Oznanila za 52. teden 2017

Bog se vedno znova dotika našega srca, da bi to srce (p)ostalo »dobro, pošteno, pravično in sveto«. Dobro – kar je temeljna odlika vsakega človeka in kar se izraža v vsakdanjih drobnih dejanjih. Pošteno – kar je profesor dr. Anton Trstenjak posebej označil kot značilnost Slovencev, ki pa danes žal vse bolj izginja. Pravično – kar presega zavezanost zakonu, pravilom in predpisom ter ohranja Božji pogled na človeka in svet. Sveto – kar povzema vse druge kreposti in je končni cilj in najvišja sreča vsakega človeka. – Želimo, da bi bilo vsako srce »dobro, pošteno, pravično in sveto«. Naj ta želja v teh božičnih praznikih doseže vse ljudi dobre volje in naj bo to vodilo vsakega človeka tudi v novem letu 2018. Blagoslovljen božič želimo vsem bolnim in trpečim, vsem rojakom v zamejstvu in po svetu, pa tudi tistim, ki v izpovedovanju vere niso združeni z nami. Naj nas vse združuje prizadevanje, da bi bilo vsako srce »dobro, pošteno, pravično in sveto«.
Vaši škofje

Božično veselje in mir naj vas spremljate v teh lepih prazničnih dneh in vam ostaneta zvesta tudi vse novo 2018. leto. Vam vsem iz srca voščim. Vaš župnik

B O Ž I Č

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

V začetku je bila Beseda in Beseda je bila pri Bogu in Beseda je bila Bog. Ta je bila v začetku pri Bogu. Vse je nastalo po njej in brez nje ni nastalo nič, kar je nastalo. V njej je bilo življenje in življenje je bilo luč ljudi. In luč sveti v temí, a temà je ni sprejela. (Jn 1, 1–5)

 

BESEDA O BESEDI

LUČ V TEMI Mt 1,1-25

Zunanja tema danes ni več tak problem, ko imamo električno razsvetljavo. Toda mnogi ljudje potujejo skozi življenje v notranji temi, ko padajo v depresije. Četudi je na zunaj zanje vse v redu, v njihovo dušo ne more posijati luč. Sedijo kot zaprti v temni luknji, iz katere ne vidijo izhoda.
Veselo sporočilo se oznanja tudi njim. Sredi noči, sredi trde teme prinaša otrok v jaslih luč, ki bi rada razsvetlila vso temo. Pa res lahko nekomu, ki je v globoki depresiji, pomaga božično sporočilo? Veliko ljudi na videz praznuje, vendar tema v njih ostaja. Govori se celo o »božičnem žalovanju«, ki zajame nekatere ljudi, ko se spominjajo praznovanja v otroštvu in začutijo velik prepad med tistimi časi in sedanjostjo. Pa vendar je v vsakem človeku neka slutnja, da se božično sporočilo dotika tudi njihovega srca, četudi je še tako žalostno in zavito v temo. Božič nam ne želi oznanjati zdravega sveta: želi pa se dotakniti prav tistih ljudi, ki so obupani, ki se čutijo osamljene, odrezane od sveta. Otrok v jaslih je obljuba, da tudi v njihovi praznini vzhaja žarek upanja, da sredi njihove teme zasveti luč, ko otrok prebija njihov duševni oklep.
Prerok Izaija nam v božični noči našteva imena otroka, ki bo prinesel luč v temo: »Čudoviti svetovalec, Močni Bog, Večni Oče, Knez miru« (Iz 9,5b). Že sedemsto let pred Jezusovim rojstvom je prerok poznal skrivnost tega otroka. Kar je napovedoval, nagovarja tudi naše hrepenenje: sredi sveta brez odgovora iščemo nekoga, ki nam zna resnično svetovati, nekoga, ki izžareva Boga, nekoga, ki nam kot Oče stoji ob strani in nas brani, in nekoga, ki v ta nemirni svet prinaša resnični mir. (po A. Grun)

Naj resnična luč zasveti v srcih vseh in naj v polnosti izpolni naše hrepenenje. Blagoslovljen božič vsem.

