Oznanila za 25. teden 2018

  1. BESEDA ŽIVEGA BOGA  

    In govóril je: »Kako naj ponazorimo Božje kraljestvo in s kakšno priliko naj ga predstavimo? Takšno je kot gorčíčno zrno, ki je takrat, ko se vseje v zemljo, manjše od vseh semen na zemlji. Ko pa je vsejano, raste in postane večje od vseh zelišč in naredi velike veje, tako da morejo ptice neba gnezditi v njegovi senci.« (Mr 4,30–32)

BESEDA O BESEDI

SEME, KI RASTE V NJEGOVI MOČI Mr 4,26–34

Jezusova prilika o Božjem kraljestvu kot o semenu, ki raste, razodeva nezadržno moč dobrega. S tako močjo deluje Bog. Z energijo rastočega semena se širi »kraljestvo« dobrega, kraljestvo resnice in miru, Božje kraljestvo. – Človek našega časa komajda še verjame v dobro. Dosegel je vrhunske rezultate v znanosti in tehniki. Osvaja vesolje, prodira v mikrosvetove materije in živih bitij. A njegova bitka za dobro, pristno in plemenito doživlja težke poraze. Razčlovečeni odnosi v družini, vseobsegajoči stres, moralna zbeganost, spletke in podkupnine, sumničenja in umazana igra interesov so očitni bolezenski znaki civilizacije, v kateri mu je dano živeti. – Božja beseda razsvetljuje in usmerja v pozitivno tudi v najbolj kritičnih in na videz brezizhodnih obdobjih zgodovine. Jezusova prilika o rastočem semenu je izziv človekovi izgubljeni veri in človekovemu upanju, ki je danes močno načet. – Seme, ki klije in raste, pa naj človek bedi ali spi, predstavlja trdnost vsega dobrega, ki se že s tem, da je dobro, postavlja na stran Boga. Neznatna in majhna semena dobrega, ki vzklijejo v človekovem srcu in se razrastejo v dobra dela, so osnovna konstrukcija Jezusovega Božjega kraljestva. V njegovem imenu se po vseh celicah sveta gradi zavezništvo pozitivnih, konstruktivnih in dobronamernih misli, namenov in dejanj, ki približujejo Boga kot izvir dobrega človeku in celotnemu človeštvu. To je tisto malo gorčično zrno, ki je najmanjše od vseh semen na svetu, ko pa raste, postane večje od vseh dreves (prim. Mr 4). – Ko bi le znali začutiti rast Božjega kraljestva v nas samih in okoli nas! Ko je vsejano v srce človeka, raste samo od sebe. To je tako čudovita stvar, kot je čudovita rast drevesa ali rože, in tako skrivnostna, kot je skrivnostno zorenje otroka, ki z leti postaja odrasel. Rast Božjega kraljestvo ni odvisna od človekovih zmožnosti in moči. Presega človeka, saj je njegova gonilna sila v Bogu samem, ki vsemu dobremu, lepemu in plemenitemu daje rast. (po: Z. Štrubelj, Katoliški glas)

11. nedelja med letom – sklep veroučnega leta

Temeljno poslanstvo kristjana in krščanskih skupnosti,  zlasti krščanske družine in župnije, je posredovanje krščanskega verskega zaklada novim generacijam. Pri tem je seveda prva, glavna in nenadomestljiva krščanska družina s starši na čelu . Cerkev, konkretno župnija, pa prihaja staršem v pomoč glede znanja.  Župnijski verouk je zlasti potreben za pripravo na prejem zakramentov uvajanja v krščansko življenje – sv. obhajila, zakramenta sprave in sv. birme. Nekateri starši zmotno mislijo, da je to edini namen verouka, zato po birmi vnema za sodelovanje pri verouku, kljub obiskovanju, usiha. Za uspešno rast v veri pa je še pomembnejše sodelovanje pri bogoslužju.

