Oznanila za 19. teden 2015

BESEDA ŽIVEGA BOGA
2015_19-1
Jaz sem prava vinska trta in moj Oče je vinogradnik. Vsako mladiko na meni, katera ne rodi sadu, odstrani; in vsako, katera rodi sad, otrebi, da rodi še več sadu. (Jn 15,1–2)

BESEDA O BESEDI

KDAJ BO VEČ DUHOVNIKOV?  Jn 10,11–18

V romanu velikega ruskega pisatelja Fjodorja Dostojevskega Bratje Karamazovi starec Zosim mlademu Aljoši med drugimi nauki posebej priporoča, naj ostane povezan z Bogom. Reče mu znamenite besede: »Ne zapusti Boga in on ne bo tebe zapustil.«
Ljudje običajno misijo, da jih je Bog zapustil in se ne zmeni več zanje. Kolikokrat slišimo stavek: »Le kaj sem narobe naredil, da me je Bog zapustil?« Pa ni tako! Človek se lahko loči od Boga, Bog pa človeka nikoli ne zapusti. »Jaz sem trta, vi mladike. Kdor ostane v meni in jaz v njem, ta rodi obilo sadu, kajti brez mene ne morete storiti ničesar,« pravi Jezus v današnjem evangeliju in nakaže našo tesno povezanost z njim: On je vir naše moči in energije, saj pravi v nadaljevanju: »Kakor mladika ne more sama roditi sadu, … tako tudi vi ne, če ne ostanete v meni« (Jn 15,4). Brez Božje pomoči kristjan ne more ničesar storiti. Človek je sam po sebi slab, nemočen, hitro obupa, teži ga zavest krivde, slabijo ga grehi, moti ga, ker vedno znova ponavlja stare napake … Rad bi postal boljši, celo idealen, pa je tako slaboten. Človek ne more brez Boga nič: Brez mene ne morete storiti ničesar. Samo človek, ki je povezan z Bogom, more storiti velike stvari.
Jezus izreče te besede, preden gre v trpljenje in smrt, ko so ga učenci zapustili. Kristus pa prav takrat izreče besede, da ostaja z njimi, da bi obrodili sad. Še enkrat bi rad poudaril, da bo z njimi tudi takrat, ko se bližajo težki trenutki in trpljenje. Tudi z nami ostaja zlasti v času preizkušnje in trpljenja. Prav v teh trenutkih pa ljudje menimo, da nas je Bog zapustil. (po: B. Rustja, Tvoje obličje iščem)

5. velikonočna nedelja

JEZUS: NOBENEGA DOLGOČASJA

Včasih je moje življenje brez barv in okusa. 2015_19-2
Vse je tako pusto in dolgočasno.
Jezus, o sebi si rekel:
»Jaz sem prava vinska trta in vi mladike.«
Če tvoje besede vzamem resno, to zame pomeni:
s teboj sem povezan/a kakor mladika s trto.
Ljubezen, ki te preveva, se pretaka tudi skozme.
Dihanje, ki ga občutim, ni samo navaden zrak:
v njem se skozme pretaka tvoja ljubezen.
Le–ta mi daje nov, prijeten okus. Okus ljubezni.
Toda pogosto mi vsa vera vate ne pomaga.
Kljub njej sem zgubljen/a , ne čutim se povezan/a s teboj,
moje življenje je brezplodno.
Ti pa si obljubil: »Kdor ostane v meni in jaz v njem,
ta rodi obilo sadu, kajti brez mene ne morete storiti ničesar« (Jn 15,5).
Prosim te, naj se moje življenje razcveti, naj prinaša sadove,
da se bodo mnogi tega veselili.
Preprosto ne bi rad/a živela/a tja v en dan, nekoristno in brezplodno.
Zaupam v to, da bo moje življenje postalo rodovitno.
Blagoslovi me za to, Jezus, moj brat in moj Bog.
(A. Grün, Dotakni se me)

Tako naj bi tudi naši kandidati za prvo sveto obhajilo, ki bo 24. maja, postali vedno bolj žive mladike na trti – Kristusu. Molimo za njih in jih spremljajmo v njihovi pripravi na čas po prvem sv. obhajilu, da bi se pri sveti maši  vedno bolj povezovali z župnijskim občestvom.

