsko in tretjino za župnijsko karitas.
Za oboje vam Bog povrni!

V cerkvi v Šentrupertu pa bo zahvala na prvo nedeljo v decembru
POZOR: ko bodo sv. maše v podružnicah, na Gomilskem  ne bo druge maše ob 10.00 uri !!!

MAŠNI NAMENI

NED—22.11.
KRISTUS, KRALJ VESOLJSTVA
Cecilija, dev., mučenka
Zahvalna v Grajski vasi
Začetek tedna Karitas    
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Amalijo in Vinkota Topovšek in sorodnike (v Grajski vasi)

PON. – 23.11.
Klemen I., papež, muč.    
17.00 za +Marijo Semprimožnik – oblet.

TOR—24.11.   
Andrej, vijetnam. muč.
17.00 za +Mojco Rezman

SRE—25.11.
Katarina Aleksadrijska, devica mučenka    
17.00 za +Vero in Viktorja Jelen

ČET—26.11.
Obletnica posvetitve celjske stolnice    
15.30 za +Roka Tušek in Poldiko Novak (v Šentrupertu)
17.00 za +Franca Obreza – oblet.

PET—27.11.  
Modest in Virgil, ap. K.    
17.00 za +starše Natek in Zgubič

SOB—28.11.
Katarina Labure, redovnica, vidkinja 
17.00 za +Ivana Rojnika in starše

NED—29.11.
1. ADVENTNA NED.
Filomen, mučenec
Sklep tedna Karitas    
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Stankota Lazar – oblet.
»otroška maša«, prvobhajanci,   krst
Darovanje za Karitas

V tem tednu:
Pletenje adventnih vencev pod okriljem župnijske karitas bo v četrtek od 17.45 ure dalje (lahko se pridružite tudi kasneje)v Domu srečanj. Vabljeni vsi, ki imate količkaj smisla za to. Vabljeni tudi mladi, da bi si pridobili to  veščino. Sredstva, ki se bodo za vence dobila, bodo namenjena Karitas.

Mladinski – srečanje za dekleta in fante  v soboto, ob 18.30 uri.

Bralci – v nedeljo: I. Majda Jelen, Tilen Hadolin II. Robert Natek, Nika Šram
Dežurni ministrant(ka): Tajda Natek, Janez Vošner
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Grajska vas