Oznanila – Marijino vnebovzetje

Oznanila v PDF obliki za tiskanje

BESEDA ŽIVEGA BOGA  

Marija pa je rekla: »Moja duša poveličuje Gospoda in moj duh se raduje v Bogu, mojem Zveličarju. Kajti ozrl se je na nizkost svoje dekle. Glej, blagrovali me bodoodslej vsi rodovi. Kajti velike reči mi je storilOn, ki je mogočen in je njegovo ime sveto. Od roda do roda traja njegovo usmiljenje tistim, ki mu v strahu služijo. Moč je pokazal s svojo roko, razkropil je tiste, ki so napuhnjenih misli. (Lk 1,46–51)

BESEDA O BESEDI

»GLEJ, ODSLEJ ME BODO BLAGROVALI VSI RODOVI« Lk 1,39–56

Človek, ki bi samemu sebi napovedal slavno prihodnost, bi se pred ljudmi osmešil. Kdo bi ga jemal resno, posebno če bi bil mlad in preprostega rodu. Še manj je verjetno, da bi kdo takšno napoved zapisal v neko knjigo, ki bi se ohranila ter brala stoletja. Najmanj pa je verjetno, da bi se takšna napoved o slavni prihodnosti uresničila. Takega primera zgodovina ne pozna. – In vendar ga pozna. Marija, preprosta mladenka, skoraj še deklica, živeča v komaj znanem naselju nekje na koncu rimskega cesarstva. Beremo, kako je o sebi že sama napovedala, da jo bodo blagrovali vsi rodovi. Takole nam namreč danes evangelist Luka pripoveduje o njenem vzkliku ob srečanju z Elizabeto: »Moja duša poveličuje Gospoda in moj duh se raduje v Bogu, mojem Odrešeniku, kajti ozrl se je na nizkost svoje služabnice. Glej, odslej me bodo blagrovali vsi rodovi« (prim. Lk 1,46–48). – Našel se je torej nekdo, ki je to njeno napoved zapisal v neko knjigo. Ta knjiga je postala ena najbolj branih knjig, skozi stoletja je šla iz rok v roke, prevajali so jo v stotine jezikov, prišla je tudi do nas. Dekletova napoved se je uresničila. Ni žene, katere ime bi se na svetu tolikokrat izgovorilo in blagrovalo, ki bi bilo o njej napisanih toliko knjig, ki bi bila tolikokrat in na tako različne načine upodobljena, v toliko pesmih opevana, ki bi bilo njej v čast zgrajenih toliko svetišč … Kaj je na njej velikega? Na njej sami nič. Njena veličina je od drugod: Velike reči mi je storil On, ki je mogočen in njegovo ime je sveto, je priznala obenem s preroštvom, da bo blagrovana. – Zato se z drzno napovedjo, da jo bodo blagrovali vsi rodovi, ni osmešila. Še posebej na današnji praznik se toliko bolj zatekamo k njej v molitvah, v zahvalah, v priprošnjah …, da nam od zgoraj izprosi blagoslov. (po: Beseda da besedo)

MARIJINO VNEBOVZETJE — VELIKI ŠMAREN

MARIJINO VNEBOVZETJE
15. avgusta obhaja Cerkev najpomembnejši Marijin praznik v liturgičnem letu: Marijino vnebovzetje.
Na koncu svojega zemeljskega življenja, je bila Marija z dušo in telesom vzeta v nebesa, torej v slavo večnega življenja v polno in popolno občestvo z Bogom.
Častitljivi papež Pij XII. je 1. novembra 1950 slovesno razglasil to dogmo.
Formulacija dogme pravi takole: ‘Na ta način je vzvišena Božja Mati, nedoumljivo združena z Jezusom Kristusom od vekomaj z eno samo odločitvijo vnaprejšnje izvolitve, brezmadežna ob svojem spočetju, čista Devica v svojem Božjem materinstvu, velikodušna tovarišica svojega Božjega Odrešenika, ki je prispela do konca z zmago nad grehom in njegovimi posledicami in kot krono vseh posebnih časti dosegla, da je bila obvarovana trohnenja v grobu in premagala smrt, kot njen Sin, bila vzeta z dušo in telesom  v slavo Nebes, kjer sije kot Kraljica na desnici svojega Sina, večnega nesmrtnega Kralja’.
To je torej jedro naše vere v vnebovzetje: verjamemo, da je Marija kakor Kristus, njen Sin, že premagala smrt in slavi zmago v nebeški slavi s polnostjo svojega bitja ‘z dušo in telesom’! (Benedikt XVI.)

Izročitev obnavljamo vsako leto na praznik Marijinega vnebovzetja. 
Sveta Devica Marija
Ti si Jezusova Mati: ti si ga pod srcem nosila, ga rodila in si z njim pod križem trpela. Ti si tudi naša Mati: tvoja materinska roka nas je varovala skozi vso zgodovino. Tebi izročamo sami sebe, da bi v molitvi in pokori spreminjali svoja srca. Tebi izročamo naše družine, da bi bile odprte za življenje in bi mladim odkrivale duhovne vrednote. Tebi izročamo Cerkev na Slovenskem, da bi v zvestobi evangeliju gradila edinost. Tebi izročamo slovensko domovino, da bi napredovala v luči vere in krščanskega izročila. Tebi izročamo naše rojake po svetu, da bi ostali zvesti Bogu in svoji domovini. Tebi, naša Mati, se danes vsi skupaj posvetimo. Sprejmi nas v svoje varstvo in nas izroči svojemu Sinu Jezusu, našemu Odrešeniku, ki živi in kraljuje vekomaj. Amen.

