Oznanila za 19. teden 2018

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

Kakor je Oče mene ljubil, sem tudi jaz vas ljubil. Ostanite v moji ljubezni! Če se boste držali mojih zapovedi, boste ostali v moji ljubezni, kakor sem se tudi jaz držal zapovedi svojega Očeta in ostajam v njegovi ljubezni.
To sem vam povedal, da bo moje veselje v vas in da bo vaše veselje dopolnjeno. To je moja zapoved, da se ljubite med seboj, kakor sem vas jaz ljubil. (Jn 15,9–12)

BESEDA O BESEDI

LJUBEZEN IN VESELJE Jn 15,9–17

Kakor ima vsa zemeljska toplota in svetloba izvor v soncu, tako vsaka človeška ljubezen temelji v Božji ljubezni. Ljubezen med možem in ženo, med starši in otroki, med zaročencema, med prijatelji, sorodniki, znanci, sosedi ali komerkoli izhaja iz ljubezni, ki jo izžareva Božje sonce – če je le nesebična, če je odraz ljubezni med Očetom in Sinom ter med Sinom in njegovimi učenci. Tako ljubiti pa pomeni izpolnjevati Jezusovo zapoved. – Takšna ljubezen rodi veselje. Veselje je znamenje življenja, ki se prebuja, raste, razcveta in rodi sadove. Jezus je vesel, ker s svojim učlovečenjem, razodevanjem učencem, oznanjevanjem evangelija in uresničevanjem odrešenjskega načrta pospešuje rast, razcvet in dovršitev mesijanske dobe. Veseli se, čeprav ve, da ga še to noč čaka Oljska gora in naslednji dan Kalvarija. Njegova ljubezen se bo prav v trpljenju v vsej polnosti razcvetela in bo prav na Kalvariji rodila najžlahtnejši sad. – Tega Jezusovega veselja naj bodo deležni tudi njegovi učenci. Za sedaj je še nepopolno – tudi oni bodo morali iti vsakdo na svojo Oljsko goro in nesti križ vsak na svojo Kalvarijo – a bo prišel čas njihovega dokončnega veselja, ki bo popolno. Enako velja za vse nas, ki ostajamo Jezusovi učenci. Tisto pravo, pristno, popolno veselje nas zagotovo čaka; prvi korak k slednjemu pa je izpolnjevanje njegove volje: »Da se ljubimo med seboj, kakor nas je on sam ljubil.« (po: Beseda da Besedo)

6. velikonočna nedelja

To sem vam povedal, da bo moje veselje v vas
in da bo vaše veselje dopolnjeno (Jn 15,11).

Gospod Jezus, kje je popolno veselje, ki si nam ga podaril?
Jaz ga ne vidim na obrazih tistih, ki verujejo vate. Kako to?
Ali je tisto tvoje veselje mogoče duhovno veselje in se ne vidi?
Ali je tisto tvoje veselje mogoče tako, da se ga da skriti?
Toda ali veselje lahko skrivamo?
Le kako ne bi odsevalo z obraza?
Le kako bi lahko preprečili očem,
da ne bi sijale?
Zaradi drobnih veselj v življenju:
desetke pri športni napovedi, sreče s »podrgni in zadeni«,
glavnega dobitka na dobrodelnem srečelovu,
nepričakovanega prijateljevega obiska, dobre ocene ali povišanja plače … vriskamo, poskakujemo, oči nam žarijo.
Tvoje veselje, popolno veselje pa bi lahko ostalo potlačeno v notranjosti?
Gospod Jezus, oprosti nam! Če naši obrazi ne žarijo od tvojega veselja,
če ne znamo pokazati popolnega veselja,
ki se poraja iz življenja po tvoji besedi, se ljudje, ki te ne poznajo,
ne bodo odrekli drobnim veseljem, ki jih lahko najdejo brez tebe.
In po naši krivdi ne bodo spoznali resničnega veselja.
(po: Tonino Lasconi, 365+1 dan s Teboj)

ROMANJE NA BREZJE— peš in z avtobusom ter drugimi prevozi
Že vrsto let se v začetku maja nekaj naših župljanov poda na peš romanje v naše narodno svetišče Marije Pomagaj na Brezje. Gredo skupaj z romarji še nekaterih župnij iz bližnje okolice. Prvi, ki imajo namen prehoditi celotno razdaljo, so se podali na pot malo po poldnevu v petek. Drugi so se jim pridružili v soboto zjutraj v Motniku in tretji pa to nedeljo zjutraj v Velesovem (Adergasu), sklep romanja pa je s sv. mašo ob 14. uri na cilju romanja- v brezjanski cerkvi. Zaupamo, da bomo deležni obilnih Božjih darov.