Kakor družinski obed najbolj povezuje
svoje člane in iz njih napravlja
eno skupnost, tako tudi evharistični
obed zida cerkveno občestvo.
(Franc Sodja)

Naslovljeno na vas

»Za Bogom najrajši Marijo častim«
Marija je pred nami kot znamenje tolažbe, opogumljanja, upanja. Marija nam pravi. »Upaj si tvegati z Bogom! Poskusi! Ne boj se ga! Opogumi se in tvegaj z vero! Opogumi se in tvegaj z dobroto! Bodi pogumen in tvegaj čisto srce! Skleni zavezo z Bogom in videl boš, da bo prav zaradi tega tvoje življenje postalo široko in razsvetljeno; ne dolgočasno, temveč polno neštetih presenečenj, kajti neskončna Božja dobrota se nikoli ne izčrpa.« Vedno znova se obračaj na Marijo, da bi z njeno pomočjo napredoval v ljubezni ter iz svojega življenja naredil hvalnico Očetu po Sinu in Svetem Duhu. (Benedikt XVI.)

Pri nas bodo šmarnice  v župnijski cerkvi med tednom vsak dan ob 19. uri, ob nedeljah pa pri mašah  ob 7.30 in 10.00 uri.
V šentruperski cerkvi ob ponedeljkih (!!!) in četrtkih ob 17 uri.

PRAZNOVANJE PRAZNIKA GASILCEV – FLORJANOVEGA
Letošnja gasilska sv. maša v okviru Občine Braslovče bo  v soboto, 9. maja ob 17. uri v Grajski vasi. Gostitelji PGD Grajska vas se bodo zagotovo izkazali tudi z lepim sodelovanjem v cerkvi. Iskrene čestitke gasilcem za njihov praznik.

Prihodnjo nedeljo bo v Župniji Sv. Jurij Tabor ob 10. uri slovesnost sv. birme.

KLIC NA POMOČ – V eni izmed glavnih mašnih molitev molimo: odpri nam oči in srce za ljudi okrog nas, da bomo z njimi delili žalost in veselje, upe in trpljenje.
Na prvomajski praznik je bila v požaru hudo poškodovana stanovanjska hiša družine Rančigaj (Lončičeve). Stvar je še težja, ker je še živ spomin na podobno nesrečo pri njih pred dobrima dvema desetletjema. Gasilci in nekateri drugi so takoj priskočili na pomoč. Mnogi te možnosti nimajo, pa bi radi tudi pomagali, zato bo v nedeljo, 10. maja pri obeh svetih mašah nabirka za blažitev škode, ki jo je utrpela družina Rančigaj.
Bog povrni!

MAŠNI NAMENI

NED—3.5
5. VELIKONOČNA
Filip in Jakob ml., ap.
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Cirilo in Antona Plajh (v Šentrupertu)

PON. – 4.5.
Florijan, mučenec, zavetnik gasilcev    
šmarnice
17.00 za +Marijo in Milana Korun (v Šentrupertu)
19.00 za +Francija Mazil -obl. In starše

TOR—5.5. 
Gotard, menih, škof    
19.00 za +Ano Mahor -oblet.

SRE—6.5.
Dominik Savio, zavetnik ministrantov    
19.00 za +Zvonkota in Amalijo Merzelj

ČET—7.5.
Gizela, opatinja    
17.00 za +Franca -oblet. In Marijo Šketa (v Šentrupertu)
19.00 samo šmarnice

PET—8.5.  
Viktor Milanski, mučenec       
19.00 za +Rozalijo, Leopoldino in vse Drčeve

SOB—9.5.  
Izaija, prerok
17.00 Florjanova maša za gasilce (v Grajski vasi)
19.00 za +Stanislavo Mazej – 30. dan

NED—10.5
6. VELIKONOČNA
Nedelja turizma
Damijan, misijonar  
7.00 češčenje
7.30 za vse župljane – žive in rajne
10.00 za +Dorčija in starše Urh
11.45 zlata poroka zakoncev Jožeta in Amalije /rojene Urankar/  Žnidar

Ta teden se utirimo na tirnice šmarnic. V Šentrupertu v ponedeljek /ne v torek/

Obiski  po domovih, ki so  bili na prvi petek preloženi, bodo v ponedeljek dopoldne.

Prvoobhajanci: priprava na prvo sv. obhajilo v torek ob 17.45 uri v cerkvi Gomilsko. Zraven naj bi bil vsak kdo od staršev.

Romanje na Brezje z avtobusom bo v nedeljo 17. maja popoldne. Prijavite se.

Bralci – v nedeljo: I. Janez Jelen, Anka Trogar II. Robert Natek, Eva Skok
Dežurni ministrant(ka):  šmarničarji
Urejanje in krašenje župnijske cerkve: Grajska vas