Oznanila za 26. teden 2018

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

Tedaj so pomignili njegovemu očetu, kako bi ga on hotel imenovati. Zahteval je deščico in zapisal: »Janez je njegovo ime.« In vsi so se začudili. Strah je obšel vse njihove sosede in po vsem judejskem pogorju so govorili o vsem tem. Vsi, ki so to slišali, pa so si vzeli k srcu in so govorili: »Kaj neki bo iz tega otroka? Gospodova roka je bila z njim.« (Lk 1,62.64-66)

BESEDA O BESEDI

KAJ BO IZ TEGA OTROKA? Mr 4,26–34

Evangelist Luka poroča, kako je Bog po angelu naznanil očetu Zahariju Janezovo rojstvo, podobno kot malo kasneje Mariji iz Nazareta učlovečenje Jezusa, Božjega Sina. V obeh primerih je Božji poslanec določil tudi ime otroka, s katerim je naznačeno njegovo poslanstvo. Ime Janez se po hebrejsko glasi Johanan in pomeni ‘Bog je milostljiv’. Janezu pravimo Krstnik zato, ker je oznanjal krst spokornosti in je tiste, ki so se s pokoro hoteli pripraviti na Odrešenikov prihod, krščeval v reki Jordan; predvsem pa je dobil vzdevek Krstnik zato, ker je krstil tudi Jezusa ter ga pri tem razglasil za obljubljenega Mesija. – Pred očmi lahko imamo prizor oznanjenja rojstva Janeza Krstnika duhovniku Zahariju v jeruzalemskem templju. Njegova žena Elizabeta, sorodnica Jezusove matere Marije (‘teta’), je vztrajno prosila Boga, da bi jima naklonil potomstvo, po katerem bi bila deležna sreče mesijanskih časov. Ko je Elizabeta po uslišani prošnji le rodila sina, so mu hoteli sorodniki dati ime po očetu, toda Zaharija je vzel deščico in nanjo zapisal: »Janez je njegovo ime.« Tedaj je spet mogel govoriti: začasna onemelost je bila kazen, ker ni veroval angelovemu oznanilu. Sorodnike in sosede je ob vsem tem obšel strah in spraševali so se, kaj bo s tem otrokom, ko se že ob njegovem rojstvu dogajajo tako nenavadne stvari. Janez je bil rojen za to, da pripravi pot Odrešeniku. To nalogo je izpolnil, ko je Jezusa predstavil ob krstu v Jordanu. – »Kaj bo iz tega otroka?« se lahko vprašamo ob rojstvu vsakega otroka. Vsak človek je po Božjih načrtih enkraten in neponovljiv, vsakemu je določena posebna naloga, ki jo mora izpolniti prav on in nihče drug. Na to pa ga morajo pripraviti predvsem njegovi starši pa tudi drugi vzgojitelji. (povzeto po: revija.ognjisce.si)

12. nedelja med letom – rojstvo Janeza Krstnika

Nebeški Oče,
ti hočeš, da bi se izpolnili in prišli do svojega cilja pri tebi.
Pri tem nas ovirajo osebni in družbeni grehi.
Janez Krstnik, katerega praznik rojstva danes obhajamo,
nas uči ponižnega sprejemanja stvarnosti,
da znamo razločevati med videzom in resničnostjo,
med napuhom in zdravim ponosom.
Bolj ko bo rasel prijateljski odnos s tvojim Sinom Jezusom,
bolje bomo prepoznali vezi svoje grešnosti in se obrnili k tebi.
Tako se bo postopoma tudi skupnost navzela upanja,
da se bomo lahko veselili drug drugega.
Priročnik – Molitev za domovino

Dragi šolarji, dijaki in študenti! Nastopil je dan, ki ste ga z veselje pričakovali; dan, ko ste kar za lep čas odložili šolske torbe in svoje »poklicne« obveznosti. A ni glavna prostost od nečesa, ampak nekaj, za nekoga, za življenje. Ne pozabite, da je Jezus življenje, ki nas napolnjuje z veseljem, Resnica, ki nas edina osvobaja in Pot po kateri pridemo k sreči in miru, k samemu Bogu.