Naslovljeno na vas

V mesecu aprilu
Krščena je bila: V nedeljo, 8. aprila je prejela zakrament sv. krsta Erin Purkart s Trnave 46a in s tem bila v polnosti vključena v naše župnijsko občestvo. Župljani se je veselimo in ji voščimo uspešno rast v vsem dobrem. Staršem, botru in sorodnikom čestitamo z željo, da bi bili otroku dobri kažipoti v polno krščansko življenje.
Poslovili smo se: V soboto, 21. aprila smo z cerkvenim obredom in sv. mašo spremljali v večnost +Marijo Pintar, rojeno Grabnar, iz Grajske vasi 62a, ki se je po dolgotrajni bolezni ločila od tega sveta. Vsa ta leta pa je na domu prejemala zakramente.
V ponedeljek, 30. aprila pa smo prav tako spremljali +Marijo Kukec, rojeno Kališek, z Gomilskega 19. Več let je bila priklenjena na bolniško posteljo. Pred božičem in veliko nočjo je prejemala zakramente.
Od obeh smo se poslovili v poslovilni vežici na Gomilskem in v gomilski cerkvi. Naj počivata v Kristusovem miru.

Pobožnost do Marije se izkaže kot zanesljiva pot do Jezusa: Po Mariji k Jezusu! V cerkvah običajno združujemo šmarnice z mašno daritvijo, pri kapelicah in znamenjih pa preberemo šmarnično branje in opravimo litanije Božje matere s petjem.
Šmarnice pri nas: v župnijski cerkvi med tednom vsak dan ob 19.00 uri. Ob nedeljah združeno s dopoldansko mašo, ali popoldne na prostem: Za 6.5. bo sporočeno v nedeljo, 13.5. pri Friškovčevi (pri Šreklovih) kapeli v Grajski vasi, 20.5. pri Gregurjevi (Kunstovi) kapeli, 27.5. pri križu na Rezani (Gomilsko).
V Šentrupertu bodo ob četrtkih ob 17.00 uri

Lepo vabljeni vsi: otroci—še zlasti »novobirmanci«, bodoči prvoobhajanci, mladi, odrasli, starejši, …

MAŠNI NAMENI

NED – 6.5.
5. VELIKONOČ. NED.
Dominik Savio, dijak, zavetnik ministrantov
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Teo Basle in vse Petrovčeve (v Šentrupertu)
11.30 odhod romarjev na Brezje

PON – 7.5. prošnji dan
Gizela, opatinja
19.00 za +Zvonkota –oblet. in starše Merzelj ter Stankota

TOR – 8.5. prošnji dan
Bonifacij IV., papež
19.00 za +Marijo Kukec – osmina pogreba

SRE – 9.5.
Izaija, prerok
19.00 za +Emilijo-Mileno Pustoslemšek

ČET – 10.5.
Gospodov vnebohod
Damijan, misijonar
17.00 za +Cirilo in Antona Plajh –oblet. (v Šentrupertu)
19.00 za +Franca Završnika

PET – 11.5.
Odo Clunyjski, opat
19.00 za +Jožeta in starše Natek
Začetek binkoštne devetdnevnice

SOB – 12.5.
Leopold Mandić, redov.
13.00 za blagoslov v zakonu, poroka
19.00 za +Marto Kunst –oblet.

NED – 13.5.
6. VELIKONOČ. NED.
Fatimska Mati Božja
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Marijo oblet., Vinkota in Antona Vitanc

V tem tednu: bodo trije molitveni dnevi pred praznikom Jezusovega vnebohoda—prosili bomo za Božji blagoslov pri našem delu, za dobro letino, za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, …

Sestanek Tajništvo ŽPS bo v sredo ob 20.00 uri v župnišču. Lepo vabljeni.

Napoved: v nedeljo, 20. maja bo slovesnost prvega sv. obhajila. Prvoobhajanci naj bi imeli devetdnevnico pri šmarnicah od tega petka dalje.

Bralci v ned.: I. Amadeja Jelen, Nejc Lončar II. Ivi Rančigaj, Marija Rančigaj
Dežurni ministrant(ka): ministranti—šmarničarji
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Trnava