Oznanila za 42. teden 2012

BESEDA ŽIVEGA BOGA
Jezus ga je pogledal in vzljubil ter mu rekel: »Eno ti manjka: pojdi, prodaj, kar imaš, in daj ubogim, in boš imel zaklad v nebesih; potem pridi in hodi za menoj!« Ta pa se je ob tej besedi užalostil in odšel otožen; imel je namreč veliko premoženje.  (Mr 10,21–22)

BESEDA O BESEDI   
PRIDI IN HODI ZA MENOJ (Mr 10,17-30)
»Dobri učenik, kaj naj storim, da dosežem večno življenje?« je vprašanje, ki je bilo zastavljeno Jezusu. Ta odgovarja: »Pridi in hodi za menoj!« Hoja za Jezusom je namreč pot, ki vodi naravnost v večno življenje.
Od vseh se pričakuje, da bi jim ta hoja za Jezusom zaradi njega samega in zaradi evangelija pomenila več kot vse drugo, več kot osebne potrebe in priznanje sodobnikov. Od tega človeka je Jezus v današnjem evangelijskem odlomku nenazadnje zahteval, da se takoj osvobodi vsega premoženja in mu, tako kot ostali, ki so bili poklicani pred njim, začne slediti. Ta klic pomeni velik privilegij!
A povabljeni Jezusovega povabila ni doživel kot nekaj veselega. Rad bi namreč obdržal premoženje, obenem pa bi rad sledil Jezusu. Užalostilo in bolelo ga je, da je moral izbirati in ni mogel imeti obojega hkrati. Radikalno novo v Jezusovem klicu ni v tem, da bi se moral nečemu odpovedati, temveč v tem, da je poklicanemu omogočil novo navezanost, novo življenjsko vsebino. Navezanost na naravne dobrine vsake vrste je po svojih naravi prehodnega značaja in ni večna. Naravnih dobrin nismo prinesli s seboj in ne moremo jih odnesti. Jezus ne zahteva, da bi se morali svobodno ločiti od njih zato, da bi ostali praznih rok, ampak zato, da bi se osvobodili in postali sposobni, da se navežemo nanj. Jezus zagotavlja, da je navezanost nanj navezanost na večno življenje, z njim je začetek večnega življenja. V svoji žalosti je  mož videl samo tisto, od česar bi se moral ločiti, ni pa razumel, kaj mu je namesto tega bilo omogočeno.
Po: K. Stocku

28. nedelja med letom – ned. zakonskih jubilantov in c. pevskih zborov

In Jezus je pogledal naokoli ter svojim učencem rekel: »Kako težko bodo tisti, ki imajo bogastvo, prišli v Božje kraljestvo!«(Mr 10,23)
In kako je z našo navezanostjo na »bogastvo« materialnih dobrin? Jezus ne nagovarja le učencev, ki so bili zbrani okrog njega, temveč je njegovo opozorilo še kako namenjeno tudi nam, kristjanom današnjega časa. Postavljati se z bogastvom, navezovati se na vse materialno, ki nam nudi luksuz današnjega časa, je lahko zelo tvegana poteza za našo večnost!
Denar je nekaj dobrega. Za večino ljudi pomeni denar vsakdanji kruh in najpotrebnejše življenjske potrebščine. Vsak ga hoče imeti. To je gotovo prav. Ampak ko si kdo želi imeti toliko, kot je le mogoče, se pričnejo konflikti. Če denar postane bog, se prične nesreča.
Potem ljudje poklekajo pred denarjem in postajajo klečeplazci. Zaradi denarja se razbijajo družine in prijateljstva. Zaradi denarja se ljudje pretepajo in postajajo morilci. Denar dela ljudi za izkoriščevalce in izsiljevalce. Strast po denarju zastruplja smisel za človečnost.

Najpomembnejšega namreč ne moreš kupiti: sreče in varnosti.
Samo ljubezen je zastonjska!

DRAGI ZAKONSKI JUBILANTI
Danes je vaš praznik. Z vami se veselimo člani župnijskega občestva. Naj vas spremljajo naše čestitke in voščila, pa tudi molitve, da bi vajina ljubezen, posvečena z zakramentom svetega zakona, ter poživljena z današnjim blagoslovom, rasla in postajala vedno bolj  ljubezen, ki nikoli ne mine! To bo obogatitev za vso našo župnijsko družino. Vaši jubileji pa naj bodo spodbuda mladim, bi z manj oklevanja in več veselega upanja stopali na pot krščanskega zakona in družine.
DRAGI PEVOVODJE IN PEVCI!
Cerkveno glasba je zelo pomembna sestavina bogoslužja, za slovesno bogoslužje pa nujno potrebna. Melodije glasbil, še zlasti njihove kraljice – orgelj in petje se zlivajo v čudovito češčenje Stvarnika vsake harmonije. Pa tudi srca ostalih udeležencev pri bogoslužju zavibrirajo, da v duhu pojejo Bogu novo pesem hvale in prošnje.
Hvala vam! Današnje srečanje naj vas še bolj napolnjuje z srečo in zadovoljstvom, ker sodelujete pri tako lepi in hvalevredni dejavnosti.