Dobri Jezus,
hvala ti, da si me spremljal skozi šolske dni.
Zahvaljujem se ti za vsa nova spoznanja in pridobljeno znanje,
ki sem ga pridobil/a v teh mesecih.
Zahvaljujem se ti tudi za starše in njihovo potrpežljivost,
skozi vso šolsko leto so mi stali ob strani ter
mi požrtvovalni pomagali, kadar mi ni šlo najbolje.
Hvala za sošolce in nove prijatelje, ki sem jih smel/a spoznati.
Daj, da bo čas poletnih dni poln novih dogodivščin in priložnosti,
da tudi v Tvoji družbi preživim nepozabne počitniške dni.

Naj bo ta slednja prošnja v zgornji molitvi v polnosti uslišana! V tem vas Bogu priporočamo tudi številni, ki se lepih let mladosti lahko samo še spominjamo.

Naslovljeno na vas

Jutri je naš domovinski praznik. To je dan, ko naj bi imeli bolj odprte oči za njene naravne lepote, jih občudovali, imeli bolj odprto srce za naše sodržavljane in bili za vse hvaležni. Vemo pa tudi od koga prihaja vsak dober dar, zato se ga bomo spomnili s kakšno hvaležno in ljubečo mislijo, še zlasti pa zvečer v župnijski cerkvi pri sv. maši za domovino.
Lepo vabljeni!

Novomašniki
Posvečenje edinega novomašnika naše celjske škofije Matica Lesjaka bo ta petek, 29.6.— na praznik prvakov apostolov Petra in Pavla, ob 18. uri v celjski stolnici.

Nova maša Matica Lesjaka bo v nedeljo 8. julija v župnijski cerkvi pri Sv. Juriju ob Taboru ob 10. uri. Zelo prav bi bilo, da bi se nas tudi iz naše župnije čim več udeležilo. Bog ve, kdaj bo spet nova maša tako blizu. Tudi on je v študentskih letih precej sodeloval pri bogoslužju pri nas.
Na dan nove maše bo v naši župniji samo jutranja sv. maša.
Molimo za novomašnike v teh tako odločilnih dneh za vse njihovo življenja in poslanstvo.
Več lahko preberete v zadnji številki lista Družine. Nekaj izvodov je na razpolago za tiste, ki niste naročniki tega katoliškega tednika. Dobite jo lahko v zakristiji.

Sodelovanje na oratoriju je velika priložnost za obogatitev počitniškega časa – prijetno bo združeno s koristnim.
ORATORIJ 2018 bo v naši župniji od 9. do 15. julija
Priprave so že v polnem teku. Z nami bo svetniški kandidat misijonar Friderik Baraga s svojimi Indijanci. Bo nadvse zanimivo!
Prijavnice so že na voljo. Pohitite s prijavami.
Trkamo pa tudi na srca dobrotnikov oratorija.

SVETO BOGOSLUŽJE

NED – 24.6.
Rojstvo Janeza Krstnika – kres
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane žive in rajne
10.00 Procesija sv. Rešnjega telesa (v Grajski vasi)

PON – 25.6.
Dan državnosti—d.p.
Doroteja, mati, mistkinja
15.00 pogreb od doma s sv. mašo v Šentrupertu
19.00 za domovino
Ves teden vrtnice

TOR – 26.6.
Janez in Pavel, mučenca
19.00

SRE – 27.6.
Ema Krška, kneginja
19.00

ČET – 28.6.
Irenej, škof, mučenec
17.00 ne bo sv. maše (v Šentrupertu)
19.00

PET – 29.6.
Peter in Pavel, apostola
7.30
18.00 v celjski stolnici mašniško posvečenje g. Matica Lesjaka

SOB – 30.6.
Prvi mučenci rimske Cerkve
19.00

NED – 1.7.
13. nedelja med letom, nedelja Slovencev po svetu
Estera, svetopisemska žena
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane žive in rajne
10.00 sv. krst (v Šentrupertu)

V tem tednu:
Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Zakl