/že pred leti zapisano na spletni strani naše župnije—pa velja tudi za sedaj in v prihodnje/
Današnji dan, je dan zahvale Bogu, ki daje rast v spoznavanju vere in krepitev duhovnega življenja otrok in mladine. Mi vsi, ki pri verski vzgoji sodelujemo, smo le tisti, ki »pripravljamo polja mladih src za Božjo setev, okopavamo, zalivamo, …« Eden je vaš Učitelj, Jezus Kristus— beremo v evangeliju. Ob poslanju apostolov je Jezus naročil: »Naredite mi vse ljudi za moje učence.« Rekel pa je tudi: »Kdor vas posluša, mene posluša. Zato naj bi bil verouk Jezusova šola ne veroučiteljeva, pa tudi zasluge za sadove verouka so predvsem njegove.
Pa smo hvaležni tudi vsem, ki ste sodelovali v veroučni šoli: staršem, ki ste spremljali in spodbujali svoje otroke in sodelovali z veroučiteljema, se udeleževali srečanj za starše, gospe katehistinji Mariji, vsem, ki ste z molitvijo ali dobrimi deli podpirali to pomembno poslanstvo krščanskega občestva, družine in posameznika. Hvala tudi vsem veroučencem, ki ste vestno prihajali k verouku in se trudili zavzeto sodelovati, četudi to vedno in tako uspelo kot bi vsi želeli.
Bog daj, da bi se vsi veselili sadov svojih prizadevanj in truda!

Naslovljeno na vas

Hura počitnice! Veliko časa vam bo podarjeno. Če je čas zlato, velja to tudi za počitniškega. Zato ga tako obračajte, da si boste okrepili dušo in telo. Pa za Boga in ljudi ga namenite. Potem bo v vaših srcih mir in veselje in boste srečni—kar vam tudi vsi iskreno želimo.

Tudi sodelovanje na oratoriju je velika priložnost za obogatitev počitniškega časa. Je zelo donosna naložba

ORATORIJ 2018 bo v naši župniji od 9. do 15. julija
Priprave so že v polnem teku. Z nami bo svetniški kandidat misijonar Friderik Baraga s svojimi Indijanci. Bo nadvse zanimivo!
Prijavnice so že na voljo. Pohitite s prijavami.
Trkamo pa tudi na srca dobrotnikov oratorija.

Naslov letošnjega oratorija je ENO JE POTREBNO! Obhajamo 150-letnico smrti Friderika Ireneja Barage, velikega Slovenca, ki je bil misijonar med Indijanci v Severni Ameriki. Geslo Eno je potrebno povzema njegovo življenje, saj se je vse življenje trudil, da bi Indijancem prinesel veselo oznanilo evangelija. Vse svoje življenje je daroval zanje in za rešitev njihovih duš. Letošnji oratorij je priložnost, da poživimo našo misijonsko zavest. Vsi otroci in mladi na oratorijih so povabljeni, da se pridružijo skupni misijonski akciji. Hkrati pa lahko vedno znova razmišljamo o tem, kako biti pričevalci tam, kjer živimo.

V tednu pred praznikom molimo tudi kaj več za našo domovino.
Mislimo pa tudi na tisti del naše domovine, oziroma tamkajšnje prebivalce, ki jih je hudo prizadelo neurje. Svoj dar lahko date v nabiralnik karitas, ki je v župnijski cerkvi, ali nakažete na: Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, SI56 0214 0001 5556 761 s pripisom NEURJE 2018.

SVETO BOGOSLUŽJE

NED – 17.6.
11. nedelja med letom
Sklep veroučnega leta
Terezija, redovnica
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane žive in rajne
9.30 dva sv. krsta
10.00 

PON – 18.6.
Marko in Marcelin, mučenca
19.00
Ves teden vrtnice

TOR – 19.6.
Nazarij, prvi koprski šk.
19.00

SRE – 20.6.
Adalbert, škof
19.00

ČET – 21.6.
Alojzij Gonzaga, redovnik
17.00 (v Šentrupertu)
19.00 

PET – 22.6.
Pavlin iz Nole, škof
19.00

SOB – 23.6.
Agripina, mučenka
19.00

NED – 24.6.
Rojstvo Janeza Krstnika – kres
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane žive in rajne
10.00 (v Grajski vasi)
Procesija sv. Rešnjega telesa

V tem tednu:
Začetek veroučnih počitnic, ko ne bo pouka, bo pa praksa. Znanje, ki se ga ne uporablja v življenju, je brez vrednosti, je mrtvi kapital.

Ureditev in krašenje župnijske cerkve: Trnava