Naslovljeno na vas

ŠTEFANOVO IN DVA JUBILEJA — DVE DESETLETNICI
Na drugi dan velikega božičnega praznika obhajamo pri nas tudi praznik zavetnika naše župnijske cerkve in naše župnije, saj se po njem imenuje Župnija sv. Štefana – Gomilsko. Sv. Štefan, diakon in prvi mučenec je velik svetnik in vzornik. Sveto pismo o njem pove čudovite reči: bil je poln Svetega Duha, goreč in pogumen pričevalec, še zlasti pa je Jezusu sledil v odpuščanju. Vsekakor je prav da ta praznik slovesno proslavimo. – Prva sv. maša bo ob 7.30 uri. Ta bo predvsem za tiste, ki bi h glavnemu bogoslužju, ki bo ob 10.00 uri, ne mogli priti. Vsi, ki le lahko pridete, pa pridite torej k somaševanju, ki ga bo vodil naš g. Viki Košec. Pri tem bogoslužju bo prvič sodelovala domača, na novo ustanovljena vokalno instrumentalna skupina Sije.
Pri tem praznovanju pa se bomo spomnili tudi dveh pomembnih jubilejev: 8. julija letos je minilo 10 let od nove maša g. Vikija. Vabili smo ga, da bi 10-letnico duhovništva obhajal že poleti, pa je rekel, da bo prišel kar za župnijski praznik. In to bo sedaj! Pa prosili bomo, naj ga Bog vedno podpira pri njegovem zavzetem služenju Njemu in ljudem.
30. decembra pa bo desetletnica blagoslovitve našega župnijskega doma — Doma srečanj. Leta 2007 je bil na to nedeljo praznik Sv. družine. Dom je blagoslovil takratni celjski škof (prvi) dr. Anton Stres. Zahvalili se bomo Bogu, da imamo ta dom, pa za vse, kar smo v njem lepega in koristnega doživeli in prejeli. Tudi prosili bomo, da bi bil Dom vedno prostor iskrenega srečevanja z Bogom in ljudmi.

Trikraljevska misijonska akcija
Kot že vrsto let vas bodo tudi letos obiskali velikodušni mladi in otroci, ki bodo sodelovali v misijonski trikraljevski akciji kot Trije kralji ali koledniki. Začeli bodo najbrž že v torek popoldne in potem nadaljevali kakor bo dopuščalo vreme. Za vašo dobroto in darežljivost se vnaprej zahvaljujemo.

Župnikovi obiski in blagoslovi domov
Od božiča dalje bom obiskoval domove tistih, ki boste to želeli in me povabili. Za vsak obisk naj bi se dogovorili za termin.

MAŠNI NAMENI

NED – 24.12.
4. adventna nedelja
Adam in Eva
SVETI VEČER
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane
10.00 za +Silvestro (r.d.), Franca Rovšnik
22.00 za uspešno obnovo cerkve (v Šentrupertu)
23.30 božičnica

PON – 25.12.
d. p. d.
B O Ž I Č – Jezusovo rojstvo
24.00 polnočnica—za vse župljane
7.30 za +Pavlo Iršič in starše Blatnik
10.00 za +Jankota Lukanca –oblet. (v Grajski vasi)

TOR – 26.12.
ŠTEFAN, diakon, prvi mučenec
Zavetnik župnije
7.30 za žive in rajne župljane
10.00 za +Petra Pavla Košeca
za +žpk. Štefana Steinerja in ostale gomilske duhovnike
za +Antona Žontarja—osmina
Blagoslov soli, blagoslov konj

SRE – 27.12.
Janez, apost., evangelist
17.00 za +Franca Završnika—osmina
Blagoslov vina

ČET – 28.12.
Nedolžni otroci, muč.
16.00 ne bo sv. maše (v Šentrupertu)
17.00 za +Ano –oblet. in Antona Laznik

PET – 29.12.
Peti dan božične osmine
David, kralj
17.00 za +Štefana Šlandra (god)

SOB – 30.12.
Šesti dan božične osm.
17.00 za +Ivana Orožima, v. Mlinarjeve

NED – 31.12.
Sveta družina
Silvester, papež
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane
10.00 za +Ferdinanda in Alojzijo Kok

Srečanje cerkvenih ključarjev bo v torek ob 19.00 uri v župnišču. Lepo vabljeni.

Karitas: sestanek sodelavcev ŽK bo v sredo ob 18.00 uri v župnišču. Vabljeni.

Bralci v ned: I. Sonja Mandelc, Tilen Natek II. Petra Basle Ivi Rančigaj
Dežurni ministrant(ka): Ana Jelen, Katarina Možina
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Zakl