Naslovljeno na vas
Leto vere
Papež Benedikt XVI. je z apostolskim pismom Vrata vere (Porta fidei) razglasil leto vere, ki bo na ravni vesoljne Cerkve potekalo od 11. oktobra 2012 do 24. novembra 2013.
V pismu je papež nakazal pomen in cilje leta vere. Osrednji namen leta je, da bi se v vsakem verniku vzbudilo hrepenenje po izpovedovanju vere v polnosti s prenovljenim prepričanjem, zaupanjem in upanjem. To bo priložnost tudi za poglobitev praznovanja vere v bogoslužju, zlasti v evharistiji, ki je »vrhunec, h kateremu teži delovanje Cerkve, in hkrati vir, iz katerega izhaja vsa njena moč«. Poleg tega sta namena leta vere tudi okrepiti življenjsko pričevanje vernikov, da bo raslo v svoji verodostojnosti ter da bi znova odkriti vsebine vere, ki jo izpovedujemo, živimo in molimo.

Razlaga logotipa
Na kvadratnem polju je upodobljena ladja, ki pluje na valovih, kar simbolizira Cerkev. Jambor je križ, na katerem se pne jadro, ki ga v logotipu predstavlja monogram IHS. Krog v ozadju nakazuje na sonce, v povezavi z monogramom pa evharistijo.

Naj se v tem letu pogosto oziramo  na to znamenje in sledimo povabilu k poglobitvi in poživitvi vere!

ROMANJE VSEH ŽUPNIJSKIH SODELAVCEV
Vsako leto je dan, ki ga naj bi župnijski sodelavci (člani ŽPS, cerkveni ključarji, pevovodji in pevci, krasilke in krasilec cerkva, bogoslužni bralci, sodelavci župnijske karitas, …) doživeli skupaj. Letos bo to na romanju na Svete  gore ob Sotli prihodnjo nedeljo (21. oktobra). odhod ob 11,00 u. Seboj lahko povabite sozakonca.
Kdor le more, naj roma. Prijavite se čim prej  – v glavnem do srede zvečer.

Sodelavci Karitas Gomilsko vabijo vse, ki potrebujejo obleko, ozimnico (malo kasneje) ali kakšno drugo pomoč, da se pozanimate pri sodelavki karitas na tel.št. 031 280 574 ali v župnišču.

MAŠNI NAMENI

NED—4.10.
28. ned. med letom  
Kalist I., papež,
mučenec
Sklep tedna za življenje    
7.30 češčenje
8.00 za vse župljane—žive in rajne
9.30 Za +Franca, Marijo Lončar, v. Krajnčeve
Slovesnost zakonskih jubilejev
15.00 Dekanijsko srečanje c. pevskih zborov
    
PON—15.10.   
Terezija Velika -Avilska
dev., cerkv. učiteljica  
19.00 za +Leopoldino Golob

TOR—16.10. 
Marjeta Marija Alakok, devica, redovnica        
19.00 za +starše in Terezijo Tiselj

SRE—17.10.  
Ignacij Antiohijski, škof, mučanec        
19.00    Za +Terezijo Cukjati – oblet.

ČET—18.10.
Luka, evangelist
17.00 za +Faniko in Stankota Serdoner (v Šentrupertu)
19.00 V dober namen

PET—19.10.  
Pavel od Križa,
duhovnik        
19.00 za +Jožefa Tiselj

SOB—20.10.  
Irena (Mira), mučenka      
16.00 za blagoslov in srečo v zakonu, poroka

NED—21.10.
29. ned. med letom –  
misijonska nedelja
Uršula, dev., mučenka
7.30 češčenje
8.00 za vse župljane – žive in rajne
9.30 za +Marijo Jerman in st. Jager Jerman
Pri obeh mašah darovanje za misijone
11.00 romanje župnijskih sodelavcev

V tem tednu: ob pogledu nazaj bomo hvaležni Bogu pa tudi dobrotnikom, ki so z delom, živili, denarnim prispevkom ali to še bodo, dali svoj delež k obnovi strehe na župnijski cerkvi. Naprej pa se bomo preko godu sv Terezije in sv. Luka ozirali na misijonsko nedeljo.

Starši veroučencev šestega in sedmega razreda bo v petek ob 17.30 uri v župnijskem Domu srečanj. Starši, če le morete, pridite!

Mladi – dekleta in fantje: vabljeni na srečanje v soboto ob 20.00 uri v Domu srečanj.

Bralci v nedeljo: I. Lucija Blatnik, Jure Vasle  II. Majda Rančigaj, Barbara Trogar
Dežurni ministrant(ka): Marko in Anja Šket
Urejanje, krašenje župnijske cerkve: Grajska vas