Naslovljeno na vas

Zakoncem: Resnična ljubezen ne pozna pogojev

Ljubezen je pogojna ali brezpogojna. Če ji dodajam pogoje, te v resnici ne ljubim. Ponujam namreč samo izmenjavo in ne daru. Prava ljubezen pa je in mora biti vedno svoboden dar.
Dar moje ljubezni pomeni naslednje: s teboj želim deliti, karkoli imam dobrega. Nisi zmagala na tekmovanju ali se izkazala, da si vredna tega daru. Ne gre za vprašanje, ali si mojo ljubezen zaslužiš. Ne živim v utvari, da si ti ali jaz najboljši človek na svetu. Niti ne pomislim na to, da se med vsemi možnimi ljudmi na tem svetu ravno midva najbolje ujemava. Vse to res ni bistveno. Pomembno je, da sem se jaz zavestno odločil podariti tebi svoj dar ljubezni n si se ti odločila ljubiti mene. Samo to je zemlja, v kateri ljubezen sploh lahko raste. Skupaj nama bo to uspelo!
Sicer pa je bistveno sporočilo brezpogojne ljubezni: sporočilo osvoboditve. Kdorkoli že si, vse svoje misli in čustva lahko izražaš s popolnim zaupanjem. Ni se ti treba bati, da ti bo ljubezen odvzeta. Zaradi svoje odkritosti ali poštenosti ne boš kaznovan. Za mojo ljubezen ni vstopnine, zanjo tudi ni potrebno plačevati najemnine ali mesečnih obrokov. Lahko pridejo dnevi, ko se med nama pojavijo nesoglasja in moteča čustva. Lahko pridejo časi, ko se bodo med nama raztezali kilometri psihične ali fizične razdalje. Toda dal sem ti besedo svoje predanosti. Utiril sem svoje življenje. Čuti se svobodno, da mi pripoveduješ o svojih negativnih in pozitivnih reakcijah, o svojih toplih in hladnih občutjih. Ne morem vedno vnaprej napovedati svojih reakcij ali ti zagotoviti svoje trdnosti ob tem; toda nekaj zagotovo vem in iskreno želim, da res veš tudi ti: ne bom te zavrgel! Zavzemam se za tvojo rast in srečo. Vedno te bom ljubil! (po: J. Powell, Ljubezen ne pozna pogojev)

Nova zvonova za župnijsko cerkev na Gomilskem
Bosta bronasta in bosta nadomestila sedaj manjšega jeklenega in tako premostila glasovni razpon med velikim-jeklenim in starim-bronastim. Tehtala bosta ca 720 kg in 370 kg. prvi F, drugi A.
Župnija Gomilsko prosi za vaš dar—prispevek v ta namen. Lahko tudi nakažete na TRR Župnija Gomilsko: NOVA KBM SI56 0400 1004 8653 831 namen: za zvonove. Bog povrni vsem, ki ste že darovali!
Prosimo še druge, pridružite se jim.

Bolje je dajati kot prejemati (Apostolska dela 20,35)

MAŠNI NAMENI

NED – 15.8.
20. nedelja med letom
MARIJINO VNEBOVZETJE
VELIKI ŠMAREN d. p. d.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Ivana Rančigaja
Sv. krst

PON – 16.8.
Rok, spokornik
19.00 v zahvalo za zdravje (I.)

TOR – 17.8.
Hijacint, redovnik
19.00 za +Mojco Rojnik—oblet. in sorod.

SRE – 18.8.
Helena (Alenka), cesar.
19.00 za +Dragota Vovka

ČET – 19.8.
Janez Eudes, duhovnik
17.00 za +Ivana Novaka (v Šentrupertu)

PET – 20.8.
Bernard, opat, c. učitelj
19.00 za +Ivano (god) in vse Hacetove

SOB – 21.8.
Pij X., papež
19.00 za +Starše Topovšek (r. d.)

NED – 22.8.
21. nedelja med letom
Devica Marija Kraljica
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane—žive in rajne
10.00 za +Baševe
Sv. krst

V tem tednu:
Ta ponedeljek goduje sv. Rok, spokornik. Je priprošnjik zoper kužne bolezni. Smo v okoliščinah, v katerih smo njegove priprošnje zelo potrebni. Lahko »poromamo« k sv. Roku tudi v domačo župnijsko cerkev.

Sodelovanje pri bogoslužju: Še vedno je treba upoštevati navodila za preprečevanje širjenja covid –19.—razkuževanje rok, maske ali razdalja.

Dežurni ministranti: Ana in Jaka Srebočan
Bralci v nedeljo: I. Simon Brdnik, Sonja Mandelc; II. Melanija Hadolin, Nika Šlander
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Gomilsko II.